Dlaczego mycie rąk jest ważne? To jeden z najprostszych, najtańszych, a zarazem najważniejszych sposobów ochrony przed chorobami. Sprawdź, jak nauczyć dziecko mycia rąk i zamienić tę czynność w zdrowy nawyk na całe życie.
Jak nauczyć dziecko mycia rąk?
Wyjaśnij korzyści płynące z tej czynności:
- wytłumacz dziecku, że mycie rąk może uchronić je przed bakteriami i wirusami, które wywołują choroby,
- naucz je, że nawet jeśli zarazków nie widać, nadal mogą być na dłoniach,
- wyjaśnij, że regularne mycie rąk jest tak samo ważne jak mycie zębów czy jedzenie zdrowych posiłków.
Pokaż prawidłowe etapy mycia rąk
Wyjaśnij dziecku, że nie wystarczy namydlić i spłukać dłoni, aby pozbyć się wszystkich zarazków. Oto, jak krok po kroku należy skutecznie myć ręce:
- zmocz ręce pod bieżącą wodą
- nałóż wystarczającą ilość mydła, aby pokryć dłonie
- szoruj wszystkie powierzchnie rąk – w tym grzbiety dłoni, przestrzenie między palcami i pod paznokciami – przez co najmniej 20 sekund
- dokładnie spłucz dłonie pod bieżącą wodą
- osusz ręce ręcznikiem
Jak długo należy myć ręce?
Ręce należy myć mydłem przez co najmniej 20-30 sekund. Łatwym sposobem na zmierzenie czasu jest np. dwukrotne zaśpiewanie całej piosenki „Wlazł kotek na płotek”.
Jeśli jesteście poza domem, możecie użyć środka dezynfekującego do rąk zawierającego co najmniej 60% alkoholu. Należy wcierać go w dłonie przez co najmniej 20 sekund. Środek dezynfekujący do rąk należy stosować pod nadzorem osoby dorosłej.
Ustal godziny, w których dziecko powinno myć ręce
Twoje dziecko powinno myć ręce co najmniej kilka razy w ciągu dnia, a w szczególności:
- kiedy są widocznie brudne
- przed i po jedzeniu
- po skorzystaniu z toalety
- po dotknięciu zwierząt
- po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu
Sposoby, które sprawią, że mycie rąk będzie łatwiejsze:
- Przygotuj stołek, aby ułatwić mniejszym dzieciom skorzystanie ze zlewu samodzielnie. Umieść mydło w zasięgu rąk dziecka. Zegarek postawiony przy zlewie lub minutnik w telefonie może pomóc odliczać czas.
- Podczas mycia rąk śpiewajcie razem piosenkę – najlepiej taką, która trwa od 20 do 30 sekund. Użyj kolorowego mydła, które dobrze się pieni, ładnie pachnie lub ma ciekawy kształt.
- Ustal czas mycia rąk, np. kiedy twoje dziecko wraca do domu i tuż przed jedzeniem lub pójściem spać.
- Dawaj dobry przykład, nakłaniając wszystkich domowników, aby regularnie myli ręce.
Ciekawostki dotyczące mycia rąk – sprawdź, czy wiesz
Czy lepsza jest ciepła czy zimna woda?
Podczas mycia rąk możesz używać wody o dowolnej temperaturze. Zimna i ciepła woda są równie skuteczne w zabijaniu zarazków i wirusów – pod warunkiem, że używasz mydła.
Czy osuszanie rąk jest ważne?
Zarazki rozprzestrzeniają się łatwiej na mokrej skórze niż na suchej, dlatego dokładne osuszenie rąk jest ważnym krokiem. Ręczniki (również papierowe) to najskuteczniejszy sposób usuwania zarazków bez rozprzestrzeniania ich na inne powierzchnie.
Mydło i woda czy płyn do dezynfekcji rąk – co jest lepsze?
Zarówno mydło i woda, jak i płyn do dezynfekcji skutecznie eliminują większość zarazków i patogenów, ale jeśli ręce wyglądają na brudne, należy umyć je mydłem i wodą. Warto wiedzieć, że środek dezynfekujący na bazie alkoholu nie zabija wszystkich rodzajów bakterii i wirusów, na przykład niektórych wirusów wywołujących biegunkę.