UNICEF_Polska_SDG_LP.jpg

Współpraca z firmami

Globalne Cele Zrównoważonego Rozwoju

Dziesięć najważniejszych pytań i odpowiedzi

Jakie są „cele zrównoważonego rozwoju”, co mają osiągnąć – i dlaczego dotyczy to mnie, a przede wszystkim każdego dziecka na świecie?

Tutaj znajdziesz najważniejsze pytania dotyczące globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) wyjaśnionych w zrozumiały sposób.

Zrozum cele rozwojowe

Zrównoważony rozwój oznacza przede wszystkim: wzięcie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Koncepcja opiera się na przekonaniu, że nie powinniśmy żyć kosztem naszych dzieci i wnuków oraz że środowisko, gospodarka i społeczeństwo wpływają na siebie. Zrównoważony postęp gospodarczy i społeczny oraz nienaruszone środowisko są od siebie wzajemnie zależne, co oznacza, że jedno bez drugiego nie jest możliwe.

Zrównoważony rozwój oznacza zatem, że rozwój jest zaprojektowany w taki sposób, aby wszyscy ludzie na świecie mieli równe szanse rozwoju, zaspokojono potrzeby obecnego pokolenia i wyraźnie wzięto pod uwagę interesy przyszłych pokoleń.

Trzeba przyznać, że określenie to brzmi nieco niezręcznie. Warto jednak zająć się tym tematem, bo kryje się za nim konkretny plan, w jaki sposób możemy sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, takim jak zmiana klimatu, ubóstwo i głód, nierówności czy kryzysy i konflikty.

Cele Zrównoważonego Rozwoju powstały w następstwie Milenijnych Celów Rozwoju jako szersza koncepcja zrównoważonego rozwoju. Zostały one przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 roku i obowiązują we wszystkich krajach świata. Nieważne, czy to kraje biedne, czy bogate – każdy musi wnieść swój wkład, aby do roku 2030 osiągnąć cele sformułowane w agendzie i ukształtować nasz świat w taki sposób, aby w przyszłości wszyscy ludzie mieli takie same szanse na zdrowe i zdrowe życie szczęśliwe życie w wolności i bezpieczeństwie.

Agenda 2030 oferuje nam wytyczne dotyczące zmiany świata, aby umożliwić postęp gospodarczy w harmonii ze sprawiedliwością społeczną i w granicach ekologicznych Ziemi.
Wyznaczono 17 celów, które należy osiągnąć do roku 2030.

Program dla dzieci

W ramach Agendy 2030 społeczność międzynarodowa zobowiązała się do wzięcia odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i pozostawienia naszym dzieciom i wnukom świata, w którym każdy może żyć godnie.

Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: bez realizacji praw dziecka cele zrównoważonego rozwoju nie zostaną osiągnięte do 2030 r. – ani w Polsce, ani na całym świecie.

Dzieci stanowią prawie jedną trzecią populacji świata, a w niektórych krajach Afryki nawet połowa populacji ma mniej niż 15 lat. Dla tych młodych ludzi wszystkie 17 celów zrównoważonego rozwoju ma wpływ na ich życie, rozwój i przyszłość. Z drugiej strony prawa dziecka określają podstawowe wymagania mające na celu poprawę warunków życia dzieci, bez których zrównoważony rozwój nie jest możliwy. Osiąganie Celów Zrównoważonego Rozwoju idzie w parze z wdrażaniem Konwencji ONZ o prawach dziecka. I nie chodzi tu tylko o cele, w których wyraźnie wspomniano o dzieciach.

Przykład ilustruje powiązanie: W ramach celu zrównoważonego rozwoju nr 11 społeczność międzynarodowa postawiła sobie za zadanie uczynienie miast i społeczności inkluzywnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi. Nawet jeśli nie jest to dosłownie powiedziane w. Konwencji o prawach dziecka, jest to ważny krok w kierunku wdrożenia wielu praw dziecka. Na przykład kwestia, w jaki sposób miasta i społeczności przyjazne dzieciom mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia każdemu dziecku prawa do przetrwania i rozwoju (art. 6 ust. 2), ochrony przed przemocą i wyzyskiem (art. 19) lub przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zanieczyszczenia środowiska (art. 19) Art. 24 ust. 2), gwarantujące prawo do odpowiednich warunków życia (art. 27) oraz do wypoczynku i udziału w życiu kulturalnym i artystycznym (art. 31).

Jeśli chodzi o osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r., należy zrobić więcej, aby wdrożyć prawa dziecka.

Kliknij naszą interaktywną mapę, aby dowiedzieć się więcej o powiązaniu celów zrównoważonego rozwoju i praw dzieci.

Jak osiągamy cele

Wszystkie kraje zobowiązane są do opracowania własnego planu działań w zakresie Agendy 2030 oraz określenia, w jaki sposób cele zrównoważonego rozwoju będą realizowane we własnym kraju – czyli np. co zrobią, aby wyeliminować ubóstwo dzieci. Ale chodzi także o to, co rządy mogą zrobić, aby wnieść globalny wkład w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Na przykład poprzez współpracę rozwojową z krajami, które ze względu na ubóstwo nadal są szczególnie dalekie od osiągnięcia swoich celów. Najważniejsza zasada Agendy 2030 brzmi: Nie pozostawiaj nikogo w tyle.

Wdrażanie Agendy 2030 powinno odbywać się na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym przy zaangażowaniu wszystkich aktorów.

Forum Polityczne Wysokiego Szczebla Narodów Zjednoczonych ds. Zrównoważonego Rozwoju (HLPF) jest centralnym organem odpowiedzialnym za przegląd Agendy 2030 na poziomie globalnym. Odbywa się corocznie w Nowym Jorku i ma na celu umożliwienie wymiany sukcesów, wyzwań i doświadczeń.

Ponadto światowy szczyt ONZ dotyczący zrównoważonego rozwoju („szczyt SDG”) odbywa się mniej więcej co cztery lata na szczeblu głów państw i rządów, po raz pierwszy we wrześniu 2019 r. i we wrześniu 2023 r., na półmetku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju . Chodzi o globalny przegląd realizacji Agendy 2030. 

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Pewne jest jednak, że osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju wymaga większego niż dotychczas zaangażowania i większych inwestycji finansowych.

To nie byłoby dużo, zwłaszcza dla krajów bogatszych. Na przykład ekonomista Jeffrey Sachs obliczył, że całkowity koszt walki ze skrajnym ubóstwem wyniesie 175 miliardów dolarów rocznie. Stanowi to mniej niż jeden procent całkowitego dochodu najbogatszych krajów świata.

Aktualne szacunki zakładają, że do osiągnięcia wszystkich celów wystarczą dwa procent światowego produktu krajowego brutto.

Umowy międzynarodowe takie jak Agenda Działań z Addis Abeby oraz międzynarodowe konferencje dotyczące finansowania współpracy rozwojowej mają na celu zapewnienie finansowania zrównoważonego rozwoju. Bo jeśli nie zainwestujemy w cele teraz, koszty kolejnych działań będą znacznie wyższe.

Na półmetku Agendy 2030 widać wyraźnie, że społeczności globalnej wciąż daleko od osiągnięcia postawionych sobie celów. W rzeczywistości przy obecnym tempie postępu jedynie ok. 12 proc. mierzalnych celów zrównoważonego rozwoju jest na dobrej drodze do osiągnięcia do roku 2030. 

Aby osiągnąć cele do 2030 r., należy zatem znacznie zwiększyć obecne wysiłki. Powinno to stanowić zachętę dla wszystkich krajów do przyspieszenia realizacji celów zrównoważonego rozwoju ze zwiększonym zaangażowaniem. Rządy, przedsiębiorstwa, społeczeństwo obywatelskie i wszyscy obywatele powinni nad tym pracować ramię w ramię.

Każde dziecko ma prawo do nauki. Prawo to jest zapisane w artykule 28 Konwencji o prawach dziecka i SDG 4.

Edukacja jest kluczem do rozwoju osobistego i ważną podstawą przyszłych możliwości. Ale właśnie w tym ważnym obszarze wyłania się obecnie krytyczny obraz:

Jeszcze przed pandemią Covid-19 około połowa 10-latków w krajach o niskich i średnich dochodach nie była w stanie przeczytać i zrozumieć prostej historii. W wyniku pandemii kryzys w edukacji pogłębił się. Prawie dwie trzecie dziesięciolatków nie jest obecnie w stanie przeczytać prostych opowiadań. Dlatego dzieciom brakuje podstawowych umiejętności potrzebnych do kształtowania swojej przyszłości. 

Szacuje się, że w 2030 r. około 84 mln dzieci w dalszym ciągu nie będzie mogło chodzić do szkoły, a około 300 mln dzieci i młodych ludzi uczęszczających do szkół nadal nie będzie potrafiło czytać ani pisać.

Aby zapewnić obecnym i przyszłym dzieciom możliwość dorastania w bezpiecznym, sprawiedliwym i zrównoważonym świecie, UNICEF wzywa do wzmożenia działań, aby powrócić na właściwe tory oraz zapewnić centralną pozycję dzieci i ich praw.

Tylko przy większym zaangażowaniu i silnych partnerstwach na rzecz realizacji praw dziecka – a przede wszystkim wspólnie z dziećmi i młodzieżą – można znaleźć innowacyjne i przyszłościowe rozwiązania dla globalnych wyzwań naszych czasów. Dziewczęta i chłopcy na całym świecie ufają, że Agenda 2030 to coś więcej niż obietnica.

Co każdy może zrobić

To bardzo ważne pytanie! Wszyscy musimy zrozumieć znaczenie Agendy 2030 dla naszych społeczeństw i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zrealizować te cele. Mamy szansę na sukces tylko wtedy, gdy będziemy globalnie zaangażowani w Agendę 2030.

Brać udział!
Każda osoba powinna zacząć od siebie i krytycznie zakwestionować swoje zachowanie: Czy moje zachowanie jest uzasadnione ekologicznie, społecznie i ekonomicznie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju lub co powinienem zmienić? – Prawdopodobnie można tu dużo wymyślić.

Rozgłosić!
Pomóżcie rozpowszechnić informację o Agendzie 2030 i powiedzcie o niej swoim znajomym lub udostępnijcie tę stronę w swoich sieciach społecznościowych.

Pomóc!
Każdy wkład – niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży – pomaga poprawić życie dzieci i uczynić ziemię bardziej sprawiedliwym miejscem. Programy UNICEF "Firma z sercem" i "Przyjaciel UNICEF" przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Aktualności

Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej
DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej