Polacy przekazali niemal 5 mln zł na pomoc dzieciom w Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0155581

UNICEF Polska podsumowuje kampanię „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”

Warszawa, 20 kwietnia 2018 r. – Akcja „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” trwała od listopada 2017 r. do końca marca 2018 r. Darczyńcy z Polski przekazali łącznie niemal 5 mln zł. Wśród Darczyńców były osoby indywidualne, placówki edukacyjne oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Za tę kwotę UNICEF kupił ciepłą odzież zimową, opał, koce i zapewnił ogrzewanie w szkolnych klasach w Syrii.

Wojna w Syrii trwa już ponad siedem lat. Skutki konfliktu dotknęły 13 mln osób, w tym niemal 6 mln dzieci.

UNICEF od samego początku konfliktu w tym kraju jest na miejscu i niesie pomoc. Akcja UNICEF Polska „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” była realizowana w odpowiedzi na tragiczną sytuację syryjskich dzieci, dla których zima stanowiła dodatkowe, ogromne zagrożenie. Najmłodsi poszkodowani na skutek wojny często musieli opuścić swoje domy w obliczu zagrożenia utraty zdrowia i życia. Dzieci wraz z rodzinami nierzadko szukały bezpieczeństwa w obozach dla uchodźców lub tymczasowych schronieniach, które jednak nie osłaniały przed mrozem i śniegiem. Wielu z nich groziła śmierć z wychłodzenia.

UNICEF zaapelował wówczas do Darczyńców w Polsce o pomoc i odzew był ogromny. Kampanię wsparli Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF: Artur Żmijewski i Robert Korzeniowski.

Do akcji pomocy syryjskim dzieciom oprócz Darczyńców indywidualnych włączyło się także ok. 600 placówek edukacyjnych w całej Polsce. Uczniowie i ich rodzice mogli nie tylko dowiedzieć się o sytuacji dzieci w Syrii, ale także wesprzeć działania pomocowe UNICEF. Dzięki zaangażowaniu polskich szkół udało się zebrać aż 400 000 zł. 

UN0145436

Jednocześnie w grudniu 2017 r. polski oddział UNICEF otrzymał 2 miliony złotych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Środki zostały przeznaczone na zakup odzieży zimowej dla dzieci w Syrii w ramach kampanii.

Akcja UNICEF Polska „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” była częścią szerszej kampanii pomocy syryjskim dzieciom, którą organizacja kontynuuje. Każdego dnia najmłodsi w Syrii tracą życie i zdrowie na skutek działań zbrojnych, a pracownicy UNICEF robią wszystko, aby dostarczyć pomoc i uratować jak najwięcej dzieci.

Zachęcamy do dalszego wsparcia działań UNICEF na rzecz dzieci w Syrii i krajach ościennych przyjmujących uchodźców. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej