Miejsca i przestrzenie. Wpływ środowiska na dobrostan dzieci.

Raport UNICEF

Miejsca i przestrzenie Wpływ środowiska na dobrostan dzieci

W jaki sposób najbogatsze kraje na świecie radzą sobie z zapewnieniem dzieciom zdrowego środowiska do życia? 

Czy dzieci oddychają dobrej jakości powietrzem? Czy są narażone na skażenie pestycydami? Czy ich domy są wolne od ołowiu i pleśni? Ile dzieci żyje w przeludnionych mieszkaniach? Czy mają dostęp do zielonych terenów miejskich? 

Odpowiedzi na te pytania dostarcza Raport UNICEF „Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci” opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti we Florencji. Raport pokazuje jak ogromny wpływ ma środowisko oraz zmiany klimatu na rozwój dziecka, jego zdrowie, samopoczucie i możliwości nabywania nowych kompetencji. Dane przedstawione w Raporcie wskazują, że zamożność kraju nie gwarantuje dzieciom zdrowego środowiska. Zbyt wiele dzieci w bogatych krajach jest narażonych na skażenie chemikaliami, zatrucie ołowiem czy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem co nieodwracalnie szkodzi ich obecnemu i przyszłemu życiu. Gdy spojrzymy szerzej, poza najbliższe otoczenie dzieci, wyłania się bardziej złożony obraz. Niezrównoważony poziom konsumpcji w krajach stosunkowo przyjaznych dzieciom, który ma ogromny wpływ na skażenie środowiska i zmiany klimatu, zagraża im nie tylko dzisiaj, ale również przyszłym pokoleniom. 

Jaki świat odziedziczą? Raport wskazuje, że żaden kraj nie ma wszystkich dobrych wyników w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie kraje muszą podjąć działania - zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym - zapewniając wszystkim dzieciom bezpieczne i zdrowe środowisko, zarówno dziś, jak i w przyszłości. 

Dane z raportu

  • W niektórych krajach nawet co czwarte dziecko ma w domu kontakt z wilgocią i pleśnią.
  • W Polsce prawie 1 na 10 dzieci jest narażonych na wysokie zanieczyszczenie pestycydami.
  • Prawie 40% młodych ludzi z powodu kryzysu klimatycznego waha się, czy zostać w przyszłości rodzicami.
  • Co 7 piętnastolatek nie ma własnego biurka i spokojnego miejsca do nauki.

W 2019 r. na świecie wytworzono rekordową ilość 53,6 mln ton odpadów elektronicznych – tyle, ile zmieściłoby się na 350 statkach oceanicznych wielkości Queen Mary 2.

Gdyby wszyscy ludzie na świecie żyli tak, jak przeciętni mieszkańcy krajów ujętych w Raporcie, do utrzymania takiego stylu życia potrzebowalibyśmy 3,3 kul ziemskich.

Gdyby wszyscy ludzie na świecie żyli tak, jak przeciętni mieszkańcy krajów ujętych w Raporcie, do utrzymania takiego stylu życia potrzebowalibyśmy 3,3 kul ziemskich.

Jak w rankingach plasuje się Polska?

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej