Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
Hasnaa urodziła się w czasie trwania wojny w Syrii. Nie wie, jak wygląda spokojne dzieciństwo, pełne zabawy, regularnych posiłków i bajek na dobranoc.
Hasnaa ma mamę, siostrę bliźniaczkę – Hawrę - i jeszcze dwójkę rodzeństwa. Wielokrotnie zmuszone do przesiedlenia, musiały uciekać z domu przed przemocą i walkami. Ostatecznie schronienie znalazły w obozie Al-Hol w północno-wschodniej części kraju. Mama przeszła 100 kilometrów, niosąc bliźniaczki na rękach i opiekując się pozostałą dwójką, żeby dać dzieciom szansę na przeżycie.
Wojna doprowadziła do skrajnego ubóstwa 80% Syryjczyków. 65% rodzin nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. Konsekwencje wojny i ubóstwa zagrażają szczególnie dzieciom. Utrudniony dostęp do czystej wody lub jej całkowity brak sprawia, że dzieci piją i myją się zanieczyszczoną wodą, a to odbija się na ich zdrowiu. Chorują m.in. na choroby biegunkowe, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci. Niestety brak dostępu do nawet podstawowej opieki medycznej to dla dzieci wyrok. Ciągły brak pożywienia dodatkowo wyniszcza ich i tak osłabione organizmy.
Ponad 6 milionów dzieci w Syrii – to aż 90% dzieci - może liczyć tylko na pomoc humanitarną. Potrzebują natychmiastowego, kompleksowego wsparcia, aby przeżyć, a następnie bezpiecznie się rozwijać. UNICEF jest cały czas na miejscu, monitorujemy potrzeby dzieci i skutecznie im pomagamy.
Twoja darowizna uratuje życie dzieci takich jak Hasnaa. Pomóż!
Twoje wsparcie to jedyna szansa dla dzieci w Syrii. Za przekazaną przez Ciebie darowiznę zakupimy produkty, które są niezbędne dla ochrony ich zdrowia i życia – np. mleko terapeutyczne dla skrajnie niedożywionych dzieci czy tabletki uzdatniające wodę, dzięki którym zanieczyszczona woda staje się bezpieczna do picia. UNICEF zapewnia również opiekę medyczną tworząc mobilne zespoły lekarzy i pielęgniarek, które docierają do dzieci niezależnie od panującej wojny.
Możesz zdecydować się na przekazanie jednorazowej darowizny lub comiesięczne wsparcie. Dzięki regularnym wpłatom możemy z góry zaplanować nasze działania i jeszcze skuteczniej pomagać większej liczbie dzieci.
Masz wpływ na sytuację dzieci w Syrii. Przekazując darowiznę możesz uratować im życie.
Tylko w 2020 roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi:
przebadał 2,6 mln kobiet i dzieci pod kątem niedożywienia,
zapewnił dostęp do czystej wody dla ok. 3,2 mln ludzi,
wsparł edukację 2,2 mln dzieci,
zapewnił mikroelementy dla 1,6 mln dzieci i kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią,
zaszczepił przeciwko polio 2,6 mln dzieci poniżej 5. roku życia,
dotarł do 1,3 mln ludzi z edukacją na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami.
W 2021 r. potrzeba niemal 1,5 mld dolarów, abyśmy mogli skutecznie pomagać dzieciom i ich rodzinom w Syrii. Pośród wielu różnych działań planujemy m.in. dostarczyć czystą wodę ponad 4 mln ludzi, umożliwić ponad 1,3 mln Syryjczyków dostęp do usług sanitarnych. Tylko na te działania UNICEF potrzebuje 270 mln dolarów.
W ramach akcji SMS będącą częścią kampanii, UNICEF Polska emituje spoty telewizyjne, które umożliwiają wysłanie wiadomości SMS. SMS powinien być wysłany pod numer 4472, o treści UNICEF1, UNICEF2, (…), UNICEF20.
Akcja trwa od 1 czerwca do 31 października 2021 roku.
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”.
Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.