Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF świętuje Dzień Ojca!

© UNICEF/Modola

Bycie rodzicem to najważniejsza praca na świecie. Szczególnie pierwsze 1000 dni życia dziecka to jedyna w swoim rodzaju okazja do budowania więzi z dzieckiem i wsparcia jego rozwoju. O swoich doświadczeniach w ojcostwie opowiedzieli UNICEF David Beckham, Ambasador Dobrej Woli oraz Clarke Gayford, partner Jacindy Arden, która w 2018 r. pełniąc urząd premiera Nowej Zelandii urodziła córeczkę, Neve. 

Rodzice i opiekunowie chcą dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Jednak niewielu przyszłych rodziców jest przygotowanych na wszystkie wyzwania, jakie pojawiają się po narodzinach dziecka. O swoich doświadczeniach opowiedzieli UNICEF David Beckham i Clarke Gayford. Obaj przyznali, że najważniejsze co mogą dać dziecku jest ich obecność i poświęcony czas.

Myślę, że nikt był w stanie przygotować mnie na codzienne zmartwienia, które pojawiły się po narodzinach moich synów i córki. Każdej nocy wstawałem do dzieci po pięć czy sześć razy sprawdzając, czy wszystko w porządku. Martwiłem się o wiele rzeczy i spraw, ale nie zamieniłbym tego doświadczenia na żadne inne. Wiem, że moje dzieci są w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Dawanie prezentów sprawia im radość, ale to co czyni je prawdziwie szczęśliwymi jest wspólnie spędzony czas, mówi David Beckham.

Będąc ojcem stajesz się odpowiedzialny za kogoś bezbronnego i zaczynasz widzieć świat jego oczami. Codziennie widzę kamienie milowe, które osiąga moja córka. To nie tylko pierwszy krok i pierwsze słowo, ale chociażby samodzielne schodzenie z kanapy. To fascynujące, kiedy towarzyszysz dziecku w tych momentach. Najlepszym prezentem, jaki możesz dać swojemu dziecku jest Twój czas, mówi Clarke Gayford.

Zapytana przez UNICEF dr Anna Maria Chiesa pielęgniarka i specjalistka ds. zdrowia na Uniwersytecie w São Paulo tłumaczy, że więź ojca z dzieckiem buduje się przez jego codzienną obecność już od pierwszych chwil życia dziecka. Jeszcze 50 lat temu ojcowie nie mogli uczestniczyć w porodzie czy nie zmieniali dzieciom pieluchy. Dziś wiele zmieniło się na lepsze. 

Często mówi się, że w dzisiejszych czasach ojcowie coraz bardziej pomagają. To kwestia, nad którą powinniśmy się zastanowić. Kiedy mówimy „pomoc”, oznacza to, że zakładamy, że odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem spoczywa na matce. Ale w rzeczywistości możemy wyróżnić ojców aktywnych i nieaktywnych. Nie chodzi zatem o pomoc matce, ale właśnie o budowę więzi z dzieckiem, której nic nie zastąpi, podkreśla dr Anna Maria Chiesa. 

W Dniu Ojca świętowanym dziś w wielu krajach świata UNICEF ponawia swój apel o przełamywanie barier kulturowych i finansowych, które uniemożliwiają ojcom spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. Organizacja podkreśla, jak istotne jest pielęgnowanie relacji rodzicielskich szczególnie w pierwszych latach życia dzieci. Zapewniając najmłodszym opiekę, ochronę czy wspólną zabawę dajemy im najlepszy możliwy start w życie.

Zobacz również

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej
Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Do działu Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska dołączył Jan Bratkowski, obejmując funkcję rzecznika.

Więcej
Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi i licznych wstrząsach wtórnych w Syrii i Turcji liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach wynosi obecnie ponad 44 000.

Więcej