Pierwszy transport z pomocą humanitarną UNICEF dotarł na Ukrainę

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pierwszy transport z pomocą humanitarną UNICEF dotarł na Ukrainę

© UNICEF/Elder

Do Lwowa dotarł właśnie pierwszy transport pomocy humanitarnej od UNICEF. Jest to część konwoju składającego się z sześciu ciężarówek zawierających około 62 tony zaopatrzenia. Transport został wysłany z największego magazynu humanitarnego UNICEF w Kopenhadze.

Wśród produktów pomocowych są m.in. środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy, zestawy położnicze, sprzęt chirurgiczny oraz materiały edukacyjne i zabawki.

Sytuacja dzieci i rodzin na Ukrainie jest rozpaczliwa. Pomoc od UNICEF zapewni bardzo potrzebne wsparcie dla kobiet, dzieci i pracowników ochrony zdrowia, powiedział Murat Sahin, przedstawiciel UNICEF na Ukrainie.

Od momentu eskalacji konfliktu rodziny schroniły się w podziemiach i są odcięte od podstawowych usług. Szpitale i oddziały położnicze przeniosły swoje pacjentki do piwnic. W całym kraju setki tysięcy ludzi nie ma dostępu do czystej wody z powodu uszkodzenia infrastruktury wodociągowej. W kraju zaczyna brakować podstawowych środków medycznych i higienicznych.

Kolejny transport pomocy, w tym 17 000 kocyków i ciepłej odzieży zimowej dla dzieci, jest w drodze z magazynu UNICEF w Mersin, w Turcji.

UNICEF pracuje całą dobę, aby zwiększyć skalę działań, jak tylko ograniczenia w dostępie do osób poszkodowanych zostaną zniesione. Wówczas pomoc humanitarna zostanie wysłana do obszarów najbardziej dotkniętych przez konflikt, powiedział Murat Sahin.

UNICEF intensyfikuje również swoje działania, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin przekraczających granice krajów sąsiednich. Działania te obejmują tworzenie punktów wsparcia, tzw. Blue Dots wzdłuż dróg przemieszczania się matek i dzieci.

UNICEF apeluje o 276 mln dolarów, aby pomóc dzieciom na Ukrainie oraz o dodatkowe 73 mln dolarów na pomoc najmłodszym w krajach sąsiednich.

UNICEF ponawia apel o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostęp do osób poszkodowanych. Zawieszenie działań zbrojnych umożliwiłoby również rodzinom z najbardziej dotkniętych obszarów wyruszenie po żywność, wodę, pomoc medyczną lub znalezienie bezpiecznego miejsca.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Obecne wsparcie organizacji obejmuje transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/ukraina.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej