Konferencja pt. „Prawo dziecka do dzieciństwa. 30 lat Konwencji o prawach dziecka - praktyczna implementacja praw dziecka.”

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF_Konferencja_na_30_lecie_Konwencji_o_prawach_dziecka

Z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, przypadającej na 20 listopada 2019 roku, UNICEF Polska zorganizował w dniu wczorajszym Konferencję ekspercką dedykowaną konwencji i zabezpieczaniu praw najmłodszych.

Wydarzenie umożliwiło zaprezentowanie działań samorządów lokalnych oraz partnerów biznesowych UNICEF Polska prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka. Samorządy lokalne, najbliższe obywatelom, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturalnej, realizują również zapisy Konwencji o prawach dziecka w  lokalnych społecznościach.

Konferencję otworzył Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Specjalnymi gośćmi na konferencji byli Artur Żmijewski i Łukasz Nowicki, Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF.

UNICEF_Konferencja_KPD30_2

Goście występujący w poszczególnych panelach konferencji skupiali się na zagadnieniach dotyczących dzieci w kontekście zabezpieczania ich potrzeb w poszczególnych regionach. Wskazane zostały obszary wymagające rozwoju, które stoją przed lokalnymi społecznościami w zakresie współpracy międzysektorowej.

Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska przedstawiła zagadnienia dotyczące praktycznej implementacji praw dziecka w Polsce

UNICEF_Konferencja_KPD30_3

Szczególna uwaga w czasie konferencji została zwrócona na rolę samorządów w tworzeniu szeroko pojętej przestrzeni przyjaznej dzieciom. Zaprezentowane zostały międzynarodowe i polskie dobre praktyki oraz założenia Programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom.

Obszerną część programu konferencji stanowiły zagadnienia związane z mediami w kontekście zabezpieczania praw dziecka. Wskazano zagrożenia, jak i istniejące szanse wynikające z szerokiej dostępności mediów, podkreślając wagę i odpowiedzialność dorosłych w tworzeniu treści dedykowanych dzieciom, jak i z ich udziałem.

W trakcie konferencji przedstawiono wyniki raportu wynikające z przeprowadzonego wspólnie z Instytutem Badawczym ABR Sesta i SYNO Polska badania pt. „Prawa dziecka oczami dzieci i dorosłych”. Badanie zostało zrealizowane na grupie dzieci, rodziców i nauczycieli. Wyniki przedstawił dr Paweł Jurowczyk z ABR Sesta.

Konferencję poprowadził Maciej Orłoś.

W poszczególnych panelach wzięli udział następujący goście.

Panel I: Wyzwania w tworzeniu przestrzeni przyjaznej dzieciom - Miasto Przyjazne Dzieciom

 

dr Robert Sobiech, Dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas

Aleksandra Gosk, Radna Miasta Sopot,

Beata Szadziul, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Rodziny, Naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej „Gdynia Rodzinna”

Maciej Kisała, Zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie

Emilia Wasielewska, Radna Miasta Konin,Opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta Konina

Emma Szubert,Przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Konina

Prowadząca panel: Agnieszka Telusiewicz-Pacak, Koordynator ds. Advocacy UNICEF Polska

 

Panel II: Media a prawa dziecka – szanse i zagrożenia. Dziecko jako podmiot i odbiorca przekazów medialnych

 

Magda Mołek, Dziennikarka i prezenterka telewizyjna

Katarzyna Stoparczyk, Dziennikarka Polskiego Radia - Program 3

Agnieszka Kępińska-Sadowska, Prezes Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy

Martyna Bunda, Redaktorka Tygodnika Polityka

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich,

Prowadząca panel: Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, Manager Projektów Edukacyjnych UNICEF Polska

 

UNICEF_Konferencja_KPD30_4

Panel III: Rola biznesu w przestrzeganiu praw dziecka i kreowaniu przestrzeni przyjaznej dzieciom

Artur Czepczyński, Prezes ABC Czepczyński

Marzena Strzelczak, Dyrektor Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska

Daria Sulgostowska, Rzecznik Prasowy CCC, w imieniu Hanny Kamińskiej, Dyrektor Biura Zarządu CCC

Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. komunikacji IKEA Retail Sp. z o.o.

Prowadząca panel: Anna Lewandowska, Manager ds. Komunikacji i Marketingu UNICEF Polska

 

Wszystkim gościom, uczestnikom paneli  i osobom zaangażowanym w organizację konferencji, składamy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy też „Przestrzeni from Facebook” za udostępnienie przestrzeni na organizację konferencji, firmie Wilga Catering za poczęstunek oraz Robertowi Szarapce za uwiecznienie wydarzenia na zdjęciach.

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej