Uspokojenie płaczącego dziecka może być nie lada wyzwaniem. Dowiedz się, dlaczego dzieci płaczą i zobacz, co zrobić w takiej sytuacji. Obejrzyj nasz miniporadnik dla rodziców ze wskazówkami dr Wandy Abreu.
Uspokojenie płaczącego niemowlęcia bywa trudne. Wiedza o tym, dlaczego twoje dziecko płacze, może ci pomóc. Oto kilka typowych powodów:
Głód
Niemowlęta mają malutkie żołądki i potrzebują częstego karmienia. W ciągu doby mogą potrzebować ośmiu lub więcej posiłków.
Dyskomfort
Sprawdź, czy pieluszka dziecka nie jest mokra, ubranka nie są za ciasne lub czy nie jest zbyt zimno bądź gorąco. Czasami niewielkie zmiany mają duże znaczenie.
Zmęczenie
Niemowlęta mogą być marudne, gdy są zmęczone, ale mają trudności z zaśnięciem. Zwróć uwagę na oznaki takie jak ziewanie, pocieranie oczu lub powolne mruganie.
Potrzeba uwagi
Niemowlęta czują się bezpiecznie, gdy są trzymane na rękach. Noszenie ich nie sprawi, że będą rozpieszczone – bliskość rodzica daje im poczucie bezpieczeństwa.
Przebodźcowanie
Zbyt duży hałas lub intensywne światło mogą być przytłaczające. Dziecko zazwyczaj czuje się lepiej, gdy wokół jest spokojnie i cicho.
Co mogą oznaczać poszczególne zachowania niemowlęcia:
- marszczenie brwi może oznaczać dyskomfort
- zaciśnięte piąstki lub wyginanie pleców mogą sygnalizować niepokój
- głodne niemowlęta mogą ssać palce lub wydawać odgłosy mlaskania
Wskazówki, jak uspokoić płaczące dziecko
Delikatne kołysanie lub ruch
Sposobem na uspokojenie dziecka może być kołysanie go w ramionach, delikatne bujanie lub spacer.
Delikatne dźwięki
Mów łagodnie, włącz cichą muzykę lub wydawaj uspokajające dźwięki – „ćśśś, ćśśś, ćśśśś”. Niemowlęta uwielbiają dźwięk głosu rodziców. Wystarczy do nich mówić.
Kontakt skóra do skóry
Trzymanie dziecka blisko ciała pomoże mu poczuć się bezpiecznie.
Masaż brzuszka
Niemowlęta czasem cierpią z powodu wzdęć. Delikatny masaż brzuszka i wykonywanie okrężnych ruchów zgodnie z ruchem wskazówek zegara mogą złagodzić dyskomfort.
Pamiętaj, każde dziecko jest inne, więc nie zniechęcaj się, jeśli dany sposób nie działa. Czasem trzeba nieco poeksperymentować.
Chwila na odpoczynek dla opiekuna
Ważne jest, aby mieć chwilę dla siebie i móc zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Kiedy czujesz się dobrze, masz więcej cierpliwości i możesz skupić całą uwagę na dziecku.
Zdrowie fizyczne
Istotny jest odpoczynek, zdrowe odżywianie i krótkie serie ćwiczeń wzmacniających ciało.
Zdrowie psychiczne
Znajdź w ciągu tygodnia czas na coś, co lubisz, np. czytanie lub krótki spacer.
System wsparcia
Nie bój się szukać wsparcia u partnera, rodziny, przyjaciół. Możesz też zwrócić się do lekarza lub poszukać pomocy w lokalnych grupach wsparcia.
Dr Wanda Abreu jest mamą trójki dzieci i pediatrą w NewYork-Presbyterian/Columbia University Irving Medical Center.