UNICEF Polska - Edukacja

Prawo do edukacji

Dzięki Tobie dzieci mogą się uczyć.

Poznaj ich historie

Prawo do edukacji to jedno z podstawowych praw dzieci. Niestety z powodu skrajnego ubóstwa, wojen, uwarunkowań kulturowych dzieci w różnych regionach świata - nie mają do niej dostępu. Dzięki Tobie możemy to zmieniać każdego dnia. Zobacz, jak odmieniasz życie dzieci, dając im szansę na lepszą przyszłość: 

line_arrow_down.png

Mohammad Hobyb, 4 lata, Bangladesh

Moammed Bangladesh

© UNICEF/Spiridonova

Mohammad właśnie zaczyna swoją przygodę z nauką we wspieranym przez UNICEF centrum edukacyjnym w obozie dla uchodźców Rohingja w Bagladeszu. To jeden z największych obozów na świecie. Zamieszkuje go blisko 900 tysięcy ludzi. Większość uchodźców uciekła do Bangladeszu w sierpniu 2017 r. w następstwie kampanii czystek etnicznych w stanie Arakan w Birmie. Warunki w obozie są ekstremalnie trudne. 

UNICEF jest na miejscu: zapewnia pomoc medyczną, walczy z niedożywieniem. Ale nie tylko! Dzięki utworzonym w obozie centrom edukacyjnym, dzieci mogą się uczyć. Programem objętych jest m.in. 120 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym oraz w klasach 1-2, takich jak mały Mohammad. Szkoła to dla tych dzieci nie tylko możliwość edukacji - to także namiastka normalnego dzieciństwa w ciężkiej obozowej rzeczywistości. 

 

Emilia, 7 lat z Irpienia w Ukrainie

Emilia z Ukrainy

© UNICEF/Korta

Emilia przyjechała do Polski z babcią i ciocią. Dziewczynka rozpoczęła naukę w krakowskiej szkole: Nie znam jeszcze nikogo w mojej klasie - zdradziła nam pierwszego dnia - ale jestem pewna dziś poznam swoją przyszłą najlepszą koleżankę - zdradza pierwszego dnia. 
Dzięki wsparciu UNICEF szkoła zatrudniła 6 asystentów międzykulturowych, którzy będą pomagać 80 ukraińskim dzieciom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Pomogliśmy też doposażyć pracownię komputerową i zapewniliśmy dzieciom przybory szkolne. 

Przez wojnę w Ukrainie tysiące szkół zostało zniszczonych i dzieci jeszcze długo nie będą mogły tam wrócić. Pomagamy w ich odbudowie. Organizujemy też tymczasowe przestrzenie do nauki. Zapewniamy dzieciom niezbędne materiały i wsparcie psychologiczne. Współpracujemy z rządami, samorządami i organizacjami z krajów przyjmujących wojennych uchodźców, umożliwiając dzieciom adaptację i kontynuację nauki w nieznanym sobie kraju i języku. 

Beya, 14 lat, Kasai, Kongo

Beya z DR Konga

© UNICEF/Mulala

- Cieszę się, że wracam do szkoły w nowych klasach z ławkami, plecakami, zeszytami i długopisami. Marzę o tym, aby po studiach zostać lekarzem, który leczy dzieci z mojej wioski - opowiada dziewczynka.

Kiedy mama Beyi urodziła dziecko, nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc. Beya musiała opuścić szkołę i pomóc jej zaopiekować się młodszym rodzeństwem. 

Szkoła podstawowa w Kamonia w prowincji Kasai w Republice Demokratycznej Konga została odnowiona przez UNICEF we współpracy z UK Aid w ramach pilotażowego programu edukacji dziewcząt. 

 

Daniyal Ahmad, 8 lat, Beludżystan w Pakistanie

Daniyal z Pakistanu

© UNICEF/Zaidi

Ciągłe ulewne deszcze i późniejsze powodzie zatopiły wioski i infrastrukturę we wszystkich czterech prowincjach Pakistanu. 33 miliony ludzi musiało uciekać. Woda zalała domy, ośrodki zdrowia, ale też szkoły, odbierając dzieciom możliwość nauki. Taki los spotkał Daniyala. 

- Było dużo wody i wszyscy musieli się spakować i wyjść. Spędziliśmy kilka dni w drodze, zanim mogliśmy wrócić do domu. Kiedy wróciliśmy, zobaczyliśmy, że dom się zawalił, a woda wszystko zabrała - opowiada chłopiec. 

Dzięki Darczyńcom UNICEF, dzieci otrzymały niezbędne materiały edukacyjne mogą uczestniczyć w zajęciach w tymczasowym centrum nauki założonym przez UNICEF w obozie dla osób dotkniętych powodzią w pobliżu Moenjodaro, w dystrykcie Larkana.
- To nasz trzeci dzień w tej nowej szkole – mówi Daniyal Ahmad, który chodzi tu ze swoim bratem, sześcioletnim Hakimem. 

Anisa, nauczycielka z Lahj w Jemenie

Anisa z Jemenu

© UNICEF/Hayyan

Twoje wsparcie to również szansa na rozwój zawodowy i samodzielność dla kobiet. Tak jest w przypadku Anisy z Jemenu, która została włączona do programu wsparcia zawodowego, prowadzonego przez UNICEF. Przy wsparciu Banku Światowego oraz Globalnego Partnerstwa dla Edukacji UNICEF zapewnił miesięczne stypendia dla 535 nauczycielek wiejskich w 11 guberniach Jemenu. 

- Moment, gdy dowiedziałam się, że wezmę dział w projekcie edukacyjnym UNICEF, który wspiera nauczycielki na wsi - był jednym z najszczęśliwszych w moim życiu. Wynagrodzenie, które otrzymuję pomaga mi utrzymać rodzinę i opłacić codzienny transport do szkoły. Szkolenia pogłębiły moją wiedzę i doświadczenie  - opowiada Anisa.

 

Aktualności

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej