UNICEF apeluje o 3,1 mld dolarów na pomoc dzieciom w sytuacjach kryzysowych

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Irak, uchodźcy

Genewa, 29 stycznia 2015 r. – UNICEF wystosował największy w historii apel o 3,1 mld dolarów niezbędnych do zapewnienia pomocy 62 mln dzieci na całym świecie. To o miliard dolarów więcej niż przed rokiem.

Od śmiertelnych klęsk żywiołowych po brutalne konflikty i szybko rozprzestrzeniające się epidemie, dzieci na całym świecie stoją w obliczu nowej generacji kryzysów humanitarnych, powiedziała Afshan Khan, Dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych. Niezależnie
od tego, czy pojawiają się na pierwszych stronach gazet, czy też są niewidoczne dla świata, sytuacje kryzysowe będące skutkiem nierówności społecznych, zmiany klimatu i chorób nękają dzieci w sposób, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy.

Coraz więcej dzieci stoi w obliczu złożonych i wyniszczających konfliktów, klęsk naturalnych i innych sytuacji kryzysowych, łącznie z epidemią eboli. Są narażone na przemoc, głód, choroby czy nadużycia - dlatego konieczne jest stałe zwiększanie środków pomocowych.

Więcej niż 1 na 10 dzieci na świecie, czyli aż 230 milionów, żyje obecnie w krajach
i na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Właśnie wróciłam z Syrii i Libanu, gdzie rozpadło się życie milionów dzieci, powiedziała Afshan Khan. Przez ostatnie cztery lata te dzieci codziennie doświadczały przemocy
i śmierci. Ich podstawowe potrzeby nie były zaspokajane. Ten apel pomoże zapewnić bezpieczną przyszłość nie tylko dzieciom w Syrii, ale także dzieciom na całym świecie, które doświadczają kryzysów humanitarnych.

Według raportu Humanitarian Action for Children 2015 UNICEF planuje dotrzeć
do 98 milionów ludzi, z czego 2/3 to dzieci z 71 krajów świata.

• Na liście najbardziej potrzebujących państw znajduje się Syria. UNICEF apeluje o 903 mln dolarów pomocy dla całego regionu. Środki te zostaną przeznaczone na ochronę dzieci
i dostarczenie pomocy ratującej życie, np. szczepionek, czystej wody, zestawów sanitarnych czy materiałów edukacyjnych.

• UNICEF apeluje także o 500 mln dolarów, aby zwiększyć skalę działań wśród społeczności dotkniętych ebolą. Środki zostaną wykorzystane na natychmiastowe odizolowanie
i leczenie każdej osoby zainfekowanej wirusem, a także na zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. UNICEF kontynuuje również promowanie zasad podstawowej higieny. W 2015 r. celem naszych działań jest zatrzymanie choroby i brak nowych przypadków zakażeń wirusem.

• W Nigerii, gdzie w ciągu ostatniego roku ataki organizowane przez grupy zbrojne zmusiły ponad milion ludzi do opuszczenia swoich domów, UNICEF potrzebuje 26,5 mln dolarów.

• W rok po wybuchu konfliktu na Ukrainie UNICEF apeluje o 32,45 mln dolarów. 5,2 mln ludzi mieszka tam w rejonach objętych walkami, ponad 600 000 jest wewnętrznie przesiedlonych. 1,7 mln dzieci na Ukrainie znajduje się w sytuacji kryzysu humanitarnego.

W apelu UNICEF mówi także o tzw. zapomnianych kryzysach, w których otrzymane środki są niewystarczające. Dzieci znajdują się w tragicznej sytuacji w Afganistanie (35% funduszy w 2014 r.), Palestynie (23% funduszy) i Nigrze (35%).

Otrzymane fundusze pozwolą również UNICEF prowadzić działania na rzecz wzmocnienia krajowych systemów reagowania w przypadku katastrof naturalnych oraz w wyposażeniu społeczności w niezbędny sprzęt.

Ten apel dotyczy dzieci najbardziej narażonych na sytuacje kryzysowe, gdziekolwiek się one znajdują, powiedziała Khan. Miejsce urodzenia dziecka nie powinno determinować jego przyszłości. Musimy dostarczyć im niezbędne środki, aby mogły budować swoją bezpieczną przyszłość. Te krótkoterminowe działania będą miały długofalowy efekt.
 
W 2014 r. UNICEF dostarczył pomoc milionom dzieci na całym świecie. 16 mln dzieci zaszczepiono na odrę, 1,8 mln leczono z niedożywienia, niemal 2 mln dzieci zapewniono opiekę psychologiczną, a 13 mln ludzi otrzymało dostęp do czystej wody. 2 mln dzieci zagwarantowano lepszą edukację. Jest to jedno ze sztandarowych działań UNICEF, ponieważ daje dzieciom bezpieczeństwo i nadzieję na przyszłość.
 
# # #

Pełny tekst raportu Humanitarian Action for Children 2015 oraz informacje dotyczące konkretnych państw: www.unicef.org/appeals  

Zdjęcia i filmy wideo: http://uni.cf/1zwEJ4M

Informacje dla dziennikarzy

71 państw i regionów objętych raportem Humanitarian Action for Children 2015 zostało wyróżnionych ze względu na skalę kryzysu, konieczność dostarczenia pomocy, wpływu
na sytuację kobiet i dzieci czy złożoność prowadzonych działań.

Banner528x230

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej