Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. Wspólnymi siłami będziemy wzmacniać uczestnictwo młodych osób w procesach decyzyjnych w naszym kraju.

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Geneza powstania i cel  

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska (w dalszej części tekstu zwana Grupą Roboczą) powstała w odpowiedzi na potrzebę wypracowania mechanizmów współpracy młodych osób z UNICEF Polska. W ten sposób nie projektujemy zmian „dla dzieci”, ale wspólnie z nimi, angażując je jako współtwórców polityk, programów i narzędzi oraz budujemy nowe przestrzenie dla młodzieżowego aktywizmu i rzecznictwa.

Grupa Robocza ma na celu wypracowanie zasad i dokumentów, które będą fundamentem dla powołania i funkcjonowania Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, zapewniającej młodym ludziom realny wpływ na projekty realizowane wspólnie z UNICEF Polska.

Grupa Robocza to inicjatywa tworzona od podstaw przez młodych dla młodych. W jej skład wchodzi 9 osób z doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych i projektach społecznych:

  • Agata Meysner
  • Anna Walczak
  • Dominik Kuc
  • Hubert Taładaj
  • Jadwiga Mizerska
  • Jakub Hamanowicz
  • Mikołaj Wolanin
  • Paulina Moskal
  • Sofiia Galaida

Proces koordynuje inicjatywa ParTYcypacja, posiadająca kompetencje w zakresie facylitacji i partycypacji. W tym projekcie to młodzi są ekspertami!

Partycypacja dzieci i młodzieży według UNICEF Polska

Partycypacja (uczestnictwo) dzieci i młodzieży to ich działanie, aktywne uczestnictwo i współdecydowanie w procesach, które ich dotyczą. Partycypacja zakłada tworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabierania przez głosu i wdrażania pomysłów przez młodych samodzielnie lub we współpracy z dorosłymi. To także środowisko sprzyjające dialogowi i współpracy, opierające się na zaufaniu, szacunku i partnerstwie. Inkluzywność i dostosowanie się do różnorodnych potrzeb oraz tożsamości młodych osób to warunek konieczny, gdy mowa o uczestnictwie.

Partycypacja dzieci i młodzieży jest integralną częścią misji UNICEF Polska. Działamy na rzecz zmiany systemowej, promując standardy i rozwiązania, które trwale zwiększają udział dzieci i młodzieży w życiu społecznym, publicznym i edukacyjnym – zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.

Dla UNICEF Polska dzieci i młodzież nie są tylko odbiorcami decyzji – są ich współtwórcami. To wyjątkowe przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w naszą wizję budowania społeczeństwa, w którym prawa dziecka są fundamentem, a młodzi ludzie mają realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość - mówi Agnieszka Gołębiowska, Kierownik Zespołu Edukacji i Partycypacji, UNICEF Polska.

Partycypacja to prawo każdego dziecka

Konwencja o prawach dziecka podkreśla, że partycypacja dzieci i młodzieży w procesach decyzyjnych jest kluczowa dla ich pełnego rozwoju. Młode osoby powinny być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie, które respektuje ich prawa i uwzględnia ich uczestnictwo.

Jako UNICEF Polska wzmacniamy sprawczość dzieci. Poprzez działania rzecznicze szerzymy wiedzę o ich prawie do partycypacji. Zachęcamy instytucje, szkoły i decydentów do tworzenia realnych mechanizmów uczestnictwa młodych osób.

Powołanie Grupy Roboczej, która wypracuje podstawy do działania Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, to znaczący krok do zwiększenia partycypacji w życiu społecznym młodych osób w Polce. 

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej