Jak karmić dziecko, które ukończyło 12 miesięcy? Po ukończeniu pierwszego roku życia maluch uczy się jeść samodzielnie. Potrafi już przeżuwać jedzenie, więc może jeść te same potrawy, co reszta rodziny.
W skrócie: żywienie dziecka w wieku 1–2 lat
- Pokarmy stałe, w tym zdrowe przekąski, są teraz głównym źródłem energii i składników odżywczych dla twojego dziecka. Może ono spożywać od trzech czwartych do jednej filiżanki jedzenia trzy do czterech razy dziennie i jedną lub dwie przekąski pomiędzy posiłkami.
- Unikaj podawania dziecku niezdrowego jedzenia i napojów gazowanych.
- Kontynuuj karmienie piersią tak długo, jak dziecko tego chce, przynajmniej do drugiego roku życia. Mleko matki nadal dostarcza ważnych składników odżywczych i chroni przed chorobami, ale to inne pokarmy stają się głównym źródłem energii dla dziecka. Najpierw podawaj malcowi stałe pokarmy, a potem karm piersią, jeśli nadal jest głodny.
Czym karmić dziecko po pierwszym roku życia?
Po ukończeniu roku dziecko może już jeść niemal wszystko, więc możesz podawać mu małe porcje wszystkich potraw, które je twoja rodzina. Każdy posiłek powinien być pełen pożywnych składników.
Upewnij się, że twoje dziecko codziennie je porcję pokarmów zwierzęcych (mleko, nabiał, jajka, ryby i mięso, także drób). Podawaj je odpowiednio ugotowane i w bezpiecznej formie, dostosowanej do umiejętności dziecka. W jego jadłospisie powinny znaleźć się również rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, groszek) i orzechy. Aby uniknąć ryzyka zadławienia, najlepiej dodawać je do potraw zmielone lub w formie gładkiego masła orzechowego. Do codziennej diety włącz też pomarańczowe lub zielone warzywa i owoce. Do posiłków możesz dodać odrobinę oleju lub tłuszczu dla dodatkowej energii.
Warto wiedzieć: miód można wprowadzać do diety po pierwszym roku życia dziecka, a grzyby – po 12 roku życia. Przy podawaniu dziecku jajka trzeba uważać, aby białko było ścięte.
Jak często karmić dziecko?
Twoje dziecko może zjeść od trzech czwartych do jednej filiżanki jedzenia. Posiłki powinny być podawane trzy do czterech razy dziennie. Dodaj jedną lub dwie przekąski między posiłkami.
Jeśli nie karmisz piersią, dziecko musi jeść częściej. Mniej więcej w czasie, gdy dzieci zaczynają chodzić, harmonogram karmienia malca powinien obejmować cztery do pięciu posiłków dziennie, plus dwie zdrowe przekąski. Produkty mleczne są bardzo ważną częścią diety dziecka – podawaj mu jedną lub dwie filiżanki mleka dziennie.
Czego nie podawać dziecku – pokarmy, które mogą zaszkodzić
Unikaj niezdrowego jedzenia i napojów gazowanych. Przekąski produkowane fabrycznie, takie jak chipsy, ciastka, torty, napoje gazowane i słodycze są niezdrowe. Mają dużo cukru, soli, tłuszczu i sztucznych dodatków, a do tego zajmują w żołądku dziecka miejsce, które powinno być wypełnione pożywnymi pokarmami.
Kiedy karmić dziecko – wskazówki dotyczące pory posiłku
Posiadanie własnej miseczki z jedzeniem pomoże twojemu dziecku nauczyć się samodzielnego jedzenia. Zacznij, gdy tylko dziecko tego zechce. Przy podawaniu posiłków pamiętaj, aby maluch miał dużo czasu na jedzenie.
Na początku dziecko będzie jadło powoli i dość niechlujnie. Możesz mu pomóc, aby większość jedzenia trafiła do buzi (zamiast na malucha lub na podłogę). Zachęcaj dziecko do dokończenia posiłku i upewnij się, że zjadło wystarczająco dużo.
Podczas posiłku usiądź naprzeciwko dziecka i nawiąż kontakt wzrokowy. Uśmiechaj się, rozmawiaj z nim i chwal je za jedzenie. Spraw, aby posiłek był dla malca czasem radości.
Co robić, gdy dziecko odmawia jedzenia pokarmów stałych?
Upewnij się, że twoje dziecko jest głodne w porze posiłku i nie zjadło właśnie przekąski. Chociaż karmienie piersią nadal jest zdrowe dla malucha w tym wieku, karm go mlekiem dopiero po posiłku. Na tym etapie powinno najpierw jeść pokarmy stałe.
Podawaj dziecku zdrowe potrawy, które lubi, lub wymieszaj jedzenie, które mu smakuje, z tym, którego nie chce jeść. Sprawdzaj różne kombinacje i konsystencje pokarmu. Jeśli malec odmawia zjedzenia posiłku, nie zmuszaj go ani nie naciskaj, aby jadł. Nie ulegaj pokusie, aby dać mu zamiast tego niezdrową przekąskę.
Poświęcaj dziecku uwagę, gdy je, ale nie rób problemu, kiedy nie chce jeść. Po prostu zabierz jedzenie, przykryj je i zaoferuj je ponownie trochę później.
Szczegółowe wytyczne dotyczące żywienia dzieci znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.