Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich. W ten sposób docieramy z pomocą do najmłodszych mieszkających w trudno dostępnych miejscach.

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

© UNICEF/Andrew Brown

Czasem pomaganie to wyzwanie

Brak odpowiedniej infrastruktury, trudny teren i ekstremalne warunki pogodowe często utrudniają nam pomaganie dzieciom i społecznościom w odległych obszarach. Wraz z partnerami nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, aby nieść pomoc mimo przeszkód, które spotykamy.

Technologie i usługi oparte na użyciu dronów pozwalają na dostarczanie zasobów ratujących życie dzieci, a tym samym generowanie znacznych korzyści dla społeczności, w których żyją. UNICEF i partnerzy badają i oceniają możliwości, dynamikę i ekonomiczną opłacalność wykorzystania dronów w celu dotarcia do wcześniej niedostępnych miejsc i osób. Program dotyczący dronów ma na celu lepsze zrozumienie tych możliwości, zajęcie się kluczowymi kwestiami związanymi z wykorzystaniem tej technologii oraz opracowanie praktycznego sposobu, w jaki można ją globalnie wykorzystać do ochrony i promowania prawa dzieci.

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

© UNICEF/Chim Chisiza

Dolecieć z pomocą  

Bezzałogowe systemy powietrzne (ang. unmanned aerial system, skr. UAS), powszechnie znane jako drony, mogą rozszerzyć zasięg łańcucha dostaw opieki zdrowotnej i zwiększyć dostęp dzieci do podstawowych produktów i usług medycznych zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w kontekście długoterminowego rozwoju. Od 2016 roku drony są wykorzystywane do dostarczania m.in. szczepionek, leków, próbek diagnostycznych, produktów krwiopochodnych do i z trudno dostępnych obszarów, w tym wysp i regionów górskich.

W 2016 roku stworzyliśmy pierwszy w historii dronowy korytarz humanitarny w Afryce, a także African Drone and Data Academy w Malawi, aby zapewnić młodzieży wiedzę i umiejętności w zakresie technologii i przemysłu związanego z dronami.

W 2018 roku w Malawi drony dostarczały pomoc w sytuacjach kryzysowych, w tym w najbardziej odległych i niedostępnych miejscach, takich jak Vanuatu.  

Dzięki temu rozwiązaniu skrócono czas oczekiwania na próbki diagnostyczne krwi, co przyczyniło się do skutecznego leczenia większej liczby pacjentów. Zwiększyła się także dostępność produktów medycznych w placówkach służby zdrowia oraz ich dystrybucja, co usprawniło także prace magazynowe związane z przechowywaniem tych zasobów.

Nie osiągnęlibyśmy tego bez wsparcia Darczyńców oraz partnerów biznesowych, którzy dzięki finasowaniu ułatwili nam stworzenie wykonalnych i zrównoważonych planów realizacji tego projektu. Dzięki temu wsparciu technologia służy ludziom w potrzebie.

Dołącz do programu„UNICEF Champion for Children"

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

© UNICEF/Chim Chisiza

Program UNICEF, w którym wykorzystywane są drony dotyczy:

  • transportu szczepionek i innych produktów medycznych;
  • lepszej łączności w trudno dostępnych społecznościach;
  • obrazowania lotniczego w celu szybszego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Dlaczego UNICEF rozwija technologię związaną z dronami?

  1. Ze względu na wydajność transportu
    Drony mogą być częścią rozwiązania skracającego czas dostawy niezbędnych zasobów, w tym środków medycznych dla dzieci wymagających natychmiastowego leczenia.
  2. Ze względu na zarządzanie łańcuchem dostaw
    Cyfrowe systemy monitorowania mogą pomóc kontrolować temperaturę i inne istotne parametry ładunków. Pozwala to także na niezawodne i szybkie diagnozowania chorób, leczenie i przeciwdziałanie rozwojowi epidemii.
  3. Ze względu na nagłe sytuacje kryzysowe
    Drony mogą pomóc szybciej reagować w wielu złożonych kryzysach humanitarnych. Dzięki tej technologii transport szczepionek, próbek biologicznych, osocza do transfuzji lub narządów może przebiegać znacznie szybciej.
  4. Ze względu na szybszą diagnostykę
    Dzięki dronom możemy uniknąć opóźnień w dostarczaniu małych i lekkich zasobów takich jak podstawowe leki, zestawy diagnostyczne oraz próbki zwrotne.
Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

© UNICEF/Chim Chisiza

Dzięki dronom skutecznie pokonujemy wyzwania związane z transportem, dostawami i dystrybucją, umożliwiając dostęp do niezbędnych zasobów dla dzieci, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w perspektywie długoterminowej. Stoimy na czele wykorzystywania innowacji technologicznych, w tym dronów, aby docierać do najbiedniejszych z najtrudniej dostępnych społeczności.

Źródła:

https://www.unicef.org/innovation/drones

https://www.unicef.org/supply/drones-reach-last-mile

https://www.unicef.org/malawi/african-drone-and-data-academy-malawi

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej