Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF świętuje Dzień Ojca!

© UNICEF/Modola

Bycie rodzicem to najważniejsza praca na świecie. Szczególnie pierwsze 1000 dni życia dziecka to jedyna w swoim rodzaju okazja do budowania więzi z dzieckiem i wsparcia jego rozwoju. O swoich doświadczeniach w ojcostwie opowiedzieli UNICEF David Beckham, Ambasador Dobrej Woli oraz Clarke Gayford, partner Jacindy Arden, która w 2018 r. pełniąc urząd premiera Nowej Zelandii urodziła córeczkę, Neve. 

Rodzice i opiekunowie chcą dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Jednak niewielu przyszłych rodziców jest przygotowanych na wszystkie wyzwania, jakie pojawiają się po narodzinach dziecka. O swoich doświadczeniach opowiedzieli UNICEF David Beckham i Clarke Gayford. Obaj przyznali, że najważniejsze co mogą dać dziecku jest ich obecność i poświęcony czas.

Myślę, że nikt był w stanie przygotować mnie na codzienne zmartwienia, które pojawiły się po narodzinach moich synów i córki. Każdej nocy wstawałem do dzieci po pięć czy sześć razy sprawdzając, czy wszystko w porządku. Martwiłem się o wiele rzeczy i spraw, ale nie zamieniłbym tego doświadczenia na żadne inne. Wiem, że moje dzieci są w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Dawanie prezentów sprawia im radość, ale to co czyni je prawdziwie szczęśliwymi jest wspólnie spędzony czas, mówi David Beckham.

Będąc ojcem stajesz się odpowiedzialny za kogoś bezbronnego i zaczynasz widzieć świat jego oczami. Codziennie widzę kamienie milowe, które osiąga moja córka. To nie tylko pierwszy krok i pierwsze słowo, ale chociażby samodzielne schodzenie z kanapy. To fascynujące, kiedy towarzyszysz dziecku w tych momentach. Najlepszym prezentem, jaki możesz dać swojemu dziecku jest Twój czas, mówi Clarke Gayford.

Zapytana przez UNICEF dr Anna Maria Chiesa pielęgniarka i specjalistka ds. zdrowia na Uniwersytecie w São Paulo tłumaczy, że więź ojca z dzieckiem buduje się przez jego codzienną obecność już od pierwszych chwil życia dziecka. Jeszcze 50 lat temu ojcowie nie mogli uczestniczyć w porodzie czy nie zmieniali dzieciom pieluchy. Dziś wiele zmieniło się na lepsze. 

Często mówi się, że w dzisiejszych czasach ojcowie coraz bardziej pomagają. To kwestia, nad którą powinniśmy się zastanowić. Kiedy mówimy „pomoc”, oznacza to, że zakładamy, że odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem spoczywa na matce. Ale w rzeczywistości możemy wyróżnić ojców aktywnych i nieaktywnych. Nie chodzi zatem o pomoc matce, ale właśnie o budowę więzi z dzieckiem, której nic nie zastąpi, podkreśla dr Anna Maria Chiesa. 

W Dniu Ojca świętowanym dziś w wielu krajach świata UNICEF ponawia swój apel o przełamywanie barier kulturowych i finansowych, które uniemożliwiają ojcom spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. Organizacja podkreśla, jak istotne jest pielęgnowanie relacji rodzicielskich szczególnie w pierwszych latach życia dzieci. Zapewniając najmłodszym opiekę, ochronę czy wspólną zabawę dajemy im najlepszy możliwy start w życie.

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej