
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie
Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu.
Nasza pomoc trafiła m.in. do 25 placówek w Czernichowie, Kijowie, Charkowie, Doniecku i Połtawie.
Wśród produktów pomocowych są m.in. środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy, zestawy położnicze, sprzęt chirurgiczny, koncentratory tlenu i wiele innych.
Do 47 zwiększyliśmy liczbę mobilnych zespołów UNICEF, które docierają do najmłodszych z pomocą psychologiczną na obszarze Ukrainy.
Powstaje też 100 mobilnych zespołów ds. edukacji i wczesnego rozwoju. 15 z nich będzie na stałe stacjonować na dworcach i na granicy, aby dotrzeć do około 6000 dzieci.
Działania wojenne w wielu miejscach uszkodziły krytyczną infrastrukturę wodną i grzewczą.
Tysiące osób nie mają dostępu do czystej, zdatnej do picia wody, prądu ani ogrzewania.
UNICEF zapewnia bezpieczną i zdatną do picia wodę, zestawy higieniczne dla rodzin, ciepłe ubrania, koce i nie tylko.
Działania wojenne drastycznie pogorszyły sytuację materialną ukraińskich rodzin. Skala ubóstwa w tym kraju rośnie. UNICEF we współpracy z partnerami opracował program pomocy finansowej dla potrzebujących rodzin.
Docelowo ma on wesprzeć 265 tys. gospodarstw domowych. Pierwsza część pomocy w ramach programu wesprze 52 tys. potrzebujące rodziny.
To punkty pomocowe zlokalizowane w kluczowych miejscach na szlakach migracyjnych. Rodziny mogą tam odpocząć i uzyskać rzetelne informacje o dostępnym wsparciu.
Blue Dots mają specjalnie zaadaptowane dla dzieci przestrzenie do odpoczynku i zabawy, wydzielone strefy dla matek z małymi dziećmi i niemowlętami, w których kobiety mogą karmić piersią i zadbać o higienę swoich maluchów.
W punktach Blue Dots UNICEF i partnerzy identyfikują też szczególnie narażone na przemoc i nadużycia dzieci i kobiety (np. samotnych matek czy dzieci bez opieki), kierując je do miejsc, w których mogą uzyskać specjalistyczne wsparcie.
Centra powstają we współpracy z UNHCR i lokalnymi władzami w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, na Węgrzech i Białorusi. W Polsce docelowo będzie ich 34.
Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu.
Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.
Czy wiesz, czym są prawa dziecka? Dlaczego dzieci mają „inne” prawa niż dorośli? Po co dzieciom w ogóle prawa? Kierujemy ten tekst do Ciebie, bo chcemy, aby każda młoda osoba znała swoje prawa. Dowiedz się, dlaczego prawa dziecka są tak ważne.