UNICEF-Polska-MDPD2023-LP.jpg

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023

Zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola do akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023.

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdźcie, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki.

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. Zapraszamy Was do wspólnego świętowania w poniedziałek 20 listopada!


Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF? 
 

  1. Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji.
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj udostępnione przez UNICEF Polska scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz inne materiały edukacyjne, które dla Was przygotowaliśmy.
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 20 listopada - tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Udekorujcie kolorem niebieskim placówkę, a może zorganizujecie „Niebieski marsz” w Waszej miejscowości? Skorzystajcie z pomysłów, które dla Was przygotowaliśmy.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny na Koncie koordynatora od 22 listopada), a my udostępnimy Wam dokumenty potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. Dostępne będą one do pobrania bezpośrednio po złożeniu raportu

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce:

•    Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, 
•    Link do materiałów edukacyjnych związanych z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”, po rejestracji placówki.

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji. 

Zapraszamy serdecznie do wspólnego obchodzenia rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 

Dołączcie do UNICEF i świętujmy ten dzień razem!

 

 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej