Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. Wspólnymi siłami będziemy wzmacniać uczestnictwo młodych osób w procesach decyzyjnych w naszym kraju.
Geneza powstania i cel
Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska (w dalszej części tekstu zwana Grupą Roboczą) powstała w odpowiedzi na potrzebę wypracowania mechanizmów współpracy młodych osób z UNICEF Polska. W ten sposób nie projektujemy zmian „dla dzieci”, ale wspólnie z nimi, angażując je jako współtwórców polityk, programów i narzędzi oraz budujemy nowe przestrzenie dla młodzieżowego aktywizmu i rzecznictwa.
Grupa Robocza ma na celu wypracowanie zasad i dokumentów, które będą fundamentem dla powołania i funkcjonowania Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, zapewniającej młodym ludziom realny wpływ na projekty realizowane wspólnie z UNICEF Polska.
Grupa Robocza to inicjatywa tworzona od podstaw przez młodych dla młodych. W jej skład wchodzi 9 osób z doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych i projektach społecznych:
- Agata Meysner
- Anna Walczak
- Dominik Kuc
- Hubert Taładaj
- Jadwiga Mizerska
- Jakub Hamanowicz
- Mikołaj Wolanin
- Paulina Moskal
- Sofiia Galaida
Proces koordynuje inicjatywa ParTYcypacja, posiadająca kompetencje w zakresie facylitacji i partycypacji. W tym projekcie to młodzi są ekspertami!
Partycypacja dzieci i młodzieży według UNICEF Polska
Partycypacja (uczestnictwo) dzieci i młodzieży to ich działanie, aktywne uczestnictwo i współdecydowanie w procesach, które ich dotyczą. Partycypacja zakłada tworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabierania przez głosu i wdrażania pomysłów przez młodych samodzielnie lub we współpracy z dorosłymi. To także środowisko sprzyjające dialogowi i współpracy, opierające się na zaufaniu, szacunku i partnerstwie. Inkluzywność i dostosowanie się do różnorodnych potrzeb oraz tożsamości młodych osób to warunek konieczny, gdy mowa o uczestnictwie.
Partycypacja dzieci i młodzieży jest integralną częścią misji UNICEF Polska. Działamy na rzecz zmiany systemowej, promując standardy i rozwiązania, które trwale zwiększają udział dzieci i młodzieży w życiu społecznym, publicznym i edukacyjnym – zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.
Dla UNICEF Polska dzieci i młodzież nie są tylko odbiorcami decyzji – są ich współtwórcami. To wyjątkowe przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w naszą wizję budowania społeczeństwa, w którym prawa dziecka są fundamentem, a młodzi ludzie mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość - mówi Agnieszka Gołębiowska, Kierownik Zespołu Edukacji i Partycypacji, UNICEF Polska.
Partycypacja to prawo każdego dziecka
Konwencja o prawach dziecka podkreśla, że partycypacja dzieci i młodzieży w procesach decyzyjnych jest kluczowa dla ich pełnego rozwoju. Młode osoby powinny być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie, które respektuje ich prawa i uwzględnia ich uczestnictwo.
Jako UNICEF Polska wzmacniamy sprawczość dzieci. Poprzez działania rzecznicze szerzymy wiedzę o ich prawie do partycypacji. Zachęcamy instytucje, szkoły i decydentów do tworzenia realnych mechanizmów uczestnictwa młodych osób.
Powołanie Grupy Roboczej, która wypracuje podstawy do działania Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, to znaczący krok do zwiększenia partycypacji w życiu społecznym młodych osób w Polce.