UNICEF Polska - Edukacja

Prawo do edukacji

Dzięki Tobie dzieci mogą się uczyć.

Poznaj ich historie

Prawo do edukacji to jedno z podstawowych praw dzieci. Niestety z powodu skrajnego ubóstwa, wojen, uwarunkowań kulturowych dzieci w różnych regionach świata - nie mają do niej dostępu. Dzięki Tobie możemy to zmieniać każdego dnia. Zobacz, jak odmieniasz życie dzieci, dając im szansę na lepszą przyszłość: 

line_arrow_down.png

Mohammad Hobyb, 4 lata, Bangladesh

Moammed Bangladesh

© UNICEF/Spiridonova

Mohammad właśnie zaczyna swoją przygodę z nauką we wspieranym przez UNICEF centrum edukacyjnym w obozie dla uchodźców Rohingja w Bagladeszu. To jeden z największych obozów na świecie. Zamieszkuje go blisko 900 tysięcy ludzi. Większość uchodźców uciekła do Bangladeszu w sierpniu 2017 r. w następstwie kampanii czystek etnicznych w stanie Arakan w Birmie. Warunki w obozie są ekstremalnie trudne. 

UNICEF jest na miejscu: zapewnia pomoc medyczną, walczy z niedożywieniem. Ale nie tylko! Dzięki utworzonym w obozie centrom edukacyjnym, dzieci mogą się uczyć. Programem objętych jest m.in. 120 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym oraz w klasach 1-2, takich jak mały Mohammad. Szkoła to dla tych dzieci nie tylko możliwość edukacji - to także namiastka normalnego dzieciństwa w ciężkiej obozowej rzeczywistości. 

 

Emilia, 7 lat z Irpienia w Ukrainie

Emilia z Ukrainy

© UNICEF/Korta

Emilia przyjechała do Polski z babcią i ciocią. Dziewczynka rozpoczęła naukę w krakowskiej szkole: Nie znam jeszcze nikogo w mojej klasie - zdradziła nam pierwszego dnia - ale jestem pewna dziś poznam swoją przyszłą najlepszą koleżankę - zdradza pierwszego dnia. 
Dzięki wsparciu UNICEF szkoła zatrudniła 6 asystentów międzykulturowych, którzy będą pomagać 80 ukraińskim dzieciom odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości. Pomogliśmy też doposażyć pracownię komputerową i zapewniliśmy dzieciom przybory szkolne. 

Przez wojnę w Ukrainie tysiące szkół zostało zniszczonych i dzieci jeszcze długo nie będą mogły tam wrócić. Pomagamy w ich odbudowie. Organizujemy też tymczasowe przestrzenie do nauki. Zapewniamy dzieciom niezbędne materiały i wsparcie psychologiczne. Współpracujemy z rządami, samorządami i organizacjami z krajów przyjmujących wojennych uchodźców, umożliwiając dzieciom adaptację i kontynuację nauki w nieznanym sobie kraju i języku. 

Beya, 14 lat, Kasai, Kongo

Beya z DR Konga

© UNICEF/Mulala

- Cieszę się, że wracam do szkoły w nowych klasach z ławkami, plecakami, zeszytami i długopisami. Marzę o tym, aby po studiach zostać lekarzem, który leczy dzieci z mojej wioski - opowiada dziewczynka.

Kiedy mama Beyi urodziła dziecko, nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc. Beya musiała opuścić szkołę i pomóc jej zaopiekować się młodszym rodzeństwem. 

Szkoła podstawowa w Kamonia w prowincji Kasai w Republice Demokratycznej Konga została odnowiona przez UNICEF we współpracy z UK Aid w ramach pilotażowego programu edukacji dziewcząt. 

 

Daniyal Ahmad, 8 lat, Beludżystan w Pakistanie

Daniyal z Pakistanu

© UNICEF/Zaidi

Ciągłe ulewne deszcze i późniejsze powodzie zatopiły wioski i infrastrukturę we wszystkich czterech prowincjach Pakistanu. 33 miliony ludzi musiało uciekać. Woda zalała domy, ośrodki zdrowia, ale też szkoły, odbierając dzieciom możliwość nauki. Taki los spotkał Daniyala. 

- Było dużo wody i wszyscy musieli się spakować i wyjść. Spędziliśmy kilka dni w drodze, zanim mogliśmy wrócić do domu. Kiedy wróciliśmy, zobaczyliśmy, że dom się zawalił, a woda wszystko zabrała - opowiada chłopiec. 

Dzięki Darczyńcom UNICEF, dzieci otrzymały niezbędne materiały edukacyjne mogą uczestniczyć w zajęciach w tymczasowym centrum nauki założonym przez UNICEF w obozie dla osób dotkniętych powodzią w pobliżu Moenjodaro, w dystrykcie Larkana.
- To nasz trzeci dzień w tej nowej szkole – mówi Daniyal Ahmad, który chodzi tu ze swoim bratem, sześcioletnim Hakimem. 

Anisa, nauczycielka z Lahj w Jemenie

Anisa z Jemenu

© UNICEF/Hayyan

Twoje wsparcie to również szansa na rozwój zawodowy i samodzielność dla kobiet. Tak jest w przypadku Anisy z Jemenu, która została włączona do programu wsparcia zawodowego, prowadzonego przez UNICEF. Przy wsparciu Banku Światowego oraz Globalnego Partnerstwa dla Edukacji UNICEF zapewnił miesięczne stypendia dla 535 nauczycielek wiejskich w 11 guberniach Jemenu. 

- Moment, gdy dowiedziałam się, że wezmę dział w projekcie edukacyjnym UNICEF, który wspiera nauczycielki na wsi - był jednym z najszczęśliwszych w moim życiu. Wynagrodzenie, które otrzymuję pomaga mi utrzymać rodzinę i opłacić codzienny transport do szkoły. Szkolenia pogłębiły moją wiedzę i doświadczenie  - opowiada Anisa.

 

Aktualności

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwarte dziecko na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej