W ramach Agendy 2030 społeczność międzynarodowa zobowiązała się do wzięcia odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i pozostawienia naszym dzieciom i wnukom świata, w którym każdy może żyć godnie.
Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: bez realizacji praw dziecka cele zrównoważonego rozwoju nie zostaną osiągnięte do 2030 r. – ani w Polsce, ani na całym świecie.
Dzieci stanowią prawie jedną trzecią populacji świata, a w niektórych krajach Afryki nawet połowa populacji ma mniej niż 15 lat. Dla tych młodych ludzi wszystkie 17 celów zrównoważonego rozwoju ma wpływ na ich życie, rozwój i przyszłość. Z drugiej strony prawa dziecka określają podstawowe wymagania mające na celu poprawę warunków życia dzieci, bez których zrównoważony rozwój nie jest możliwy. Osiąganie Celów Zrównoważonego Rozwoju idzie w parze z wdrażaniem Konwencji ONZ o prawach dziecka. I nie chodzi tu tylko o cele, w których wyraźnie wspomniano o dzieciach.
Przykład ilustruje powiązanie: W ramach celu zrównoważonego rozwoju nr 11 społeczność międzynarodowa postawiła sobie za zadanie uczynienie miast i społeczności inkluzywnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi. Nawet jeśli nie jest to dosłownie powiedziane w. Konwencji o prawach dziecka, jest to ważny krok w kierunku wdrożenia wielu praw dziecka. Na przykład kwestia, w jaki sposób miasta i społeczności przyjazne dzieciom mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia każdemu dziecku prawa do przetrwania i rozwoju (art. 6 ust. 2), ochrony przed przemocą i wyzyskiem (art. 19) lub przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zanieczyszczenia środowiska (art. 19) Art. 24 ust. 2), gwarantujące prawo do odpowiednich warunków życia (art. 27) oraz do wypoczynku i udziału w życiu kulturalnym i artystycznym (art. 31).
Jeśli chodzi o osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r., należy zrobić więcej, aby wdrożyć prawa dziecka.
Kliknij naszą interaktywną mapę, aby dowiedzieć się więcej o powiązaniu celów zrównoważonego rozwoju i praw dzieci.