Jak zapobiegać utonięciom – porady dla rodziców

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Zabawa w wodzie może dostarczyć wiele frajdy nie tylko dzieciom, ale całej rodzinie. Należy jednak zachować ostrożność – utonięcie jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn śmierci osób poniżej 24 roku życia. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci do lat pięciu. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim najbliższym. 

Jak zapobiegać utonięciom

© UNICEF/Thuentap

Małe dzieci mogą utonąć w ciągu zaledwie 25 sekund. Dlatego nadzór nad dziećmi przebywającymi w wodzie i wokół niej musi być ścisły i stały.

Jak nie dopuścić do utonięcia – wskazówki, które mogą uratować życie

1. Zdobądź przeszkolenie w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i podstawowych umiejętności ratownictwa wodnego  

Kiedy jesteś rodzicem, musisz wiedzieć, jak reagować w nagłych wypadkach. Warto wybrać się na kurs, na którym zdobędziesz potrzebne umiejętności lub odświeżysz posiadaną wiedzę.  

2. Czuwaj nad swoimi dziećmi  

Zawsze miej oko na swoje dziecko, kiedy bawi się w wodzie lub w jej pobliżu. Bądź uważny i obserwuj, co się dzieje. Nie rozpraszaj się zerkaniem w telefon – jeśli coś się wydarzy, musisz błyskawicznie zareagować. Jeśli stracisz dziecko z oczu, natychmiast wezwij pomoc.

3. Zainstaluj barierki lub osłony  

Jeśli masz basen lub inny zbiornik wodny w pobliżu domu, zainstaluj wokół niego ogrodzenie, aby uniemożliwić dzieciom zbliżanie się do niego bez nadzoru. Wypełniona wodą wanna, basenik, a nawet miska także powinny być zabezpieczone. Każde odsłonięty zbiornik wody, bez względu na to, jak płytki, stanowi poważne zagrożenie.

4. Naucz dzieci pływania i bezpieczeństwa w wodzie  

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania utonięciom u dzieci w wieku szkolnym (powyżej sześciu lat) jest upewnienie się, że potrafią pływać. Warto zapisać dziecko na lekcje pływania.

5. Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz do kąpieli  

Zanim umieścisz małe dziecko w wannie, przygotuj wszystkie rzeczy, aby nie zostawić go bez nadzoru w wodzie. Opróżnij wannę po kąpieli.

Jak zapobiegać utonięciom

© UNICEF/Galstyan

Co zrobić, gdy widzisz, że ktoś tonie?

  • Jeśli widzisz tonącą osobę, natychmiast wezwij pomoc. Powiadom ratownika, jeśli jest w pobliżu. 
  • Zapisz w telefonie numer alarmowy 112 oraz numery lokalnych służb ratunkowych, aby w awaryjnej sytuacji szybko zadzwonić po pomoc.  

Jak ratować tonącą osobę?  

  • Jedyną osobą, która powinna wejść do wody, aby uratować tonącego, jest ratownik lub inna przeszkolona osoba. Aby bezpiecznie przeprowadzić akcję ratunkową, nie wchodząc do wody:
  • ustabilizuj ciało i użyj przedmiotu, który możesz podać tonącej osobie, takiego jak gałąź, kij lub inny długi przedmiot
  • wyciągnij przedmiot w kierunku tonącego i powoli pociągnij go w bezpieczne miejsce; aby uniknąć wciągnięcia do wody, trzymaj ciało nisko i odchyl się do tyłu
  • jeśli tonąca osoba jest poza twoim zasięgiem, rzuć jej coś, co unosi się na wodzie, na przykład kamizelkę ratunkową czy dmuchaną piłkę
  • poszukaj profesjonalnej pomocy; kiedy osoba, której groziło utonięcie, wydostanie się z wody, należy sprawdzić jej drogi oddechowe i krążenie oraz wezwać pomoc.