
Pomagam
Brak dostępu do bezpiecznej wody to zagrożenie dla życia, zdrowia i przyszłości dzieci. Poznaj kilka ważnych faktów:
Woda to... ZDROWIE
Każdego dnia na całym świecie ponad 1000 dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób związanych z brakiem dostępu do bezpiecznej wody, urządzeń sanitarnych i odpowiednich warunków higienicznych. Są wśród nich choroby biegunkowe, groźne choroby zakaźne, takie jak cholera, ostre infekcje dróg oddechowych. Aż 40% przypadków tych śmierci ma miejsce w Afryce Środkowej i Zachodniej.
6-letnia Lesia z Etiopii zachorowała na cholerę, ponieważ jedyne źródło wody, do którego rodzina miała dostęp, było zanieczyszczone. Lekarze uratowali jej życie. Liczba zachorowań na cholerę w regionie Bale rośnie. UNICEF wspiera miejscowe centrum leczenia, do którego jak dotąd przyjęto 200 chorych na cholerę. Niestety już teraz w ośrodku brakuje miejsc i personelu.
Szpital w Banadir, Somalia. Poważnie niedożywiony 13-miesięczny Abdimalik trafił do szpitala, ponieważ z powodu biegunki i wymiotów przestał przyjmować jakiekolwiek pokarmy.
Kiedy dzieci chorują na choroby biegunkowe, nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych potrzebnych do wzrostu, co pogłębia niedożywienie. Z biegiem czasu może to prowadzić do zahamowania wzrostu i może nieodwracalnie wpłynąć na fizyczny i umysłowy rozwój dzieci.
Twoje wsparcie może uratować życie dzieci takich jak Lesia i Abdimalik
Robimy wszystko, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się cholery i innych chorób, których źródłem jest zanieczyszczona woda. Na przykład w regionie Oromia w Etiopii zainstalowaliśmy specjalne systemy, które oczyszczają wodę i sprawiają, że staje się ona bezpieczna do picia. Ale to tymczasowe rozwiązanie.
By nasza pomoc była skuteczna, konieczne są trwałe rozwiązania: odwierty z systemami solarnymi, dzięki którym miejscowa społeczność będzie miała stały dostęp do czystej i bieżącej wody. Prosimy, wesprzyj nasze działania i pomóż zapewnić dzieciom zdrowie i prawidłowy rozwój.
Woda to... MOŻLIWOŚĆ EDUKACJI
13-letnia Aysha z Etiopii codziennie wstaje o świcie i wyrusza w wielokilometrową drogę po wodę dla całej rodziny. Przejście tam i z powrotem zabiera jej 8 godzin. Ten czas mogłaby spędzić w szkole.
Na całym świecie kobiety i dziewczęta spędzają około 200 milionów godzin dziennie w drodze do ujęć wody. W regionie Afar 1 na 4 dzieci przerywa naukę przed końcem pierwszej klasy.
Dostęp do wody to dla dzieci takich jak Aysha czas, możliwość nauki, nadzieja na przyszłość.
Ogromnym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury wodno-sanitarnej w szkołach.
Czy wiesz, że na całym świecie 29 procent szkół nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej? Wpływa to na życie aż 546 milionów uczniów.
W Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii mniej niż połowa szkół ma podstawową infrastrukturę wodno-sanitarną. Dla dzieci oznacza to ryzyko zakażeń groźnymi chorobami. Brak sanitariatów jest także powodem, dla którego dziewczęta opuszczają szkołę w czasie menstruacji, ponieważ nie mają możliwości zadbania o higienę w godnych i bezpiecznych warunkach.
Woda to... BEZPIECZNE DZIECIŃSTWO
Tewekel każdego dnia ryzykuje życiem, kiedy zsuwa się po złamanym pniu do głębokiego dołu, by nabrać wody.
Nabieranie jej z trudno dostępnych źródeł i noszenie ciężkich zbiorników stanowi duże obciążenie fizyczne dla dzieci. Naraża je na niebezpieczeństwo, szczególnie gdy są zmuszone do pokonywania długich dystansów. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt, ponieważ zadanie zaopatrzenia rodziny w wodę najczęściej spada na nie.
Bez dostępu do bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych napięcia nasilają się i prowadzą do konfliktów i wysiedleń.
Musimy działać teraz
Szacuje się, że do 2030 roku połowa światowej populacji będzie żyła w warunkach niedoboru wody. Konkurencja o jej zasoby będzie się nasilać wraz z rosnącą urbanizacją, wzrostem liczby ludności i zagrożeniami będącymi konsekwencją zmiany klimatu. W rezultacie możemy spodziewać się większej liczby konfliktów, przesiedleń i sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem publicznym.
UNICEF działa w obszarze zapewnienia dostępu do bezpiecznej wody, usług sanitarnych i higienicznych w ponad 100 krajach. Aby przyspieszyć reformy sektorowe w 65 najbardziejz zagrożonych krajach i dotrzeć do co najmniej 6 milionów ludzi żyjących na obszarach dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa wodnego, potrzebujemy zebrać dodatkowe 330 milionów dolarów. Od tego zależy życie dzieci dziś i w przyszłości. KAŻDA WPŁATA MA ZNACZENIE!