Miasta i szkoły z całej Polski dołączyły do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. 16 polskich miast i ponad 3000 placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i organizują obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

Gdynia, Sopot, Gdańsk, Białystok, Gryfino, Konin, Koszalin, Lublin, Piastów, Poznań, Siemiatycze, Śrem, Szczecin, Trzebnica, Wałbrzych i Wrocław, podobnie jak wiele innych miast na całym świecie celebrują obchody tego dnia. Miasta będą m.in. podświetlały na niebiesko budynki użyteczności publicznej, zorganizują spotkania włodarzy miast z dziećmi i młodzieżą oddając im głos i wsłuchując się w ich potrzeby, przygotują wystawy prac plastycznych i spotkania eksperckie dotyczące praw dziecka. Działania te z jednej strony stanowią wyraz wspólnego świętowania, ale z drugiej pokazują, że miasta doceniają swoich najmłodszych obywateli oraz pragną budować dla nich przyjazną przestrzeń.

30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka_3

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka włączyły się także placówki edukacyjne z całej Polski. Ponad 3100 szkół i przedszkoli organizuje specjalne zajęcia edukacyjne, a także wiele innych aktywności, które mają na celu zwrócenie uwagi na prawa dziecka na świecie. Dzieci i młodzież ubiorą się tego dnia na niebiesko oraz wykorzystają ten kolor także do przyozdobienia placówki. W wielu miastach włodarze poprowadzą niebieskie marsze zorganizowane przez szkoły pod hasłem #dlakażdegodziecka.

Jestem pod wrażeniem skali zaangażowania polskich szkół i przedszkoli w celebrowanie rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To niezwykle budujące, że tyle placówek dostrzega znaczenie praw dziecka i chce propagować te treści wśród swoich podopiecznych. Cieszymy się, że nauczyciele i uczniowie chcą świętować ten dzień wspólnie z UNICEF, dodaje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

30_rocznica_Konwencji_o_prawach_dziecka_2

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Więcej informacji o Konwencji o prawach dziecka na stronie: prawadziecka.org

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej