Dziewczynka z Syrii

Zdrowie psychiczne

Jestem teraz inną osobą

Poznaj historię Dimy

Jak UNICEF uwalnia potencjał dzieci,
wspierając ich zdrowie psychiczne


 

Trzynastoletnia Dima wraz z rodziną mieszka w Syrii, w At Tall – miejscowości na obrzeżach Damaszku. Konflikt, który wybuchł w 2011 r., zmusił ich do opuszczenia domu. Dopiero dwa lata później mogli powrócić w rodzinne strony. 

Ojciec patrzy jak córka pisze

© UNICEF/Shahan

Kiedy słyszeliśmy tylko odgłosy eksplozji, Dima powtarzała, że ​​wszystko będzie dobrze, aby uspokoić swoją mamę i siostrę.

Moje córki doświadczyły wiele niepokoju i strachu. Dzieciństwo spędziły uciekając przed ostrzałem i w poszukiwaniu schronienia. Teraz boją się trzęsień ziemi i mam nowy powód do zmartwień. - opowiada Saeed, ojciec Dimy.

Aby wesprzeć rodziny dotknięte przedłużającym się konfliktem i klęskami żywiołowymi, UNICEF oferuje wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, organizując zajęcia i ćwiczenia, które mają pomóc dzieciom wyrazić swoje uczucia, lęki i emocje. Dodatkowo UNICEF wraz z partnerami organizuje zajęcia rekreacyjne, aby dzieci mogły się bawić oraz zyskać poczucie stabilności dzięki codziennej rutynie. 

W czerwcu 2023 r., we wspieranym przez UNICEF ośrodku ochrony dzieci w At Tall, Dima starała się o rolę w przedstawieniu charytatywnym na rzecz osieroconych dzieci. „Byłam bardzo podekscytowana” – opowiada dziewczynka. Dima wzięła udział w wydarzeniu, a wizyta w ośrodku okazała się dla niej kluczowa także z innych powodów. Jeden z pracowników ds. ochrony dzieci zaprosił ją udziału w warsztatach psychospołecznych. 

Po ukończeniu warsztatów Dima zdecydowała się dołączyć do cyklu zajęć psychologicznych, które obejmowały zajęcia terapeutyczne i aktywności rekreacyjne. Poprzez gry i ćwiczenia dziewczynka nauczyła się konstruktywnego nawiązywania kontaktu z innymi. Odblokowała swoje emocje i opanowała lęki. Dzięki temu jej zdolności komunikacyjne znacznie się poprawiły. Stała się bardziej zrelaksowana i otwarta w kontaktach z rodzicami, przyjaciółmi i rodziną. 

Dzieci w czasie zajęć psychospołecznych

Dima uczestniczy w zajęciach rekreacyjnych we wspieranym przez UNICEF ośrodku ochrony dzieci w mieście At Tall na obrzeżach Damaszku. (© UNICEF/Shahan)

Dzieci w czasie zajęć psychospołecznych - sylria

Dima podczas zajęć grupowych rozwijających umiejętności komunikacyjne. (© UNICEF/Shahan)

Bazując na doświadczeniach z warsztatów Dima pomogła też swojemu kuzynowi, Majdowi. Chłopiec ma siedem lat.  Do niedawna był nieśmiały, zamknięty w sobie i osamotniony.

Wykorzystując swoją nowo zdobytą wiedzę, Dima wiedziała, jak pomóc Majdowi pokonać jego lęki. Odwiedzała go codziennie, bawili się w te same gry, które poznała w ośrodku i rozmawiali na te same tematy, które pomogły jej otworzyć się podczas zajęć.

Dzięki uporowi i wysiłkom Dimy Majd teraz łatwiej wyraża swoje emocje i myśli oraz komunikuje potrzeby. Weźmie też udział w tym samym, wspieranym przez UNICEF programie ochrony zdrowia psychicznego. 

Dzieci w czasie zajęć psychospołecznych - Syria

© UNICEF/Shahan

Dziewczynka z Syrii tłumaczy chłopcu zadanie

© UNICEF/Shahan

- Wiem, że Dima jest troskliwą i zdeterminowaną dziewczynką, ale nie udałoby nam się tego wszystkiego odkryć, gdyby nie cenna pomoc psychologiczna, jaką otrzymała – podkreśla jej ojciec. 

W całej Syrii od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. UNICEF zapewnił wsparcie psychospołeczne niemal 250 000 dzieci. W tym samym okresie UNICEF – dzięki sesjom dedykowanym rodzicom - dotarł do ponad 91 000 opiekunów – przekazując wiedzę i umiejętności, które pozwolą im lepiej odpowiadać na potrzeby emocjonalne i psychiczne swoich dzieci.

Dziewczynka przed budynkiem

© UNICEF/Shahan

Te zajęcia zmieniły mnie w inną osobę. Jestem teraz bardziej pewna siebie i mam jasną wizję tego, kim chcę być w przyszłości. Kiedy dorosnę, chcę studiować medycynę. Lekarze pomagają najbardziej, a ja uwielbiam pomagać ludziom - wyznaje Dima.