Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Stop przemocy w Strefie Gazy_1.png

Sytuacja humanitarna w Gazie wymknęła się spod kontroli 

Liczba ciężarówek z pomocą wpuszczanych na teren Strefy pozostaje niewystarczająca, aby zaspokoić nawet najbardziej podstawowe potrzeby. Wraz z załamaniem się porządku publicznego pomoc humanitarna jest coraz częściej rozkradana i z coraz większym trudem trafia do potrzebujących. Ponad milion dzieci mieszka w Strefie w prowizorycznych namiotach, a wiele rodzin zostało przesiedlonych w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Z powodu hipotermii zmarło ośmioro niemowląt i noworodków (od 26.12.2024 do 7.01.2025). 

Dla dzieci w Strefie Gazie nowy rok przyniósł więcej śmierci i cierpienia z powodu ataków, niedostatku i rosnącego narażenia na zimno. Zbyt długo czekamy na zawieszenie broni. Zbyt wiele dzieci zginęło lub straciło bliskich w tragicznym początku nowego roku. Już dawno ostrzegaliśmy, że niewystarczające schronienie, brak dostępu do żywności i opieki zdrowotnej, zła sytuacja sanitarna, a teraz także zimowe warunki zagrażają życiu dzieci w Gazie, szczególnie noworodkom i najmłodszym z problemami zdrowotnymi – powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Stop przemocy w Strefie Gazy_2.png

Brak dostępu do podstawowych usług

Kilka pozostałych działających szpitali jest przeciążonych. Zniszczenie infrastruktury cywilnej sprawiło, że rodziny mają trudności z dostępem do żywności, czystej wody, usług sanitarnych i opieki zdrowotnej. Szpital Kamal Adwan, jedyna placówka medyczna z oddziałem pediatrycznym w północnej części Strefy, nie działa od czasu grudniowego nalotu. To jeszcze bardziej pogorszyło już i tak trudne warunki opieki medycznej w regionie.

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Stop przemocy w Strefie Gazy_3.png

Stop przemocy w Strefie Gazy 

Strony konfliktu i społeczność międzynarodowa muszą podjąć pilne działania, aby zakończyć przemoc, złagodzić cierpienie i zapewnić zwolnienie wszystkich zakładników, zwłaszcza pozostałej dwójki dzieci. Rodziny potrzebują zakończenia tego niewyobrażalnego cierpienia i rozpaczy. Wzywamy wszystkie strony konfliktu do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym do zaprzestania ataków na ludność cywilną, pracowników humanitarnych i infrastrukturę cywilną. Zaspokojenia podstawowych potrzeb ludności cywilnej oraz ułatwienia szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy. 

Ponawiamy nasze wezwanie do natychmiastowej poprawy bezpieczeństwa przy dostarczaniu transportów z pomocą, tak aby umożliwić pracownikom humanitarnym dotarcie do potrzebujących. Dostawa zaopatrzenia jest kwestią życia i śmierci dla dzieci w Gazie.

Stop przemocy w Strefie Gazy_4.png

Pomóż dzieciom w strefach kryzysów humanitarnych

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej