W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej. Teraz te liczby są znacznie większe. UNICEF jest na miejscu w najbardziej dotkniętych obszarach.
Pomóż poszkodowanym przez trzęsienia ziemi w Mjanmie
WESPRZYJ
Niszczycielskie trzęsienia ziemi
Trzęsienia ziemi i wstrząsy wtórne spowodowały rozległe zniszczenia w środkowej Mjanmie, w Mandalaj, Naypyidaw, Sagaing, Bago i Shan. Według oficjalnych danych zginęło ponad 1,6 tys. osób, a ponad 3,4 tys. zostało rannych – wiele z nich to dzieci. Liczba ofiar śmiertelnych może w najbliższych dniach wzrosnąć wraz z kontynuowaniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych i ujawnieniu pełnej skali katastrofy. Potrzeby dzieci i ich rodzin na miejscu rosną z każdą godziną. Konieczne jest dostarczenie pilnej pomocy, aby wesprzeć działania ratujące życie poszkodowanych.
To trzęsienie ziemi to kolejny brutalny cios dla dzieci w Mjanmie, które przeżywają kulminację kryzysów. Wiele z nich już wcześniej musiało zmagać się z konsekwencjami toczącego się konfliktu, przesiedleniami i niedostatkiem. W ciągu kilku minut stracili bliskich, domy i dostęp do podstawowych usług. Potrzeby są ogromne i rosną z każdą godziną – powiedziała Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
Domy, szkoły, szpitale oraz podstawowa infrastruktura są poważnie uszkodzone. Osunięcia ziemi i zniszczone drogi pozbawiły wiele społeczności dostępu do elektryczności i łączności. Wiele rodzin, które już wcześniej żyły w trudnych warunkach, stoi teraz w obliczu jeszcze większych problemów. Mają ograniczony dostęp do czystej wody, opieki zdrowotnej i schronienia.
Dzieci są jednymi z najbardziej dotkniętych grup przez trzęsienia ziemi. Narażone są na zwiększone ryzyko obrażeń, traumy i rozdzielenie z rodzinami.
UNICEF jest na miejscu w najbardziej dotkniętych obszarach. Współpracujemy z partnerami i lokalnymi służbami ratowniczymi w celu oceny potrzeb i dostarczania pomocy. W ramach wstępnej reakcji przygotowaliśmy 80 ton ratujących życie zasobów, w tym materiałów medycznych, zestawów higienicznych i namiotów.
Złożony kryzys humanitarny
Ta katastrofa nakłada się na wcześniejszą, już i tak trudną sytuację dzieci w Mjanmie. W kraju pogłębia się konflikt, w którym przez cały 2024 rok wojska rządowe ścierały się z różnymi grupami zbrojnymi. Toczą się walki z użyciem ciężkiej broni, nalotów, dronów i artylerii. Mjanma jest w czołówce krajów najbardziej niebezpiecznych dla ludności cywilnej.
Do końca minionego roku ponad 3,5 mln osób w Mjanmie zostało przesiedlonych wewnętrznie.
Dzieci i rodziny stoją w obliczu ekstremalnego zagrożenia brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, niemal całkowitym załamaniem usług publicznych i utratą środków do życia.
W Mjanmie prawie 20 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej – w tym ponad 6,5 mln dzieci.