Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne dla każdego dziecka

Zobacz

Poznaj historie dzieci i zobacz, jak pomagamy:

Walaa podczas spotkania z psychologiem

© UNICEF/Mohamdeen

Dla dzieci, które żyją w krajach ogarniętych wojną, takich jak Sudan, przemoc i strach to codzienność. To dla nich tworzymy bezpieczne przestrzenie, gdzie otrzymują wsparcie psychologiczne, mogą uczyć się i bawić. Jak piętnastoletnia Walaa.

Po traumie bombardowania, ucieczki, rozdzielenia z rodziną i samotnej tułaczki, dziewczynka z pomocą Nohy, przeszkolonej przez UNICEF psycholog, stara się uporać z trudnymi doświadczeniami.

„Chcę tu przychodzić, żeby wyzdrowieć i pozbyć się wspomnień związanych z wojną. Jestem silniejsza i więcej się śmieję” – mówi.

Dziewczynka z lalką na wózku inwalidzkim

© UNICEF/Media Clinic

Kiedy znana i bezpieczna rzeczywistość zamienia się w koszmar, a każdy dzień niesie ze sobą śmierć i zniszczenie, wszystko, co przypomina o beztroskim dzieciństwie, jest ważne.

Kolorowe zabawki, będące elementem zestawów wsparcia psychospołecznego, pozwalają dzieciom choć na chwilę zapomnieć o ranach fizycznych i psychicznych.

Na zdjęciu ośmioletnia Rozy z lalką, która jest częścią zestawu wsparcia psychospołecznego. Dziewczynka żyje w północnej części Strefy Gazy. Straciła siostrę i została sparaliżowana, a teraz porusza się na wózku inwalidzkim. Zestawy wsparcia psychospołecznego dla dzieci zostały sfinansowane dzięki wsparciu rządów Szwajcarii, Szwecji oraz Cypru.

Dziewczynka z Demokratycznej Republiki Konga

© UNICEF

Tam, gdzie trwają konflikty zbrojne, dzieci są najbardziej narażone. W Demokratycznej Republice Konga grupy zbrojne siłą  wcielają najmłodszych w swoje szeregi. Zmuszają do zabijania ludzi. Po takich doświadczeniach powrót do normalności wymaga profesjonalnego wsparcia.

„Najpierw uczymy ich braterskiej miłości, potem – wybaczenia. Staramy się z nimi rozmawiać, żeby zapomnieli o swojej przeszłości.” – opowiada jeden  terapeutów.

Rachel to nastolatka, która korzysta z tego wsparcia: czuję się wolna, bawię się z przyjaciółmi, a jeśli któryś z nich mnie zrani, już umiem mu wybaczyć”.

Chłopcy podczas sesji zajęć psychospołecznych

© UNICEF/Vallejo Prut

Dzieci z rodzin wysiedlonych czy migrujących nierzadko mają za sobą traumatyczne wydarzenia, takie jak przemoc i utrata bliskich.

W Przestrzeni Kompleksowego Wsparcia w Esmeraldas w Ekwadorze UNICEF zapewnia najmłodszym opiekę psychologa, a także organizuje zabawy oraz edukacyjne warsztaty.

Na zdjęciu: dwunastoletni Jared i ośmioletni Iker w trakcie zajęć plastycznych.

Trenerki podczas warsztatów dla nauczycieli

© UNICEF

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci, szkolimy też ich opiekunów i nauczycieli, np. w Syrii we współpracy Ministerstwem Edukacji uruchomiliśmy w 2024 roku Program Łagodzenia Przemocy w Szkołach, którego celem jest promowanie metod pozytywnej dyscypliny i pomoc pedagogom w ograniczaniu przemocy w szkołach w całym kraju.

„Podczas tych warsztatów zauważyłyśmy, że szkoły zlokalizowane na obszarach wcześniej dotkniętych konfliktami najbardziej zmagają się z problemem przemocy" – opowiada Hadeel, jedna z trenerek prowadzących warsztaty. 

W Polsce jeden na siedmiu nastolatków doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Aby wspierać młodzież w radzeniu sobie z trudnymi uczuciami i zapewnić im bezpieczną przestrzeń, wraz ze Spotify stworzyliśmy podcast „W mojej głowie”. W każdym odcinku znajdują się wskazówki i praktyczne narzędzia, które pomagają radzić sobie ze stresem i emocjami. Na platformie Spotify dostępne są już 2 sezony w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. 

Posłuchaj podcastów "W mojej głowie"

Z Tobą troszczymy się o każdy aspekt zdrowia dzieci, codziennie.
Dziękujemy!