Stop okaleczaniu żeńskich narządów płciowych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF: Stop okaleczaniu żeńskich narządów płciowych

© UNICEF/Ayene

Wspólne oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF oraz dr Natalii Kanem, Dyrektor Generalnej UNFPA z okazji Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

Na skutek pandemii COVID-19 w ciągu najbliższej dekady liczba przypadków okaleczania żeńskich narządów płciowych może się zwiększyć o dodatkowe dwa miliony. Tylko spójne, skoordynowane i efektywnie finansowane działanie może położyć kres temu procederowi, który jest łamaniem praw człowieka.

Jednym ze skutków pandemii COVID-19 są zamknięte szkoły i zakłócenie realizacji programów chroniących dziewczęta przed okaleczeniem narządów płciowych. Musimy zrobić wszystko, aby walczyć z tą szkodliwą praktyką. 

Nawet jeszcze przed pandemią, osiągnięcie Celu Zrównoważonego Rozwoju jakim jest zakończenie procederu okaleczania żeńskich narządów płciowych do 2030 roku, wydawało się bardzo ambitne. Pandemia wzmocniła nasze postanowienie ochrony czterech milionów dziewcząt i kobiet, które każdego roku są zagrożone okaleczeniem żeńskich narządów płciowych. Oto, jak chcemy zrealizować cel:

  1. Musimy się zjednoczyć. Zakończenie procederu okaleczania żeńskich narządów płciowych wymaga wielostronnej współpracy. Obejmuje ona globalnych, regionalnych, krajowych i lokalnych liderów; społeczeństwo obywatelskie; małe organizacje oddolne i organizacje zajmujące się prawami kobiet, a także międzynarodowe organizacje pozarządowe; nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia; przywódców religijnych i lokalną starszyznę; organy ścigania i sądy. Mężczyźni i chłopcy również mają kluczową rolę do odegrania. Głosy dziewcząt, które przeszły ten okrutny proceder są coraz częściej słyszane i prowadzą do pozytywnych zmian w swoich społecznościach.
  2. Musimy finansować nasze działania na poziomie odpowiadającym zaangażowaniu. Nawet w krajach, w których liczba przypadków okaleczania żeńskich narządów płciowych zmniejsza się, postęp ten musi wzrosnąć dziesięciokrotnie, aby osiągnąć globalny cel do 2030 roku. Koszt tych działań w ciągu najbliższej dekady jest szacowany na ok. 2,4 mld dolarów, co oznacza mniej niż 100 dolarów na dziewczynkę. Jest to niewielka cena za zachowanie nietykalności cielesnej dziewcząt, zadbanie o ich zdrowie i przestrzeganie prawa kobiet do powiedzenia „nie” okaleczaniu.
  3. Musimy działać szybko, zdecydowanie i na wielu frontach jednocześnie. Musimy zapewnić dziewczętom dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej - w tym usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - oraz środków do życia. Należy również zapewnić im ochronę prawną i socjalną.

 Te same działania, które położą kres okaleczaniu żeńskich narządów płciowych, będą również wspierać kobiety i dziewczęta w korzystaniu z przynależnych im praw człowieka, osiągnięciu pełnego potencjału i decydowaniu o własnej przyszłości. Wyeliminowanie okaleczania żeńskich narządów płciowych i równe traktowanie płci to współzależne, wzajemnie się wzmacniające cele. Krótko mówiąc, gdyby równość płci była rzeczywistością, nie byłoby okaleczania żeńskich narządów płciowych. Taki jest świat, do jakiego dążymy, a Cele Zrównoważonego Rozwoju wyznaczają drogę, która nas tam zaprowadzi.

Wiemy, co działa. Nie tolerujemy wymówek. Mamy dość przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Nadszedł czas, aby zjednoczyć się wokół sprawdzonych strategii, odpowiednio je finansować i działać.

***

O UNFPA

Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) to agencja ONZ ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Misją organizacji jest stworzenie świata, w którym: każda ciąża jest chciana, każdy poród bezpieczny, a każda młoda osoba mogła rozwinąć swój pełen potencjał.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej