Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

© UNICEF/UN0150817/Gilbertson V;

W obliczu eskalacji wojny na Ukrainie praktycznie każde dziecko w tym kraju potrzebuje wsparcia. Dlatego UNICEF Polska przygotował apel o ochronę dzieci na Ukrainie i umożliwienie dotarcia z pomocą do wszystkich potrzebujących. Każdy może się pod nim podpisać na stronie: unicef.pl/apel-ukraina.

Ostatnie osiem lat konfliktu na Ukrainie wyrządziło dzieciom ogromną krzywdę. Wiele z nich, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, nie zna już innej rzeczywistości niż przemoc i strach. Teraz jednak konflikt dotknął praktycznie wszystkich dzieci na Ukrainie. Najmłodsi uciekający przed wojną są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi. Dzieci rozpaczliwie potrzebują pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które są bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin.

UNICEF jest na miejscu i cały czas niesie pomoc. Organizacja dostarczyła już ponad tysiąc ton pomocy humanitarnej: środków medycznych, higienicznych, sanitarnych, leków, apteczek pierwszej pomocy, koców czy materiałów edukacyjnych. Niestety, dostęp do najbardziej potrzebujących dzieci jest coraz większym wyzwaniem. Trwający ostrzał, miny i niewybuchy utrudniają przemieszczanie się konwojów z ratującą życie pomocą. Dopóki trwa wojna, dzieci na Ukrainie nadal będą cierpieć.

Najmłodsi znajdują schronienie na stacjach metra, w podziemiach i piwnicach, gdzie warunki są fatalne. Kobiety rodzą dzieci w prowizorycznych oddziałach położniczych z ograniczonym sprzętem medycznym. Większość sklepów jest zamknięta, a ludzie boją się opuszczać schrony z powodu ciągłych ataków. UNICEF Polska mówi STOP zabijaniu i krzywdzeniu dzieci oraz ich rodzin!

Organizacja przygotowała apel o natychmiastowe zawieszenie broni i umożliwienie bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci, zaprzestanie ataków na ludność i infrastrukturę cywilną oraz przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci.

Każdy może podpisać się pod apelem na stronie unicef.pl/apel-ukraina. UNICEF Polska ma nadzieję, że jak najwięcej osób poprze apel organizacji. Dzięki zebranym podpisom, głos w obronie dzieci z Ukrainy będzie coraz silniejszy! 

Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy i ochrony. Potrzebują ratującego życie zaopatrzenia i dostępu do podstawowych usług. Przede wszystkim potrzebują jednak pokoju. To jedyne trwałe rozwiązanie, które pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej