Jak leczyć przeziębienie u niemowlaka? Co zrobić, kiedy kilkumiesięczne dziecko ma katar? Dr Alok Patel, rodzic i pediatra ze Szpitala Dziecięcego Stanford, wyjaśnia, jak opiekować się chorym maluchem w domu i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
Każdy rodzic pamięta pierwsze przeziębienie swojego dziecka. Każdego roku miliony dzieci łapią infekcje. Nawet jeśli podejmiesz wszelkie środki ostrożności, maluch i tak może zachorować kilka razy w ciągu roku – to całkowicie normalne.
Objawy przeziębienia u niemowlęcia
Objawy mogą być bardzo delikatne, jak katar, zaczerwienienie oczu, zapchany nosek, chrypka i kaszel. Mogą utrzymywać się do dwóch tygodni. W tym czasie dziecko potrzebuje przede wszystkim troskliwej opieki, którą można zapewnić mu w domu.
Jak zwalczyć objawy przeziębienia u małego dziecka?
W walce z przeziębieniem szczególnie istotne jest nawodnienie. U dzieci, które mają katar, można spróbować odciągania wydzieliny aspiratorem. Przy zapchanym nosku może też pomóc sól fizjologiczna bądź para wodna z nawilżacza powietrza lub spod prysznica, o ile woda nie jest za gorąca.
Czy niemowlęciu podawać leki na przeziębienie?
Wielu rodziców zastanawia się, czy podczas przeziębienia podawać leki. Warto wiedzieć, że część z nich nie tylko nie pomaga, ale może nawet zaszkodzić niemowlakowi, dlatego zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Opinii warto zasięgnąć, gdy dziecko ma gorączkę, szczególnie jeśli nie skończyło jeszcze trzech miesięcy. Konsultacja jest wskazana również wtedy, gdy martwisz się, że dziecko może być odwodnione albo jeśli zauważysz u niego problemy z oddychaniem.
Jeśli lekarz przepisze antybiotyk, koniecznie trzeba brać go zgodnie z zaleceniami. Należy pamiętać, że za większość przeziębień odpowiadają wirusy, więc przy odpowiedniej opiece, infekcja minie sama.