UNICEF: 2018 rok był tragiczny dla dzieci w Syrii. Wojna w tym kraju trwa już 8 lat

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria

UNICEF apeluje o ochronę syryjskich dzieci i trwałą poprawę ich sytuacji.

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF 

Nowy Jork/Bruksela/Amman, 11 marca 2019 r.
- Obecnie istnieje przekonanie, że konflikt w Syrii zbliża się ku końcowi. To nie jest prawda.
W niektórych regionach kraju życie i zdrowie dzieci jest w takim samym stopniu zagrożone, jak przez osiem ostatnich lat wojny.

Tylko w 2018 r. 1106 dzieci w Syrii zostało zabitych. To najwyższa liczba od początku konfliktu. Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa.

Wybuchy min są obecnie główną przyczyną wypadków wśród dzieci w całym kraju.
W ubiegłym roku 434 najmłodszych zginęło lub zostało rannych na skutek eksplozji niewybuchów. Rekordowo wysoka była również liczba ataków na szkoły i ośrodki medyczne – aż 262.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze
z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów.

Konflikt w Syrii dotknął także kraje sąsiednie. Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu oraz społeczności międzynarodowej, że to właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę. Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa 

UNICEF jest na miejscu od początku konfliktu. Organizacja niesie pomoc w Syrii i w krajach ościennych, aby zapewnić dzieciom podstawową opiekę medyczną, edukację, ochronę
i żywność.

Ale to nie wystarcza.

Ponawiamy apel do wszystkich stron konfliktu oraz do tych, którzy mają na nie wpływ, aby postawić dobro dzieci i ich ochronę na pierwszym miejscu, niezależnie od tego, kto kontroluje dany obszar kraju. Ponawiamy także apel o bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do rodzin potrzebujących pomocy oraz o trwałą poprawę ich sytuacji.

Prosimy także Darczyńców o hojne wsparcie syryjskich dzieci. Pomoc finansowa jest niezbędna, aby UNICEF mógł nadal nieść pomoc, ratować życie i zdrowie dzieci oraz ich rodzin w Syrii i w całym regionie. UNICEF Polska cały czas zbiera środki na wsparcie dzieci
w tym kraju. Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

 

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

banner

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej