70 lat UNICEF – podsumowanie

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
1

Warszawa, 1 grudnia 2017 r. - UNICEF Polska zakończył obchody 70-lecia działalności na rzecz potrzebujących dzieci na całym świecie. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, w której uczestniczyło wielu znakomitych Gości od lat wspierających działania UNICEF.

Zgromadzoną publiczność serdecznie powitał prowadzący uroczystość Maciej Orłoś. Po przedstawieniu 70-letniej historii działalności UNICEF w kilkuminutowym filmie, na scenie pojawił się Dyrektor Generalny UNICEF Polska, Marek Krupiński, który powitał zgromadzonych Gości, w tym w szczególności 27 współczesnych polskich artystów którzy przekazali swoje działa na rzecz UNICEF, podziękował Darczyńcom za wspieranie organizacji i podkreślił konieczność dalszego niesienia pomocy na rzecz dzieci na całym świecie. 

Nawiązując do ubiegłorocznej uroczystości w Katowicach, która zainaugurowała obchody 70-lecia działalności UNICEF i podczas, której wręczono pierwsze jubileuszowe statuetki, Dyrektor Generalny uhonorował kolejnymi statuetkami Małgorzatę Foremniak, Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, Łukasza Nowickiego - niestrudzenie wspierającego kampanie pomocowe UNICEF i Hannę Jewsiewicką - eksperta od dokumentacji i produkcji filmowej UNICEF. Statuetki odebrali również przedstawiciele firm czynnie wspierających akcje UNICEF - IKEA, ICT Poland (marka Foxy) i Nałęczów Zdrój (Cisowianka). Porcelanowe „Sudanki” zostały wyprodukowane specjalnie na tę okazję przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”.

6

Gala obfitowała w wyjątkowe chwile. Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, przybył na to szczególne wydarzenie ze specjalną misją. Wręczył on Dyrektorowi Generalnemu UNICEF Honorową Odznakę im. Janusza Korczaka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznaczenie, ustanowione 15 lutego 2013 r. rozporządzeniem Prezydenta RP, jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Marek Krupiński zadedykował to szczególne odznaczenie wszystkim pracownikom UNICEF Polska, podkreślając ich ogromny wkład w bieżącą działalność i rozwój Organizacji w Polsce i na świecie.

Gościem specjalnym Gali był Ismael Beah  - Światowy Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Urodzony w Sierra Leone, w czasie wojny stracił całą rodzinę i został zwerbowany do armii. Od trzynastego roku życia czynnie uczestniczył w walkach zbrojnych. Dzięki pomocy UNICEF został wyzwolony, a jego życie uległo całkowitej odmianie. W niezwykle poruszającym przemówieniu Ishmael Beah dziękował za wszystko, co robi UNICEF. Podkreślił, że tylko dzięki tej Organizacji może teraz pomagać tym, którzy, tak jak on w przeszłości, zmagają się z niewyobrażalnymi dla nas trudnościami.

Kolejną część Gali stanowiła emocjonująca aukcja 5 obrazów przekazanych na rzecz UNICEF przez współczesnych polskich artystów. Prowadzący aukcję Maciej Orłoś umiejętnie podbijał stawki i zachęcał do licytowania. Pozostałe 22 obrazy można było licytować do 3 grudnia na portalu artinfo.pl. Całkowity dochód z obydwu aukcji zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom w Syrii.

Po części oficjalnej Maciej Orłoś zaprosił Gości na część artystyczną. Wszyscy artyści występowali pro bono, a fortepian marki Boston udostępniła nieodpłatnie firma Steinway and Sons. Na scenie wystąpili znakomici pianiści: Krzysztof Książek, Łukasz Krupiński i Konrad Skolarski, a także światowej sławy skrzypaczka Agata Szymczewska. 

11

Następnie przed publicznością pojawił się absolutnie wyjątkowy człowiek - znany na całym świecie artysta operowy - Wiesław Ochman. Uświetnił Galę wspaniałym wykonaniem kilku utworów, przeplatanych anegdotami ze swojego życia, z których każda zakończona była wybuchem szczerego śmiechu ze strony publiczności.

Po koncercie wręczono specjalne podziękowania artystom, a także przedstawicielom Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i firmy Steinway and Sons.

Na zakończenie zespół UNICEF Polska podziękował i wręczył jubileuszową statuetkę Dyrektorowi Generalnemu UNICEF Markowi Krupińskiemu.

Gala kończąca obchody 70-lecia UNICEF nie odbyłaby się bez wsparcia partnerów tego jubileuszu: hotelu Westin, Fundacji Banku Zachodniego WBK, biura podróży ITAKA, Kulczyk Foundation, pracowni projektowej AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., firmy Mayland, a także Firm Wspierających: Centrum Medycznego Damiana, Hitachi oraz ABA Papier. Dziękujemy także firmie Sony za wypożyczenie kamery, dzięki której udokumentowaliśmy wizytę w Polsce Ishmaela Beah – Światowego Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Słowa wdzięczności kierujemy także do wspaniałych Artystów, którzy włączyli się w naszą kampanię na rzecz pomocy dzieciom w Syrii przekazując swoje prace na aukcje charytatywne.

Podczas Gali licytowane były prace: Andrzeja S. Grabowskiego, Franciszka Maśluszczaka, Wiesława Ochmana, Michała Wareckiego i Józefa Wilkonia.

Licytacja na portalu Artinfo.pl dotyczyła prac: Agaty Czeremuszkin – Chrut, Łukasza Dymińskiego, Edyty Dzierż, Anny Foryckiej – Putiatyckiej, Eugeniusza Gerlacha, Anny Halarewicz, Dominika Jasińskiego, Kariny Jaźwińskiej, Andrzeja Kaliny, Agnieszki Konckiej, Stanisława Kozyry, Leszka Kuchniaka, Jacka Maślankiewicza, Agnieszki Pietrzykowskiej, Sylwestra Piędziejewskiego, Anny Pustelniak – Kuchniak, Macieja Sęczawy, Przemko Stachowskiego, Katarzyny Środowskiej, Violi Tycz, Adama Wsiołkowskiego i Roberta Żbikowskiego.

Prowizja pobierana podczas aukcji internetowej przez firmę Artinfo.pl została w całości przekazana UNICEF. Dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom Gali, a także tym, którzy przez wszystkie lata działalności UNICEF wspierali nas w niesieniu pomocy dzieciom na całym świecie. To właśnie dzięki pomocy Darczyńców, wytrwale angażujących się w nasze akcje, jesteśmy w stanie wywołać uśmiech na twarzach jeszcze większej liczby dzieci.

Zakończyliśmy obchody 70-lecia i teraz pełni energii kontynuujemy naszą działalność humanitarną.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej