Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

© UNICEF/UN0150817/Gilbertson V;

W obliczu eskalacji wojny na Ukrainie praktycznie każde dziecko w tym kraju potrzebuje wsparcia. Dlatego UNICEF Polska przygotował apel o ochronę dzieci na Ukrainie i umożliwienie dotarcia z pomocą do wszystkich potrzebujących. Każdy może się pod nim podpisać na stronie: unicef.pl/apel-ukraina.

Ostatnie osiem lat konfliktu na Ukrainie wyrządziło dzieciom ogromną krzywdę. Wiele z nich, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, nie zna już innej rzeczywistości niż przemoc i strach. Teraz jednak konflikt dotknął praktycznie wszystkich dzieci na Ukrainie. Najmłodsi uciekający przed wojną są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi. Dzieci rozpaczliwie potrzebują pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które są bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin.

UNICEF jest na miejscu i cały czas niesie pomoc. Organizacja dostarczyła już ponad tysiąc ton pomocy humanitarnej: środków medycznych, higienicznych, sanitarnych, leków, apteczek pierwszej pomocy, koców czy materiałów edukacyjnych. Niestety, dostęp do najbardziej potrzebujących dzieci jest coraz większym wyzwaniem. Trwający ostrzał, miny i niewybuchy utrudniają przemieszczanie się konwojów z ratującą życie pomocą. Dopóki trwa wojna, dzieci na Ukrainie nadal będą cierpieć.

Najmłodsi znajdują schronienie na stacjach metra, w podziemiach i piwnicach, gdzie warunki są fatalne. Kobiety rodzą dzieci w prowizorycznych oddziałach położniczych z ograniczonym sprzętem medycznym. Większość sklepów jest zamknięta, a ludzie boją się opuszczać schrony z powodu ciągłych ataków. UNICEF Polska mówi STOP zabijaniu i krzywdzeniu dzieci oraz ich rodzin!

Organizacja przygotowała apel o natychmiastowe zawieszenie broni i umożliwienie bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci, zaprzestanie ataków na ludność i infrastrukturę cywilną oraz przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci.

Każdy może podpisać się pod apelem na stronie unicef.pl/apel-ukraina. UNICEF Polska ma nadzieję, że jak najwięcej osób poprze apel organizacji. Dzięki zebranym podpisom, głos w obronie dzieci z Ukrainy będzie coraz silniejszy! 

Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy i ochrony. Potrzebują ratującego życie zaopatrzenia i dostępu do podstawowych usług. Przede wszystkim potrzebują jednak pokoju. To jedyne trwałe rozwiązanie, które pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej