UNICEF-Polska-MDPD2023-LP.jpg

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023

Zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola do akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023.

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdźcie, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki.

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. Zapraszamy Was do wspólnego świętowania w poniedziałek 20 listopada!


Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF? 
 

  1. Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji.
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj udostępnione przez UNICEF Polska scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz inne materiały edukacyjne, które dla Was przygotowaliśmy.
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 20 listopada - tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Udekorujcie kolorem niebieskim placówkę, a może zorganizujecie „Niebieski marsz” w Waszej miejscowości? Skorzystajcie z pomysłów, które dla Was przygotowaliśmy.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny na Koncie koordynatora od 22 listopada), a my udostępnimy Wam dokumenty potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. Dostępne będą one do pobrania bezpośrednio po złożeniu raportu

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce:

•    Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, 
•    Link do materiałów edukacyjnych związanych z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”, po rejestracji placówki.

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji. 

Zapraszamy serdecznie do wspólnego obchodzenia rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 

Dołączcie do UNICEF i świętujmy ten dzień razem!

 

 

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej