„Teraz mogę chodzić do szkoły” - UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci w Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Abdulrahman, 12, nosi na rękach swojego brata.

Dla syryjskich dzieci żyjących na terenach objętych ciągłymi walkami niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie życia. Miejsca objęte konfliktami zbrojnymi są bardzo trudno dostępne, a dotarcie pomocy humanitarnej wymaga czasu i pokonania wielu przeszkód. UNICEF ściga się z czasem, aby zapewnić dzieciom ciepłą odzież, opał i koce. Apelujemy o pomoc poprzez stronę unicef.pl/syria.

Chodziłem do szkoły w zniszczonych, starych ubraniach. Zdarzało się, że niektóre z nich były podarte. Byłem bardzo zawstydzony pokazując się w nich kolegom. – mówi 12-letni Abdulrahman, mieszkający w północnej części Homs, w centralnej Syrii.

Rodzice nie mają pieniędzy, aby kupić mi nowe ubrania. Mój ojciec nie pracuje, ponieważ nie może znaleźć żadnej posady. Nie ma dla niego pracy. Pomagam mu w uprawianiu warzyw, które później sprzedajemy lub spożywamy – dodaje Abdulrahman.

W październiku ubiegłego roku UNICEF był częścią konwoju humanitarnego, który dotarł do Homs. Konwój ten dostarczył ponad 5 000 zestawów z zimową odzieżą dla dzieci. Przywiezione paczki zawierały pełen komplet odzieży zimowej dla dzieci, w który wchodziły: kurtka, wełniany sweter, ciepłe zimowe spodnie, kombinezon, wełniana czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki i para zimowych butów.

Zarówno Abdulrahman, jego 7-letnia siostra Zeinab jak i 9-miesięczny brat Ma’en, wszyscy otrzymali zestawy zimowej odzieży.

Miło jest otrzymać nowe ubrania. Chciałbym, żebyśmy dostawali takie paczki częściej, ponieważ w naszym mieście trudno kupić jakąkolwiek odzież. Gdy jest już dostępna, ceny są bardzo wysokie. – mówi Abdulrahman.

Teraz mogę chodzić do szkoły, nie wstydząc się mojego wyglądu. Nawet jeśli w klasie dzieci nie dokuczają innym, nie musimy się zastanawiać nad tym co nosimy. Skupiamy się na nauce. – dodaje, ciesząc się, że ubiór przestał być problemem, z którym musi zmagać się w szkole.

Aby odciążyć finansowo rodziny, UNICEF wprowadził innowacyjny program e-voucherów pozwalający na zakup najmłodszym niezbędnych, ratujących życie ubrań na zimę. Rodziny otrzymują vouchery podobne do kart bankomatowych, których mogą używać w sieci 31 sklepów rozmieszczonych na terenie Syrii. Dzięki nim mają możliwość zakupu pełnego pakietu odzieży zimowej dla swoich dzieci.

UNICEF dostarcza zimowe paczki dla dzieci, zabezpieczając tysiące najmłodszych przed niskimi temperaturami. Tym samym umożliwia rodzinom przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na inne, podstawowe potrzeby.

###

Kampania UNICEF Polska potrwa od listopada do końca marca 2018 r. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę. Kampanię wsparli Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF: Artur Żmijewski i Robert Korzeniowski.

536x228px Banner

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej