Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

© UNICEF/UN0150817/Gilbertson V;

W obliczu eskalacji wojny na Ukrainie praktycznie każde dziecko w tym kraju potrzebuje wsparcia. Dlatego UNICEF Polska przygotował apel o ochronę dzieci na Ukrainie i umożliwienie dotarcia z pomocą do wszystkich potrzebujących. Każdy może się pod nim podpisać na stronie: unicef.pl/apel-ukraina.

Ostatnie osiem lat konfliktu na Ukrainie wyrządziło dzieciom ogromną krzywdę. Wiele z nich, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, nie zna już innej rzeczywistości niż przemoc i strach. Teraz jednak konflikt dotknął praktycznie wszystkich dzieci na Ukrainie. Najmłodsi uciekający przed wojną są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi. Dzieci rozpaczliwie potrzebują pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które są bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin.

UNICEF jest na miejscu i cały czas niesie pomoc. Organizacja dostarczyła już ponad tysiąc ton pomocy humanitarnej: środków medycznych, higienicznych, sanitarnych, leków, apteczek pierwszej pomocy, koców czy materiałów edukacyjnych. Niestety, dostęp do najbardziej potrzebujących dzieci jest coraz większym wyzwaniem. Trwający ostrzał, miny i niewybuchy utrudniają przemieszczanie się konwojów z ratującą życie pomocą. Dopóki trwa wojna, dzieci na Ukrainie nadal będą cierpieć.

Najmłodsi znajdują schronienie na stacjach metra, w podziemiach i piwnicach, gdzie warunki są fatalne. Kobiety rodzą dzieci w prowizorycznych oddziałach położniczych z ograniczonym sprzętem medycznym. Większość sklepów jest zamknięta, a ludzie boją się opuszczać schrony z powodu ciągłych ataków. UNICEF Polska mówi STOP zabijaniu i krzywdzeniu dzieci oraz ich rodzin!

Organizacja przygotowała apel o natychmiastowe zawieszenie broni i umożliwienie bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci, zaprzestanie ataków na ludność i infrastrukturę cywilną oraz przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci.

Każdy może podpisać się pod apelem na stronie unicef.pl/apel-ukraina. UNICEF Polska ma nadzieję, że jak najwięcej osób poprze apel organizacji. Dzięki zebranym podpisom, głos w obronie dzieci z Ukrainy będzie coraz silniejszy! 

Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy i ochrony. Potrzebują ratującego życie zaopatrzenia i dostępu do podstawowych usług. Przede wszystkim potrzebują jednak pokoju. To jedyne trwałe rozwiązanie, które pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Zobacz również

Czym jest stres?

Czym jest stres?

Stres to powszechne uczucie, które dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, ale w nieco inny sposób. 

Więcej
UNICEF Polska poszukuje Asystenta/Asystentki Zarządu

Asystent/Asystentka Zarządu

UNICEF Polska poszukuje Asystenta/Asystentki Zarządu.

Więcej
UNICEF Polska|Walne Zebranie Stowarzyszenia UNICEF Polska

Walne Zebranie Stowarzyszenia UNICEF Polska

W piątek, 16 września br. zakończyła się czteroletnia kadencja Rady i Zarządu UNICEF Polska.

Więcej