Pomoc humanitarna UNICEF we wschodniej Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC7861

UNICEF jest obecny na Ukrainie od 1997 r., kiedy otworzyliśmy nasze pierwsze biuro w Kijowie. Od tego czasu na bieżąco monitorujemy sytuację niemal 8 mln ukraińskich dzieci. W centrum naszych działań jest zawsze dobro dziecka. Dlatego od ponad 18 lat dostarczamy niezbędną pomoc, współpracujemy z organizacjami partnerskimi i wspieramy rząd w rozwoju programów zdrowotnych, żywnościowych, edukacyjnych i ochronnych skierowanych do dzieci na Ukrainie. 

Kiedy zaczęły się działania wojenne, również byliśmy na miejscu. Pomoc dla osób poszkodowanych we wschodniej Ukrainie koordynuje nasze biuro w Kramatorsku oraz pracownicy w Doniecku i Ługańsku.

Dzięki wsparciu Darczyńców dostarczyliśmy już ponad 2,2 mln szczepionek przeciw polio, a także zestawy edukacyjne do wszystkich 900 szkół i przedszkoli na obszarze kontrolowanym przez władze rządowe w obwodzie donieckim i ługańskim. Skorzystało z nich ponad 150 tys. dzieci. Dążymy do zapewnienia dostępu do czystej i pitnej wody oraz sanitariatów dla ponad 1,3 mln poszkodowanych osób. Chronimy także dzieci zapobiegając i reagując na przemoc, wykorzystanie, nadużycia i rozdzielenie ich od rodzin. Dzięki UNICEF rodziny i społeczności lokalne korzystają również ze wsparcia psychologicznego.

Kontynuujemy działania pomocowe i nie spoczniemy, dopóki nie dotrzemy do każdego poszkodowanego dziecka i jego rodziny.

Konflikt trwa już ponad 1,5 roku. Szacujemy, że na jego skutek zginęło 70 dzieci, a 194 zostało rannych.

Niestety rośnie liczba dzieci, które musiały opuścić swoje domy. Obecnie jest to ponad 190 tys. dzieci. Dlatego UNICEF na Ukrainie koncentruje się teraz na programach długofalowych, które zapewnią dzieciom namiastkę normalności, w sytuacji, w której powrót do domu nie jest możliwy. Podczas wakacji odbudowaliśmy 45 placówek edukacyjnych, ale nadal wiele z nich wymaga kolejnych remontów, aby umożliwić dzieciom naukę w bezpiecznych warunkach. Planujemy także dotrzeć ze szczepieniami do niemal 5 mln dzieci do 10 roku życia.

Wkrótce nadejdzie zima, która na wschodzie Ukrainy jest szczególnie mroźna i dotkliwa. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby dotrzeć z pomocą w ciągu najbliższych kilku tygodni.

UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu we wschodniej Ukrainie. KLIKNIJ i przekaż teraz darowiznę online za pomocą naszej strony www.unicef.pl/ukraina.

Banner528x230

Zobacz również

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Finał II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Koninie

Dyskusje, debaty, warsztaty, spacery edukacyjne, pokazy i gry – to wszystko towarzyszyło finałowi, który odbył się w dniach 22-24 maja 2025 w Koninie.

Więcej
6 poważnych naruszeń praw dziecka  w trakcie wojny

6 poważnych naruszeń praw dziecka w trakcie wojny

Podczas konfliktów zbrojnych dzieci powinny być chronione, a stają się celem ataków. Skutki działań wojennych rzutują na wiele aspektów ich życia: bezpieczeństwo, edukację, opiekę zdrowotną, a nawet dietę i dostęp do pełnowartościowych produktów.

Więcej
Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Prawa dziecka fundamentem ich ochrony w sieci

Bezpieczeństwem i dobrobytem psychicznym młodych w sieci zajął się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży, którego organizację aktywnie wsparł UNICEF Polska.

Więcej