„Teraz mogę chodzić do szkoły” - UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci w Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Abdulrahman, 12, nosi na rękach swojego brata.

Dla syryjskich dzieci żyjących na terenach objętych ciągłymi walkami niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie życia. Miejsca objęte konfliktami zbrojnymi są bardzo trudno dostępne, a dotarcie pomocy humanitarnej wymaga czasu i pokonania wielu przeszkód. UNICEF ściga się z czasem, aby zapewnić dzieciom ciepłą odzież, opał i koce. Apelujemy o pomoc poprzez stronę unicef.pl/syria.

Chodziłem do szkoły w zniszczonych, starych ubraniach. Zdarzało się, że niektóre z nich były podarte. Byłem bardzo zawstydzony pokazując się w nich kolegom. – mówi 12-letni Abdulrahman, mieszkający w północnej części Homs, w centralnej Syrii.

Rodzice nie mają pieniędzy, aby kupić mi nowe ubrania. Mój ojciec nie pracuje, ponieważ nie może znaleźć żadnej posady. Nie ma dla niego pracy. Pomagam mu w uprawianiu warzyw, które później sprzedajemy lub spożywamy – dodaje Abdulrahman.

W październiku ubiegłego roku UNICEF był częścią konwoju humanitarnego, który dotarł do Homs. Konwój ten dostarczył ponad 5 000 zestawów z zimową odzieżą dla dzieci. Przywiezione paczki zawierały pełen komplet odzieży zimowej dla dzieci, w który wchodziły: kurtka, wełniany sweter, ciepłe zimowe spodnie, kombinezon, wełniana czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki i para zimowych butów.

Zarówno Abdulrahman, jego 7-letnia siostra Zeinab jak i 9-miesięczny brat Ma’en, wszyscy otrzymali zestawy zimowej odzieży.

Miło jest otrzymać nowe ubrania. Chciałbym, żebyśmy dostawali takie paczki częściej, ponieważ w naszym mieście trudno kupić jakąkolwiek odzież. Gdy jest już dostępna, ceny są bardzo wysokie. – mówi Abdulrahman.

Teraz mogę chodzić do szkoły, nie wstydząc się mojego wyglądu. Nawet jeśli w klasie dzieci nie dokuczają innym, nie musimy się zastanawiać nad tym co nosimy. Skupiamy się na nauce. – dodaje, ciesząc się, że ubiór przestał być problemem, z którym musi zmagać się w szkole.

Aby odciążyć finansowo rodziny, UNICEF wprowadził innowacyjny program e-voucherów pozwalający na zakup najmłodszym niezbędnych, ratujących życie ubrań na zimę. Rodziny otrzymują vouchery podobne do kart bankomatowych, których mogą używać w sieci 31 sklepów rozmieszczonych na terenie Syrii. Dzięki nim mają możliwość zakupu pełnego pakietu odzieży zimowej dla swoich dzieci.

UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci, zabezpieczając tysiące najmłodszych przed niskimi temperaturami. Tym samym umożliwia rodzinom przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na inne, podstawowe potrzeby.

###

Kampania UNICEF Polska potrwa od listopada do końca marca 2018 r. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę. Kampanię wsparli Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF: Artur Żmijewski i Robert Korzeniowski.

536x228px Banner

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej