Sudan Południowy na krawędzi katastrofy. UNICEF wzywa do przestrzegania zawieszenia broni

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Sudan Południowy na krawędzi kryzysu żywnościowego

Dżuba, 4 lutego 2015 r. – UNICEF wezwał strony walczące w Sudanie Południowym do przestrzegania uzgodnionego w poniedziałek zawieszenia broni. W innym razie w rejonach dotkniętych konfliktem dojdzie do katastrofalnego w skutkach niedoboru żywności i pogłębienia trwającego od miesięcy kryzysu żywnościowego.

Według ostatniego raportu grupy ekspertów z Integrated Food Security Phase Classification (IPC) trwający konflikt drastycznie ogranicza dostawy żywności i dostęp do osób najbardziej potrzebujących pomocy.

Pracownicy UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi zaobserwowali w ostatnim czasie,
iż w rejonie konfliktu duża liczba ludzi przemieszcza się. Jest to spowodowane deficytem żywności.

Najnowszy raport UNICEF potwierdza wnioski IPC. Jedynie szybkie zwiększenie natężenia działań humanitarnych w krótkim czasie zapobiegło pogorszeniu sytuacji żywnościowej, szczególnie w rejonach, które najbardziej ucierpiały w konflikcie.

Ze względu na toczące się walki UNICEF nie może dotrzeć z pomocą do najbardziej oddalonych obszarów kraju, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. Znajdujemy się na krawędzi katastrofy, a każda eskalacja przemocy doprowadzi do zamknięcia dróg i wstrzymania dostaw pomocy. Miałoby to tragiczne skutki dla niedożywionych dzieci i szybko doprowadziłoby do wzrostu wskaźnika umieralności, dodaje Veitch. Szacuje się, że w Sudanie Południowym co najmniej 229 000 dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Ta liczba podwoiła się od czasu rozpoczęcia konfliktu, czyli przez zaledwie rok.

Współpracując ze Światowym Programem Żywnościowym (World Food Programme, WFP), UNICEF kontynuuje pomoc dla niedożywionych dzieci w Sudanie Południowym. W 2014 r. UNICEF wraz z partnerami dostarczył żywność terapeutyczną dla 100 000 niedożywionych dzieci. W 2015 r. planuje dotrzeć z pomocą do 137 000 dzieci poniżej 5. roku życia, które cierpią z powodu głodu.

UNICEF i WFP organizują także tzw. Mobilne Zespoły Opieki Zdrowotnej, które przemieszczają się po kraju drogą lotniczą docierając do jego najbardziej odległych zakątków. Dzięki tym Zespołom UNICEF bada i leczy dzieci, które są niedożywione w stopniu wysokim bądź umiarkowanym.

Pracownicy UNICEF rejestrują dzieci pozostawione bez opieki w celu ponownego połączenia ich z rodzinami. Zapewniają także podstawową opiekę zdrowotną, edukację i czystą wodę.
Do tej pory podczas 37 misji UNICEF pomógł ponad 600 000 osób, w tym ponad 142 000 dzieciom poniżej 5. roku życia.

UNICEF apeluje o dodatkowe 34 mln dolarów, aby kontynuować działania pomocowe
w Sudanie Południowym w 2015 r.

***

UNICEF jest jedną z niewielu organizacji humanitarnych, która mimo toczącego się konfliktu, niesie pomoc w Sudanie Południowym. Jeśli nie jest Ci obojętny los mieszkających tam dzieci, prosimy, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę, która uratuje im życie.

Saszetka terapeutycznej żywności Plumpy'nut, lekarstwa podawanego niedożywionym dzieciom, kosztuje zaledwie 1,50 zł. Dzięki Twojemu wsparciu, sfinansujemy również działanie Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej - grup lekarzy i sanitariuszy, którzy przemieszczając się po kraju, dotrą z pomocą do dzieci przebywających w najtrudniej dostępnych rejonach.

banner_528x220

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej