Polacy pomagają Afryce!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
BK-Mauritania_2691

Dla dzieci mieszkających w Rogu Afryki i w regionie Sahelu ubiegły rok był bardzo trudny. Powtarzające się susze i związany z nimi ciągły niedobór żywności doprowadziły do ogromnego kryzysu żywnościowego. Głód i niepewność jutra towarzyszyły tysiącom rodzin każdego dnia. Ale klęska głodu to przede wszystkim wielka tragedia dla milionów dzieci. 

Przez cały rok apelowaliśmy do Darczyńców o pomoc, a Polacy kolejny raz okazali wielką hojność. Dzisiaj przedstawiamy podsumowanie naszych ostatnich kampanii na rzecz Afryki.

Róg Afryki - zebraliśmy 2 mln zł!

Blackboard01m

Los dzieci w Rogu Afryki był dramatyczny. W połowie 2011 roku ONZ ogłosił klęskę głodu w tym regionie. Dzięki natychmiastowej reakcji Darczyńców, od pierwszych dni kryzysu byliśmy na miejscu i dostarczaliśmy potrzebującym dzieciom leki, żywność terapeutyczną i przeprowadzaliśmy akcje szczepień w obozach dla uchodźców. Dzięki Darczyńcom uchroniliśmy przed skrajnym niedożywieniem ponad milion dzieci! Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane, obrazujące jak Wasze darowizny zmieniły się w realną pomoc:

  • Dostarczyliśmy ponad 60 tys. ton dostaw z ratującą życie pomocą humanitarną (transport odbył się drogą powietrzną, lądową i morską).
  • Rozbudowaliśmy system opieki medycznej w Etiopii, co w 2012 roku pozwoliło na objęcie opieką 300 000 pacjentów miesięcznie w ponad 10 000 punktów medycznych (dla porównania w 2008 roku leczono 50 000 pacjentów miesięcznie w zaledwie 500 punktach medycznych).
  • Zintensyfikowaliśmy działania humanitarne w regionie Turkana (północno-zachodnia Kenia), wskutek których wskaźnik ostrego niedożywienia obniżył się z 37,4% do 13,7%, a wskaźnik ostrego ciężkiego niedożywienia z 9,4% do 3,2%.
  • W Somali zaszczepiliśmy przeciwko odrze ponad 1,5 mln dzieci. W Etiopii ta liczba wyniosła 7 mln.
  • Udało się zahamować klęskę głodu!

Uchroniliśmy przed skrajnym niedożywieniem ponad milion dzieci! W imieniu dzieci i ich rodzin, serdecznie dziękujemy!

Sahel - zebraliśmy 65 tys. zł

Blackboard06m

O potrzebie wsparcia krajów z regionu Sahelu alarmowaliśmy zanim wystąpił tam kryzys żywnościowy. System wcześniejszego ostrzegania zadziałał! Sytuacja była krytyczna, ale dzięki wsparciu Darczyńców, również z Polski, udało się zapobiec klęsce głodu. 

Bez natychmiastowej pomocy, niedożywione dzieci w regionie Sahelu nie otrzymałyby ratującej życie żywności Plumpy’nut. Nie dostarczylibyśmy im na czas szczepionek, leków i witamin, tak ważnych dla ochrony osłabionych niedożywieniem młodych organizmów. Bez wsparcia Darczyńców nie uratowalibyśmy tych dzieci! Dlatego tak bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty:

  • Działania prewencyjne związane z nadciągającym kryzysem żywnościowym były największą tego typu operacją przeprowadzoną do tej pory w regionie Sahelu.
  • Dzięki wsparciu Darczyńców, do końca 2012 roku UNICEF udzielił pomocy większości najbardziej potrzebującym dzieciom. Według najnowszych danych, leczeniem zostało objętych ponad 850 tys. dzieci zagrożonych ostrym ciężkim niedożywieniem. To osiągnięcie zapobiegło klęsce głodu w tym regionie i uchroniło tysiące dzieci od śmierci!
  • Liczba punktów medycznych, w których leczy się niedożywienie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku z 3 100 do ponad 4 700.
  • Zaszczepiliśmy przeciwko odrze 1,9 mln dzieci!
  • 7,3 mln rodzin otrzymało moskitiery, chroniące przed roznoszącymi malarię komarami. 

Kryzys w regionie został zahamowany, ale nasza praca jeszcze się nie zakończyła. UNICEF jest na miejscu, monitoruje sytuację i oprócz pomocy humanitarnej, prowadzi programy rozwojowe, aby dotrzeć do wszystkich potrzebujących dzieci i zapobiec sytuacjom kryzysowym w przyszłości. Jeszcze raz wszystkim Darczyńcom UNICEF dziękujemy za tak hojne wsparcie. 

Czad - zebraliśmy już ponad 700 tys. zł

18

Sprawdź, jak możesz jeszcze pomóc!

banner_528x220

 

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej