Pierwszy transport z pomocą humanitarną UNICEF dotarł na Ukrainę

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Pierwszy transport z pomocą humanitarną UNICEF dotarł na Ukrainę

© UNICEF/Elder

Do Lwowa dotarł właśnie pierwszy transport pomocy humanitarnej od UNICEF. Jest to część konwoju składającego się z sześciu ciężarówek zawierających około 62 tony zaopatrzenia. Transport został wysłany z największego magazynu humanitarnego UNICEF w Kopenhadze.

Wśród produktów pomocowych są m.in. środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy, zestawy położnicze, sprzęt chirurgiczny oraz materiały edukacyjne i zabawki.

Sytuacja dzieci i rodzin na Ukrainie jest rozpaczliwa. Pomoc od UNICEF zapewni bardzo potrzebne wsparcie dla kobiet, dzieci i pracowników ochrony zdrowia, powiedział Murat Sahin, przedstawiciel UNICEF na Ukrainie.

Od momentu eskalacji konfliktu rodziny schroniły się w podziemiach i są odcięte od podstawowych usług. Szpitale i oddziały położnicze przeniosły swoje pacjentki do piwnic. W całym kraju setki tysięcy ludzi nie ma dostępu do czystej wody z powodu uszkodzenia infrastruktury wodociągowej. W kraju zaczyna brakować podstawowych środków medycznych i higienicznych.

Kolejny transport pomocy, w tym 17 000 kocyków i ciepłej odzieży zimowej dla dzieci, jest w drodze z magazynu UNICEF w Mersin, w Turcji.

UNICEF pracuje całą dobę, aby zwiększyć skalę działań, jak tylko ograniczenia w dostępie do osób poszkodowanych zostaną zniesione. Wówczas pomoc humanitarna zostanie wysłana do obszarów najbardziej dotkniętych przez konflikt, powiedział Murat Sahin.

UNICEF intensyfikuje również swoje działania, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin przekraczających granice krajów sąsiednich. Działania te obejmują tworzenie punktów wsparcia, tzw. Blue Dots wzdłuż dróg przemieszczania się matek i dzieci.

UNICEF apeluje o 276 mln dolarów, aby pomóc dzieciom na Ukrainie oraz o dodatkowe 73 mln dolarów na pomoc najmłodszym w krajach sąsiednich.

UNICEF ponawia apel o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostęp do osób poszkodowanych. Zawieszenie działań zbrojnych umożliwiłoby również rodzinom z najbardziej dotkniętych obszarów wyruszenie po żywność, wodę, pomoc medyczną lub znalezienie bezpiecznego miejsca.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Obecne wsparcie organizacji obejmuje transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/ukraina.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej