Konkurs grantowy dla szkół w II edycji projektu „TO(działa)MY!” rozstrzygnięty!

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Projekt „TO(działa)MY!” jest wspólną inicjatywą UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska

© UNICEF

Ogólnopolski konkurs grantowy dla szkół, który był częścią projektu edukacyjnego „TO(działa)MY!” został rozstrzygnięty. Projekt jest wspólną inicjatywą UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska. 

13 najciekawszych projektów otrzyma dofinansowanie na realizację przedsięwzięć o charakterze społecznym. 
Rozpoczęta we wrześniu 2021 roku druga edycja projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!” miała na celu zmotywowanie i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli do podejmowania działań o charakterze społecznym. W ramach akcji, pod okiem swoich opiekunów, młodzi ludzie opracowywali koncepcje projektów skierowanych do społeczności szkoły i środowiska lokalnego. Tak powstało wiele, niezwykle cennych inicjatyw, które będą realizowane w szkołach w całej Polsce. 

Wszystkie placówki uczestniczące w akcji mogły wnioskować o grant na pokrycie kosztów realizacji swojego projektu. W tym roku uczestnicy ubiegali się o środki w dwóch obszarach: ekologii i ochrony środowiska oraz edukacji i kultury. Obydwa te obszary cieszyły się dużym zainteresowaniem, a do organizatorów wpłynęło więcej wniosków niż w pierwszej edycji projektu. Do rozdysponowania były granty w wysokości 15 tys., 10 tys., 5 tys. oraz 10 grantów o wartości 2 tys. złotych. Granty ufundowała Fundacja Santander Bank Polska. W tegorocznej edycji z grantów powstanie m.in. muzeum na świeżym powietrzu, herbarium, a także projekty dot. nauki języków obcych, tematyki zero waste i ochrony zagrożonych gatunków (np. ochrona łabędzia niemego).

Cieszę się ogromnie, że uczniowie i nauczyciele podeszli do tematu odważnie i przedstawili projekty, które swym zasięgiem wychodzą poza społeczność szkolną. Uczestnicy niezwykle trafnie zdiagnozowali potrzeby w swoich lokalnych społecznościach i starali się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Jestem naprawdę szczęśliwa i dumna, że młodzi ludzie potrafią patrzeć i działać w sposób tak dojrzały i przemyślany. To pokazuje jak ogromny sens mają wszelkie inicjatywy o charakterze partycypacyjnym i społecznym, komentuje przebieg konkursu grantowego Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska. 

Wg Marzeny Atkielskiej, prezes zarządu Fundacji Santander Bank Polska „tegoroczna edycja konkursu grantowego „TO(działa)MY!” dała uczniom i nauczycielom możliwość wyboru grantu spośród czterech koszyków finansowych. Mam nadzieję, że dzięki temu powstaną ciekawe i wartościowe projekty, przynoszące korzyści nie tylko samym szkołom, lecz także społeczności lokalnej. Szczególnie cieszy mnie to, że spora część aplikacji grantowych dotyczyła, bliskiego mi tematu, ekologii i ochrony środowiska.” 

Dlaczego projekty angażujące młodzież są ważne?

Akcje takie jak „TO(działa)MY!”, w których młodzi ludzie realizują inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych są niezwykle ważne. Podczas realizacji projektu młodzież uczy się współpracować, komunikować i radzić sobie z wyzwaniami oraz trudnymi sytuacjami, rozwijając w ten sposób kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Ponadto, projekt ten tworzy przestrzeń dla włączenia do edukacji treści bliskich uczniom i zwrócenia uwagi na to, co jest dla nich ważne.

O tym jak społecznie wartościowe i potrzebne są projekty angażujące młodych ludzi świadczą m.in. doświadczenia finalistów ubiegłorocznej edycji projektu „TO(działa)MY!”. We wrześniu 2021 roku pomysłodawcy akcji odwiedzili jedną ze szkół, która otrzymała grant na zorganizowanie zaplanowanego przez siebie przedsięwzięcia. Uczniowie i nauczyciele opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z realizacją projektu. Materiał wideo z tej wizyty jest dostępny do obejrzenia poniżej: 

Lista placówek edukacyjnych, które otrzymają środki na realizację swoich inicjatyw społecznych w ramach konkursy grantowego II edycji projektu „TO(działa)MY!” znajduje się tutaj.

***

O Fundacji Santander Bank Polska

Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK) istnieje od ponad 20 lat. Od początku istnienia realizuje programy grantowe, skierowane do organizacji pozarządowych na terenie całego kraju oraz koordynuje wolontariat pracowniczy (aktualnie to ponad 2500 wolontariuszy z Santander Bank Polska). Wśród nowszych projektów warto wymienić Program Stypendialny dla wybitnie uzdolnionych uczniów, a także Kluby Płomyka, zaprojektowane przez fundację przestrzenie do zabawy i odpoczynku, znajdujące się w szpitalach i placówkach opiekuńczych, przygotowane w taki sposób by mogły bawić i uczyć. Duża część działań fundacji, to współpraca z innymi organizacjami, wraz z którymi realizujemy projekty charytatywne, kulturalne i edukacyjne. W trakcje pandemii wiele działań fundacji zostało skierowanych także do polskich szpitali. Więcej informacji na stronie fundacja.santander.pl

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej