UNICEF: rekordowy wzrost liczby dzieci-uchodźców przemieszczających się bez opieki

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN062747_Med-Res

Nowy Jork, 18 maja 2017 r. – Od 2010 r. pięciokrotnie wzrosła liczba dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów przemieszczających się bez opieki.

W latach 2010-2011 w 80 krajach świata odnotowano 66 000 dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami. Z kolei w latach 2015-2016 ta liczba wynosiła już co najmniej 300 000.

Raport UNICEF „A Child is a Child: Protecting children on the move from violence, abuse and exploitation” przedstawia sytuację dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów na świecie, ich motywacje do podjęcia drogi i zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać. Autorzy raportu podkreślają, że rośnie liczba dzieci podejmujących niezwykle niebezpieczną podróż, skazanych na łaskę przemytników i handlarzy ludźmi. Te dzieci potrzebują globalnego systemu ochrony, który zabezpieczy je przed wykorzystaniem, przemocą i śmiercią. 

UN061191_Med-Res

Nawet jedno dziecko przemieszczające się samotnie to o jedno dziecko za dużo. A jednak ich liczba cały czas rośnie. I my, jako dorośli, ponosimy klęskę nie potrafiąc temu zapobiec, powiedział Justin Forsyth, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

Bezlitośni przemytnicy i handlarze ludźmi wykorzystują dzieci do osiągnięcia własnych korzyści. Pomagają im przekroczyć granice tylko po to, aby sprzedać je w niewolę i zmusić do prostytucji. To niewyobrażalne, że nie potrafimy odpowiednio chronić tych dzieci.

Mary, 17-letnia Nigeryjka przemieszczająca się bez opieki doświadczyła traumy podczas podróży z Libii do Włoch. Przemytnik, który zaoferował jej pomoc okazał się handlarzem ludźmi. Wszystko co mówił było kłamstwem. Mówił, że będziemy bezpieczni i dobrze traktowani. W Libii Mary była przetrzymywana i wykorzystywana przez ponad trzy miesiące. Powiedział, że jeśli się z nim nie prześpię, to nie pomoże mi dotrzeć do Europy. Zgwałcił mnie.

Pozostałe, kluczowe wnioski z raportu są następujące:

 • W latach 2015-2016 w 80 krajach świata 200 000 dzieci bez opieki złożyło wniosek o azyl.
 • W latach 2015-2016 100 000 dzieci bez opieki zostało zatrzymanych na granicy USA i Meksyku.
 • W latach 2015-2016 170 000 dzieci bez opieki złożyło wniosek o azyl w Europie.
 • W 2016 r. dzieci bez opieki i rozdzielone z rodzinami stanowiły 92% wszystkich dzieci docierających do Włoch drogą morską.
 • Dzieci stanowią około 28% ofiar handlu ludźmi na świecie.
 • Dzieci stanowią największy procent wszystkich ofiar handlu ludźmi w krajach Afryki Subsaharyjskiej (64%) oraz Ameryki Środkowej i Karaibów (62%).
 • 20% przemytników jest powiązanych z sieciami handlarzy ludźmi.
UN057915_Med-Res

Na krótko przed szczytem G7, który odbędzie się we Włoszech, UNICEF apeluje do światowych przywódców o przyjęcie 6-punktowego planu ochrony dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów.

Te dzieci potrzebują realnego zaangażowania rządów państw na świecie, aby zapewnić im bezpieczeństwo podczas całej drogi, powiedział Justin Forsyth. Liderzy, którzy spotkają się na szczycie G7 w przyszłym tygodniu powinni podjąć ten wysiłek i być pierwszymi, którzy przyjmą nasz 6-punktowy plan.

Plan UNICEF zakłada:

 1. Ochronę przez przemocą i wykorzystaniem dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów, w szczególności tych przemieszczających się bez opieki dorosłych.
 2. Zaprzestanie przetrzymywania dzieci ubiegających się o status uchodźcy lub dzieci migrujących poprzez zaproponowanie szeregu rozwiązań alternatywnych.
 3. Utrzymywanie jedności rodzin, jako najlepszy sposób ochrony dzieci i nadawanie im statusu prawnego.
 4. Edukację wszystkich dzieci-uchodźców i migrantów oraz zapewnienie im dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i innych.
 5. Wywieranie nacisku na zwalczanie przyczyn migracji na dużą skalę.
 6. Zwalczanie ksenofobii, dyskryminacji i marginalizacji w krajach tranzytowych oraz docelowych.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej