UNICEF Polska - Edukacja

Prawo do edukacji

Dzięki Tobie dzieci mogą się uczyć.

Poznaj ich historie

Prawo do edukacji to jedno z podstawowych praw dzieci. Niestety z powodu skrajnego ubóstwa, wojen, uwarunkowań kulturowych dzieci w różnych regionach świata - nie mają do niej dostępu. Dzięki Tobie możemy to zmieniać każdego dnia. Zobacz, jak odmieniasz życie dzieci, dając im szansę na lepszą przyszłość: 

line_arrow_down.png

Mohammad Hobyb, 4 lata, Bangladesh

Moammed Bangladesh

© UNICEF/Spiridonova

Mohammad właśnie zaczyna swoją przygodę z nauką we wspieranym przez UNICEF centrum edukacyjnym w obozie dla uchodźców Rohingja w Bagladeszu. To jeden z największych obozów na świecie. Zamieszkuje go blisko 900 tysięcy ludzi. Większość uchodźców uciekła do Bangladeszu w sierpniu 2017 r. w następstwie kampanii czystek etnicznych w stanie Arakan w Birmie. Warunki w obozie są ekstremalnie trudne. 

UNICEF jest na miejscu: zapewnia pomoc medyczną, walczy z niedożywieniem. Ale nie tylko! Dzięki utworzonym w obozie centrom edukacyjnym, dzieci mogą się uczyć. Programem objętych jest m.in. 120 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym oraz w klasach 1-2, takich jak mały Mohammad. Szkoła to dla tych dzieci nie tylko możliwość edukacji - to także namiastka normalnego dzieciństwa w ciężkiej obozowej rzeczywistości. 

 

Emilia, 7 lat z Irpienia w Ukrainie

Emilia z Ukrainy

© UNICEF/Korta

Emilia przyjechała do Polski z babcią i ciocią. Dziewczynka rozpoczęła naukę w krakowskiej szkole: Nie znam jeszcze nikogo w mojej klasie - zdradziła nam pierwszego dnia - ale jestem pewna dziś poznam swoją przyszłą najlepszą koleżankę - zdradza pierwszego dnia. 
Dzięki wsparciu UNICEF szkoła zatrudniła 6 asystentów międzykulturowych, którzy będą pomagać 80 ukraińskim dzieciom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Pomogliśmy też doposażyć pracownię komputerową i zapewniliśmy dzieciom przybory szkolne. 

Przez wojnę w Ukrainie tysiące szkół zostało zniszczonych i dzieci jeszcze długo nie będą mogły tam wrócić. Pomagamy w ich odbudowie. Organizujemy też tymczasowe przestrzenie do nauki. Zapewniamy dzieciom niezbędne materiały i wsparcie psychologiczne. Współpracujemy z rządami, samorządami i organizacjami z krajów przyjmujących wojennych uchodźców, umożliwiając dzieciom adaptację i kontynuację nauki w nieznanym sobie kraju i języku. 

Beya, 14 lat, Kasai, Kongo

Beya z DR Konga

© UNICEF/Mulala

- Cieszę się, że wracam do szkoły w nowych klasach z ławkami, plecakami, zeszytami i długopisami. Marzę o tym, aby po studiach zostać lekarzem, który leczy dzieci z mojej wioski - opowiada dziewczynka.

Kiedy mama Beyi urodziła dziecko, nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc. Beya musiała opuścić szkołę i pomóc jej zaopiekować się młodszym rodzeństwem. 

Szkoła podstawowa w Kamonia w prowincji Kasai w Republice Demokratycznej Konga została odnowiona przez UNICEF we współpracy z UK Aid w ramach pilotażowego programu edukacji dziewcząt. 

 

Daniyal Ahmad, 8 lat, Beludżystan w Pakistanie

Daniyal z Pakistanu

© UNICEF/Zaidi

Ciągłe ulewne deszcze i późniejsze powodzie zatopiły wioski i infrastrukturę we wszystkich czterech prowincjach Pakistanu. 33 miliony ludzi musiało uciekać. Woda zalała domy, ośrodki zdrowia, ale też szkoły, odbierając dzieciom możliwość nauki. Taki los spotkał Daniyala. 

- Było dużo wody i wszyscy musieli się spakować i wyjść. Spędziliśmy kilka dni w drodze, zanim mogliśmy wrócić do domu. Kiedy wróciliśmy, zobaczyliśmy, że dom się zawalił, a woda wszystko zabrała - opowiada chłopiec. 

Dzięki Darczyńcom UNICEF, dzieci otrzymały niezbędne materiały edukacyjne mogą uczestniczyć w zajęciach w tymczasowym centrum nauki założonym przez UNICEF w obozie dla osób dotkniętych powodzią w pobliżu Moenjodaro, w dystrykcie Larkana.
- To nasz trzeci dzień w tej nowej szkole – mówi Daniyal Ahmad, który chodzi tu ze swoim bratem, sześcioletnim Hakimem. 

Anisa, nauczycielka z Lahj w Jemenie

Anisa z Jemenu

© UNICEF/Hayyan

Twoje wsparcie to również szansa na rozwój zawodowy i samodzielność dla kobiet. Tak jest w przypadku Anisy z Jemenu, która została włączona do programu wsparcia zawodowego, prowadzonego przez UNICEF. Przy wsparciu Banku Światowego oraz Globalnego Partnerstwa dla Edukacji UNICEF zapewnił miesięczne stypendia dla 535 nauczycielek wiejskich w 11 guberniach Jemenu. 

- Moment, gdy dowiedziałam się, że wezmę dział w projekcie edukacyjnym UNICEF, który wspiera nauczycielki na wsi - był jednym z najszczęśliwszych w moim życiu. Wynagrodzenie, które otrzymuję pomaga mi utrzymać rodzinę i opłacić codzienny transport do szkoły. Szkolenia pogłębiły moją wiedzę i doświadczenie  - opowiada Anisa.

 

Aktualności

Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
Opole przystąpiło do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom

Opole przystąpiło do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom

Do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom dołączyło Opole. Porozumienie z miastem zostało podpisane 19 marca 2024 roku. 

Więcej
Co zagraża dzieciom w Unii Europejskiej?

Co zagraża dzieciom w Unii Europejskiej?

Mimo że Unia Europejska to jeden z najlepiej prosperujących regionów na świecie, to prawa dzieci w krajach wchodzących w jej skład nadal są zagrożone. Przyczyniają się do tego m.in. konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, zmiany klimatu, złe warunki środowiskowe, a także transformacja cyfrowa.  

Więcej