Poznaj rzeczywistość kobiet, które walczą o przetrwanie swoich dzieci w Rogu Afryki
Kobiety z dziećmi stanowią większość zgłaszających się po pomoc w placówkach opieki medycznej. Często wymaga to od nich wielokilometrowych wędrówek i porzucenia swojego domu, do którego być może nie będzie po co wracać. Kurczące się zasoby wody, brak plonów, śmierć zwierząt gospodarskich i rosnące ceny żywności nie pozostawiają im wyboru. To jedyna szansa na ratunek dla ich dzieci.
Khadijo i jej dzieci
Khadijo Mohamed, 40-letnia matka czworga dzieci z Dinsoor w regionie Bay w Somalii opowiada:
- Zanim dotknęła nas susza, byliśmy rolnikami i żyliśmy godnie, dzięki uprawie kukurydzy, fasoli i innych roślin. Mieliśmy też krowy.
Gdy kraj dotknęła susza, Khadijo, tak jak tysiące innych rodzin, musiała podjąć decyzję, która była jedyną szansą na przeżycie dla niej i jej dzieci. Kobieta uciekła do Mogadiszu. Podróż była bardzo trudna. Przez siedem dni rodzina nie miała jedzenia, dzieci zachorowały. Gdy dotarli na miejsce, 2-letnia Sabirin cierpiała na ciężkie ostre niedożywienie.
Poznaj historie innych matek
- Wcześniej Sabirin ważyła 5 kg. Gdy dotarłyśmy do Mogadiszu zaledwie 4 kg. Skierowano nas do szpitala Banadir. Kiedy zostałyśmy przyjęte, bałam się, że następnego dnia moja córka umrze.
Kiedy Khadijo patrzyła jak jej maleńka córeczka w szpitalu walczy o życie, pozostałe dzieci Khadijo czekały na nią w ich prowizorycznym namiocie pod opieką sąsiada.
- Byłyśmy w szpitalu Banadir przez 9 dni. Sabirin dostawała odżywczą żywność i przytyła z 4kg do 5.7kg. Teraz czuję, że jest zdrowa.” - mówi z ulgą
Zobacz, jak możesz pomóc >
Tak wygląda rzeczywistość matek w Rogu Afryki
Poznaj codzienną pracę doktora Shaeba
Dr Shaeb kieruje ośrodkiem medycznym, w którym leczone są ciężko niedożywione dzieci. Tylko w ciągu 9 miesięcy tego roku trafiło ich tu 900 - niemal o połowę więcej niż przez cały 2021 rok.
Dzięki oddanej pracy personelu medycznego i wsparciu Darczyńców ratujemy życie niedożywionych dzieci. Ale liczba głodujących dzieci rośnie. Rosną także koszty żywności terapeutycznej. Robimy wszystko, by pomóc każdemu dziecku.
Pomagam jednorazową darowizną >
Udostępniam informację o akcji na Facebooku >