Kiedy zacząć podawać dziecku pokarmy stałe?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W miarę jak dziecko rośnie, rosną także jego potrzeby żywieniowe. Przez pierwsze dwa lata do 75% każdego posiłku przeznaczane jest na budowanie mózgu dziecka. Sprawdź, kiedy wprowadzić pokarmy stałe do diety dziecka i dlaczego tak ważne jest zrobienie tego we właściwym czasie.

Kiedy zacząć podawać dziecku pokarmy stałe

© UNICEF/Bektur Zhanibekov

W skrócie: rozszerzanie diety dziecka

  • Przed ukończeniem szóstego miesiąca życia mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka w zakresie energii i składników odżywczych.
  • Zacznij wprowadzać miękkie pokarmy, kiedy dziecko ma sześć miesięcy. Na tym etapie malec potrzebuje więcej energii i składników odżywczych, niż jest w stanie zapewnić mu samo mleko.
  • Po ukończeniu przez dziecko sześciu miesięcy, zacznij podawać mu dwa razy dziennie od dwóch do trzech łyżeczek miękkiego jedzenia, takiego jak kaszka, rozgniecione owoce lub warzywa.  
  • Zarówno dzieci karmione jak i niekarmione piersią powinny zacząć jeść pokarmy stałe w wieku sześciu miesięcy. Zbyt długie zwlekanie może narazić malucha na to, że nie otrzyma wszystkich niezbędnych składników odżywczych.  

Żywienie dziecka do 6. miesiąca życia

Od pierwszej godziny życia aż do szóstego miesiąca dziecko może otrzymywać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju z mleka matki. W tym okresie nie potrzebuje niczego innego (wody, herbaty, soku, kaszki ani żadnych innych pokarmów czy płynów).  

MIT: niemowlęta potrzebują pokarmów stałych wcześniej niż w wieku sześciu miesięcy.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka mleko matki jest dla niego najbezpieczniejszym i najzdrowszym pokarmem. Stanowi ono źródło niezbędnych składników odżywczych.

Podawanie dziecku pokarmów stałych lub płynów innych niż mleko matki przed szóstym miesiącem życia nie jest konieczne, a nawet może być szkodliwe – może doprowadzić do biegunki lub sprawić, że dziecko będzie rzadziej ssać pierś, a więc produkcja mleka matki, jego najważniejszego pokarmu, może się zmniejszyć.

Kiedy widzisz, że dziecko wkłada rączki do buzi, możesz pomyśleć, że samo mleko nie wystarcza. W rzeczywistości maluch okazuje normalne sygnały gotowości do karmienia – są one po prostu bardziej rozwinięte, im dziecko jest starsze. Nie oznacza to, że malec potrzebuje pokarmów stałych wcześniej. Będzie na nie gotowy, gdy skończy pół roku.

MIT: chłopcom nie wystarcza samo mleko matki.

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy potrzebują tej samej ilości jedzenia, aby być zdrowymi i prawidłowo się rozwijać. Mleko mamy zaspokoi potrzeby żywieniowe zarówno syna, jak i córki w pierwszych miesiącach życia.

Jak żywić dziecko, kiedy skończy sześć miesięcy?

Kiedy dziecko skończy pół roku, jego szybki wzrost i rozwój wymagają więcej energii i składników odżywczych, niż może zapewnić mleko. Musi zacząć jeść pokarmy stałe, aby sprostać swoim rosnącym potrzebom rozwojowym.

Kiedy karmić dziecko pokarmami stałymi?

Karm swoje dziecko, gdy tylko zauważysz sygnały gotowości do karmienia. Po umyciu rąk mydłem zacznij od podania dziecku dwóch do trzech łyżeczek miękkiego jedzenia, takiego jak kaszka, rozgniecione owoce lub warzywa, dwa razy dziennie. Kontynuuj karmienie piersią tak często, jak wcześniej.

Niemowlęta niekarmione piersią

Jeśli nie karmisz dziecka piersią, najlepszym czasem na wprowadzenie pokarmów stałych również jest wiek sześciu miesięcy. To okres, w którym niemowlęta muszą zacząć otrzymywać pokarmy stałe. Jest to niezbędne, aby zapewnić im wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują ich rosnące ciała.

Czy po szóstym miesiącu trzeba rozszerzać dietę dziecka?  

Półroczne dziecko potrzebuje dodatkowej energii i składników odżywczych, aby mogło zdrowo się rozwijać. Zbyt długie czekanie z rozszerzeniem diety może spowodować, że malec przestanie przybierać na wadze we właściwym tempie.

Szczegółowe wytyczne dotyczące żywienia dzieci znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.