Uśmiechnięta Gosson z misiem

Pomoc dzieciom w Jemenie

Gosson i Aseel uratowani. Dziękujemy!

Zobacz

Gosson i Aseel - półtoraroczna dziewczynka i dwuletni chłopiec. Skrajnie niedożywione dzieci z Jemenu. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF udało się ich uratować! Zobacz

1. Zobacz, co słychać u Gosson
2. Spójrz, jak zmienił się Aseel
3. To Twoja pomoc ratuje dzieci. Jak to działa?

line_arrow_down.png

Gosson przed i po leczeniu

Gosson na wadze

© UNICEF/Hayyan

Gosson na początku leczenia

Każdego roku z powodu niedożywienia cierpią miliony dzieci w Jemenie. Wśród nich była półtoraroczna Gosson Ibrahim. Jej wyniszczony organizm nie był w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Dziewczynka ważyła zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Na szczęście Gosson trafiła do szpitala wspieranego przez UNICEF, a walka o jej życie trwała bardzo długo.

 

Gosson z Jemenu karmiona łyżeczką

© UNICEF/Hayyan

Co słychać u Gosson teraz?

- Stan Gosson był ciężki, dlatego zabrałam ją do szpitala Al Sadaqa w Adenie. Dzięki wsparciu UNICEF Gosson została objęta programem leczenia niedożywienia. Pomoc przyszła na czas - córka wyzdrowiała - opowiada mama Gosson, 25-letnia Wardah Awad -Teraz daję córce cztery posiłki dziennie, a ona bardzo ładnie je to, co akurat mamy: kurczaka, ziemniaki, cukinię, ryby czy ryż. Bardzo się cieszę!

- Chciałbym dać Gosson wszystko, co najlepsze. Mam nadzieję, że w przyszłości otrzyma dobre wykształcenie - mówi Ibrahim Abdullah, ojciec dziewczynki.

Jak zmienił się Aseel?

Historia Aseela

Aseelowi głód towarzyszył od pierwszych chwil życia. Przez brak regularnego i pełnowartościowego pokarmu, chłopiec zachorował na ciężkie ostre niedożywienie, kiedy miał zaledwie dwa miesiące. W końcu trafił do szpitala dziecięcego Al-Sabeen w stolicy Jemenu, Sanie. W wieku dwóch lat ważył niecałe dwa kilogramy.

Aseel został objęty terapią leczenia ostrego niedożywienia. Chłopiec przez wiele dni przyjmował żywność terapeutyczną. 

Aseel bawi się przed domem

© UNICEF/Haleem

Aseel jest na dobrej drodze do pełnego wyzdrowienia

Stan Aseela powoli się poprawia, a chłopiec przybrał na wadze. Obecnie jest już w domu rodzinnym w Al-Hudajdzie, w zachodniej części kraju. Chłopcem opiekuje się jego wujek, Ghassan Mohamed.

Aseel czuje się już lepiej. Ma więcej energii i chętnie się bawi. Powoli wraca do zdrowia, ale nadal potrzebuje wsparcia. 

- Jeszcze długa droga przed nami - powiedział nam Ghassan.

 

To Twoja pomoc ratuje dzieci. Jak to działa?

Historie Gosson i Aseela napawają nadzieją. Dzięki Darczyńcom UNICEF możemy ratować coraz więcej dzieci w Jemenie. Jednak najmłodszych cierpiących na skutek niedożywienia jest w tym kraju wciąż bardzo wiele. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i niosą pomoc dzieciom w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej i wsparciu Darczyńców, także z Polski. Każda wpłata składa się na życiodajną terapię dla cierpiących z głodu dzieci. Dziękujemy, że możemy na Was liczyć!

Aktualności

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwarte dziecko na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej