UNICEF apeluje o 34 mln USD na pomoc ofiarom tajfunu Haiyan

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF apeluje o 34 mln USD na pomoc ofiarom tajfunu Hayian

UNICEF zaapelował o 34 mln USD  na pilną pomoc dla 4 mln dzieci, które ucierpiały na skutek niszczycielskiego działania tajfunu Haiyan na  Filipinach.

Apel jest odpowiedzią na pierwsze szacunki potrzeb tysięcy rodzin - ofiar żywiołu i określa działania organizacji na najbliższe 6 miesięcy. Pomoc potrzebna jest teraz. W wielu miejscach spustoszonych przez tajfun brakuje wody, leków i elektryczności.

Z każdym mijającym dniem tysiące dzieci jest coraz słabszych, coraz bardziej podatnych na choroby - mówi Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF na Filipinach. Zdewastowane urządzenia wodno sanitarne, zniszczone domy i szkoły - to wszystko jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia dzieci.

Do Tacloban dotarła już pierwsza pomoc, w tym przenośne toalety. Kolejny transport, z materiałami sanitarnymi, edukacyjnymi i zestawami rekrutacyjnymi jest już w drodze.

Jednak potrzeby są ogromne. Matki i dzieci walczą o przetrwanie. Brakuje wody, środków higienicznych, zalane wodociągi nie spełniają swojej funkcji, nie ma prądu, nie działają pompy wodne. Czysta woda jest na wagę złota. Jej brak oznacza wybuch epidemii, a choroby w połączeniu z powszechnymi niedoborami żywności oznaczają śmierć.

Zniszczonych zostało wiele punktów medycznych i przychodni położniczych, co grozi wzrostem  umieralności matek i noworodków.

UNICEF szacuje, że swoje domy musiało opuścić 100 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, 60 tys. kobiet w ciąży i karmiących matek. Najmłodszym dzieciom, zwłaszcza tym, które zamieszkiwały najuboższe części wyspy, zagraża niedożywienie.

Łącznie dach nad głową straciło 2,8 mln dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W najbardziej zdewastowanym przez żywioł regionie zniszczonych zostało 3 tys. szkół i 2,4 tys. punktów opieki dziennej.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że dzieci bardziej niż kiedykolwiek wcześniej narażone
są na przemoc i wykorzystanie.

Środki jakimi dysponuje UNICEF na Filipinach zostały mocno ograniczone jeszcze przed uderzeniem tajfunu. 15 października wyspę Bohol dotknęło  potężne trzęsienie ziemi, podczas którego ucierpiało 3,2 mln osób. Apel o pomoc wysokości 30 mln USD, który wówczas wystosował UNICEF, był przed obecną katastrofą sfinansowany w zaledwie 13 procentach.

Polski oddział organizacji w trybie natychmiastowym uruchomił zbiórkę publiczną na rzecz ofiar katastrofy. Wpłaty na pomoc humanitarną dla ofiar tajfunu Haiyan można dokonywać poprzez stronę internetową  www.unicef.pl oraz wpłacając darowiznę bezpośrednio na numer konta akcji: 28 1020 1026 0000 1902 0203 5434. 

DZIAŁANIA UNICEF NA FILIPINACH:

  • UNICEF Filipiny zapewnił potrzebującym 10 tys. tabletek uzdatniających wodę, 3 tys. zestawów higienicznych, zestawy do oczyszczania wody. 
  • Z centralnego magazynu UNICEF w Kopenhadze wysłano ponad 20 generatorów prądu, ponad 1,2 tys. testów sprawdzających czystość wody. UNICEF zakupił również 10 tys. rodzinnych zestawów sanitarnych, 10,5 tys. zestawów sanitarnych dostępnych na miejscu, a także tabletki, które umożliwią uzdatnienie 6,3 mln litrów wody.
  • UNICEF przekazał 30 zestawów do pierwszej pomocy. Każdy z nich zapewnia wsparcie dla 1 tys. osób przez 3 miesiące. Wysyłany jest również kwas foliowy i antybiotyki dla dzieci oraz dorosłych.
  • Specjaliści UNICEF będą doradzać ofiarom tajfunu, jakie są alternatywy, gdy nie ma dostępu do toalety, jak bezpiecznie usuwać odpady i jakiej wody używać. UNICEF będzie wspierał również kobiety w kwestiach związanych z zachowaniem higieny w tak skrajnie trudnych warunkach.
  • UNICEF utworzy ośrodki dożywiania terapeutycznego dla dzieci dotkniętych ostrym ciężkim niedożywieniem, gdzie otrzymają żywność terapeutyczną. Ponad 1,3 mln saszetek z mikroelementami jest w drodze na miejsce tragedii.
  • UNICEF wydał 1860 plandek wzmocnionych folią z tworzywa sztucznego i 72 namioty, które mogą zostać przeznaczone do organizacji tymczasowych szkół oraz bezpiecznych dla dzieci miejsc. UNICEF organizuje środki, aby zapewnić dzieciom miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie się uczyć i wrócić do nauki, a ich rodzice mogli być pewni, że ich pociechom nie zagraża niebezpieczeństwo. UNICEF zapewni dzieciom wsparcie psychologów i przeszkoli tysiące nauczycieli  oraz pracowników opieki dziennej, jak pracować z dziećmi, aby pomóc im przezwyciężyć traumę, której doświadczyli.
  • UNICEF współpracuje z władzami lokalnymi na Filipinach, aby zapewnić identyfikację oraz rejestrację dzieci, które są rozdzielone ze swoimi rodzinami. Organizacja wykorzysta zebrane środki na wsparcie i wzmocnienie krajowych, regionalnych i lokalnych organów rządowych, włączając w to te, które pracują na rzecz dzieci, a których działania zostały osłabione przez katastrofę.
Pomagam teraz!

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej