UNICEF: 2018 rok był tragiczny dla dzieci w Syrii. Wojna w tym kraju trwa już 8 lat

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Syria

UNICEF apeluje o ochronę syryjskich dzieci i trwałą poprawę ich sytuacji.

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF 

Nowy Jork/Bruksela/Amman, 11 marca 2019 r.
- Obecnie istnieje przekonanie, że konflikt w Syrii zbliża się ku końcowi. To nie jest prawda.
W niektórych regionach kraju życie i zdrowie dzieci jest w takim samym stopniu zagrożone, jak przez osiem ostatnich lat wojny.

Tylko w 2018 r. 1106 dzieci w Syrii zostało zabitych. To najwyższa liczba od początku konfliktu. Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa.

Wybuchy min są obecnie główną przyczyną wypadków wśród dzieci w całym kraju.
W ubiegłym roku 434 najmłodszych zginęło lub zostało rannych na skutek eksplozji niewybuchów. Rekordowo wysoka była również liczba ataków na szkoły i ośrodki medyczne – aż 262.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze
z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów.

Konflikt w Syrii dotknął także kraje sąsiednie. Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu oraz społeczności międzynarodowej, że to właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę. Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa 

UNICEF jest na miejscu od początku konfliktu. Organizacja niesie pomoc w Syrii i w krajach ościennych, aby zapewnić dzieciom podstawową opiekę medyczną, edukację, ochronę
i żywność.

Ale to nie wystarcza.

Ponawiamy apel do wszystkich stron konfliktu oraz do tych, którzy mają na nie wpływ, aby postawić dobro dzieci i ich ochronę na pierwszym miejscu, niezależnie od tego, kto kontroluje dany obszar kraju. Ponawiamy także apel o bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do rodzin potrzebujących pomocy oraz o trwałą poprawę ich sytuacji.

Prosimy także Darczyńców o hojne wsparcie syryjskich dzieci. Pomoc finansowa jest niezbędna, aby UNICEF mógł nadal nieść pomoc, ratować życie i zdrowie dzieci oraz ich rodzin w Syrii i w całym regionie. UNICEF Polska cały czas zbiera środki na wsparcie dzieci
w tym kraju. Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

 

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

banner

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej