Woda PL - LP desktop

Dla każdego dziecka BEZPIECZNA WODA

Zobacz

Poznaj 10 najważniejszych faktów dotyczących wody na świecie i dowiedz się, jak dzięki swoim regularnym darowiznom pomagasz zapewnić dostęp do czystej wody każdemu dziecku:

10 faktów o wodzie

Większość ludzi wie, że bez wody nie można przeżyć. Ale prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Aby przeżyć woda potrzeba czegoś więcej niż tylko wody – potrzeba BEZPIECZNEJ wody. Potrzebne są również bezpieczne toalety, aby utrzymać środowisko w czystości, a także mydło i woda, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób. Oto 10 faktów na temat wody, o których możesz nie wiedzieć:

 1. Kryzys wodny jest faktem.  
  2,2 miliarda ludzi nadal nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
 2. Woda musi być więcej niż czysta, musi być „bezpieczna”.
  Bezpieczna woda oznacza dostęp do wolnej od zanieczyszczeń wody w domu zawsze wtedy, gdy jest ona potrzebna.
 3. Bez odpowiednich warunków sanitarnych choroby szybko się rozprzestrzeniają.
  3,6 miliarda ludzi (prawie połowa świata!) nie ma dostępu do bezpiecznych urządzeń sanitarnych, czyli toalety oddzielającej ludzkie odchody od kontaktu z nimi ani systemu gwarantującego ich bezpieczne usuwanie.
 4. Załatwianie potrzeb fizjologicznych się na zewnątrz jest jednym z najwyraźniejszych przejawów nierówności.
  494 miliony ludzi wypróżnia się na otwartej przestrzeni, np. w polu, zaroślach, w krzakach.
 5. Najbardziej zagrożone są dzieci.
  Każdego dnia ponad 1000 dzieci umiera z powodu chorób związanych z brakiem dostępu do bezpiecznych ujęć wody, urządzeń sanitarnych i higieny.
 6. Dzieci rodzą się w niehigienicznych warunkach.
  W najsłabiej rozwiniętych krajach świata 16,6 miliona kobiet rodzi w ośrodkach zdrowia, w których brakuje wody, urządzeń sanitarnych i higieny, co naraża je na ryzyko infekcji, chorób i śmierci.
 7. Zapobieganie chorobom nie jest tak proste, jak powinno być.
  Mycie rąk mydłem i wodą jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Ale 2,3 miliarda ludzi nadal nie ma w domu podstawowych urządzeń do mycia rąk z mydłem i wodą. To prawie jedna trzecia światowej populacji.
 8. Zmiany klimatu pogarszają sytuację.
  Zmieniający się klimat niszczy, wysusza i zanieczyszcza źródła wody. Do 2040 roku 600 milionów dzieci będzie żyło na obszarach dotkniętych niedoborem wody, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań.
 9. Ludność z obszarów wiejskich znajduje się w najbardziej niekorzystnej sytuacji.
  8 na 10 osób, którym brakuje nawet podstawowej wody pitnej, mieszka na obszarach wiejskich. Dwie trzecie ludzi, którym brakuje nawet podstawowych urządzeń sanitarnych, mieszka na obszarach wiejskich. 9 na 10 osób praktykujących defekację na otwartej przestrzeni mieszka na obszarach wiejskich.
 10. Musimy zrobić więcej.
  Świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia szóstego celu zrównoważonego rozwoju: dostępu do bezpiecznej wody, urządzeń sanitarnych i higieny dla wszystkich. Poza bezpośrednią pomocą, o której przeczytasz TUTAJ, UNICEF wzywa do nadania priorytetu politycznego i zwiększenia finansowania w celu poprawy dostępu gospodarstw domowych do wody, urządzeń sanitarnych i higieny, celując w najbardziej zagrożone społeczności.
woda-twoja pomoc

Każdego dnia pomagasz zapewniać dzieciom dostęp do czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych. Dziękujemy, że razem z nami:

 

Woda i zdrowie

© UNICEF/Etiopia

💧 CHRONISZ DZIECI PRZED GROŹNYMI DLA ŻYCIA CHOROBAMI, KTÓRYCH ŹRÓDŁEM JEST ZANIECZYSZCZONA WODA


6-letnia Lesia z Etiopii zachorowała na cholerę, ponieważ jedyne źródło wody, do którego rodzina miała dostęp, było zanieczyszczone. UNICEF wspiera centrum leczenia, do którego trafiła Lesia. Dziewczynka została objęta leczeniem, ale inne dzieci mogą nie mieć tyle szczęścia. Dlatego najważniejsze jest, żeby zapobiegać wstępowaniu i rozprzestrzenianiu się tych chorób. Dzięki Twojej pomocy możemy wprowadzać innowacyjne, trwałe i ekonomiczne rozwiązania, które zapewnają dzieciom i całym społecznościom dostęp do czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych.

Bezpieczna woda jest kluczowa dla zdrowia i życia niemowląt

© UNICEF/Dejongh

💧 SPRAWIASZ, ŻE DZIECI PRZYCHODZĄ NA ŚWIAT W BEZPIECZNYCH I HIGIENICZNYCH WARUNKACH


Trzymiesięczny Pepeyougo przechodzi rutynowe badania w centrum zdrowia z Sambaka, na północy Wybrzeża Kości Słoniowej. Zarówno mama, jak i niemowlę mają się dobrze.

Geraldine, pielęgniarka, która bada niemowlę myje ręce przed i po każdej konsultacji. Bieżąca woda pochodzi z pomp wodnych zasilanych energią słoneczną, które zostały zainstalowane dzięki finansowemu i technicznemu wsparciu UNICEF: To naprawdę wielkie udogodnienie - mówi Geraldine - szczególnie podczas i po narodzinach dziecka. Dzięki temu systemowi możemy teraz dużo łatwiej myć noworodki. Łatwiej też o zachowanie higieny przed i po konsultacji. W miejscowości, w której pracowałam wcześniej, nie było bieżącej wody.

Brudna woda pogłębia niedożywienie dzieci

© UNICEF//U.S. CDC/Unique Identifier/Karel Prinsloo

💧 CHRONISZ DZIECI PRZED SKRAJNYM NIEDOŻYWIENIEM


Dr Laudmira Zoafua poi 18-miesięcznego Francisco wodą w centrum leczenia niedożywienia w Szpitalu dos Cajueiros. Francisco jest w trakcie leczenia z powodu poważnego niedożywienia. 

Dostęp do bezpiecznych źródeł wody jest jednym z kluczowych elementów zapobiegania skrajnemu niedożywieniu. Brudna woda powoduje choroby biegunkowe. Kiedy dzieci na nie chorują, nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych potrzebnych do wzrostu, co pogłębia niedożywienie. Z biegiem czasu może to prowadzić do zahamowania wzrostu i może nieodwracalnie wpłynąć na fizyczny i umysłowy rozwój dzieci.

Uczennice przy pompie wodnej na dziedzińcu szkoły w Angoli

© UNICEF/Abdul

💧 ZAPEWNIASZ DZIECIOM MOŻLIWOŚĆ EDUKACJI


Allen Namugenyi (na zdjęciu w środku), uczennica szkoły podstawowej Kalwana w Angoli oraz jej koleżanki stoją przy pompie wodnej przed swoją szkołą. Pompa to część systemu wodnego zasilanego energią słoneczną, sfinansowanego i zainstalowanego przez UNICEF. System ten zapewnił dzieciom dostęp do bezpiecznej wody w szkole. Dzięki temu znacząco poprawiły się w szkole warunki sanitarne i higieniczne. Dzieci nie muszą też spędzać wielu godzin w drodze po wodę dla swojej rodziny. To powód, dla którego dzieci - szczególnie dziewczęta - porzucają naukę na wczesnym jej etapie. Dzięki Tobie mogą dalej się uczyć.

Toalety dla dziewcząt

© Community Development Association/2023/Han Wunna Htun

💧 POMAGASZ DZIEWCZĘTOM GODNIE PRZEŻYWAĆ OKRES DOJRZEWANIA


Shwe Yamin Khin, 12 lat, uczennica państwowej szkoły podstawowej w miejscowości Mae Ka Than, Kyeikmaraw: Dawniej w czasie menstruacji nie chodziłam do szkoły, ponieważ dziewczęta musiały dzielić toalety w szkole z chłopcami. To sprawiło, że ja i wiele moich koleżanek z klasy czułyśmy się skrępowane. Wszystko zmieniło się, kiedy UNICEF zbudował w naszej szkole osobne toalety dla dziewcząt i chłopców. Dostałyśmy również zestawy do higieny menstruacyjnej i nauczyłyśmy się, jak dbać o siebie w czasie okresu.

Jesteśmy bardzo szczęśliwe. Teraz możemy korzystać z toalety bez obaw i skrępowania. I nie musimy opuszczać dni nauki.

woda i katastrofy

© UNICEF/Haddad

💧 ZAPEWNIASZ DZIECIOM BEZPIECZNĄ WODĘ W CZASIE KRYZYSÓW HUMANITARNYCH

Czy wiesz, że na obszarach dotkniętych przedłużającymi się kryzysami dzieci są 20 razy bardziej narażone na śmierć z powodu chorób biegunkowych związanych z niebezpieczną wodą i urządzeniami sanitarnymi niż z powodu przemocy? Dlatego tak ważne jest, by dzieci miały stały dostęp do czystej i bezpiecznej wody. To także dzięki Twojej pomocy zapewniamy bezpieczną wodę  oraz instalujemy tymczasowe systemy, zapewniające dotkniętym kryzysem społecznościom dostęp do wody. To możliwe także dzięki Tobie.

Na zdjęciu Syria, luty 2023: Dzieci, które po trzęsieniu ziemi schroniły się w ośrodku Albasel w Latakii, napełniają kanistry wodą z cysterny UNICEF.

💧 WDRAŻASZ INNOWACYJNE, EKONOMICZNE I NIEINWAZYJNE DLA ŚRODOWISKA ROZWIĄZANIA


Dzięki Twojemu stałemu wsparciu zapewniamy czystą wodę wszędzie tam, gdzie dzieci nie mają do niej dostępu. Robimy wszystko, aby dostęp do niej był trwały i zrównoważony. W tym celu stosujemy nowoczesne i nieinwazyjne dla środowiska rozwiązania.

Zobacz film i poznaj trzy innowacyjne sposoby, dzięki którym zapewniamy dzieciom bezpieczny dostęp do czystej wody.