„Teraz mogę chodzić do szkoły” - UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci w Syrii

Abdulrahman, 12, nosi na rękach swojego brata.

Dla syryjskich dzieci żyjących na terenach objętych ciągłymi walkami niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie życia. Miejsca objęte konfliktami zbrojnymi są bardzo trudno dostępne, a dotarcie pomocy humanitarnej wymaga czasu i pokonania wielu przeszkód. UNICEF ściga się z czasem, aby zapewnić dzieciom ciepłą odzież, opał i koce. Apelujemy o pomoc poprzez stronę unicef.pl/syria.

Chodziłem do szkoły w zniszczonych, starych ubraniach. Zdarzało się, że niektóre z nich były podarte. Byłem bardzo zawstydzony pokazując się w nich kolegom. – mówi 12-letni Abdulrahman, mieszkający w północnej części Homs, w centralnej Syrii.

Rodzice nie mają pieniędzy, aby kupić mi nowe ubrania. Mój ojciec nie pracuje, ponieważ nie może znaleźć żadnej posady. Nie ma dla niego pracy. Pomagam mu w uprawianiu warzyw, które później sprzedajemy lub spożywamy – dodaje Abdulrahman.

W październiku ubiegłego roku UNICEF był częścią konwoju humanitarnego, który dotarł do Homs. Konwój ten dostarczył ponad 5 000 zestawów z zimową odzieżą dla dzieci. Przywiezione paczki zawierały pełen komplet odzieży zimowej dla dzieci, w który wchodziły: kurtka, wełniany sweter, ciepłe zimowe spodnie, kombinezon, wełniana czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki i para zimowych butów.

Zarówno Abdulrahman, jego 7-letnia siostra Zeinab jak i 9-miesięczny brat Ma’en, wszyscy otrzymali zestawy zimowej odzieży.

Miło jest otrzymać nowe ubrania. Chciałbym, żebyśmy dostawali takie paczki częściej, ponieważ w naszym mieście trudno kupić jakąkolwiek odzież. Gdy jest już dostępna, ceny są bardzo wysokie. – mówi Abdulrahman.

Teraz mogę chodzić do szkoły, nie wstydząc się mojego wyglądu. Nawet jeśli w klasie dzieci nie dokuczają innym, nie musimy się zastanawiać nad tym co nosimy. Skupiamy się na nauce. – dodaje, ciesząc się, że ubiór przestał być problemem, z którym musi zmagać się w szkole.

Aby odciążyć finansowo rodziny, UNICEF wprowadził innowacyjny program e-voucherów pozwalający na zakup najmłodszym niezbędnych, ratujących życie ubrań na zimę. Rodziny otrzymują vouchery podobne do kart bankomatowych, których mogą używać w sieci 31 sklepów rozmieszczonych na terenie Syrii. Dzięki nim mają możliwość zakupu pełnego pakietu odzieży zimowej dla swoich dzieci.

UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci, zabezpieczając tysiące najmłodszych przed niskimi temperaturami. Tym samym umożliwia rodzinom przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na inne, podstawowe potrzeby.

###

Kampania UNICEF Polska potrwa od listopada do końca marca 2018 r. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę. Kampanię wsparli Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF: Artur Żmijewski i Robert Korzeniowski.

536x228px Banner

Zobacz również

UNICEF Polska | Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

UNICEF Polska zaprasza wszystkich nauczycieli do włączenia się w działania społeczne w ramach projektu TO(działa)MY!

Więcej
UNICEF Polska|Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi.

3 na 10 osób nie ma w swoim domu urządzenia do mycia rąk, alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Mycia Rąk

Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19. 

Więcej
UNICEF Polska|Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

14 października to święto wszystkich pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Więcej