Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju. Podpisz apel UNICEF Polska!

© UNICEF/UN0150817/Gilbertson V;

W obliczu eskalacji wojny na Ukrainie praktycznie każde dziecko w tym kraju potrzebuje wsparcia. Dlatego UNICEF Polska przygotował apel o ochronę dzieci na Ukrainie i umożliwienie dotarcia z pomocą do wszystkich potrzebujących. Każdy może się pod nim podpisać na stronie: unicef.pl/apel-ukraina.

Ostatnie osiem lat konfliktu na Ukrainie wyrządziło dzieciom ogromną krzywdę. Wiele z nich, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, nie zna już innej rzeczywistości niż przemoc i strach. Teraz jednak konflikt dotknął praktycznie wszystkich dzieci na Ukrainie. Najmłodsi uciekający przed wojną są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, wykorzystanie i handel ludźmi. Dzieci rozpaczliwie potrzebują pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które są bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin.

UNICEF jest na miejscu i cały czas niesie pomoc. Organizacja dostarczyła już ponad tysiąc ton pomocy humanitarnej: środków medycznych, higienicznych, sanitarnych, leków, apteczek pierwszej pomocy, koców czy materiałów edukacyjnych. Niestety, dostęp do najbardziej potrzebujących dzieci jest coraz większym wyzwaniem. Trwający ostrzał, miny i niewybuchy utrudniają przemieszczanie się konwojów z ratującą życie pomocą. Dopóki trwa wojna, dzieci na Ukrainie nadal będą cierpieć.

Najmłodsi znajdują schronienie na stacjach metra, w podziemiach i piwnicach, gdzie warunki są fatalne. Kobiety rodzą dzieci w prowizorycznych oddziałach położniczych z ograniczonym sprzętem medycznym. Większość sklepów jest zamknięta, a ludzie boją się opuszczać schrony z powodu ciągłych ataków. UNICEF Polska mówi STOP zabijaniu i krzywdzeniu dzieci oraz ich rodzin!

Organizacja przygotowała apel o natychmiastowe zawieszenie broni i umożliwienie bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci, zaprzestanie ataków na ludność i infrastrukturę cywilną oraz przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci.

Każdy może podpisać się pod apelem na stronie unicef.pl/apel-ukraina. UNICEF Polska ma nadzieję, że jak najwięcej osób poprze apel organizacji. Dzięki zebranym podpisom, głos w obronie dzieci z Ukrainy będzie coraz silniejszy! 

Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy i ochrony. Potrzebują ratującego życie zaopatrzenia i dostępu do podstawowych usług. Przede wszystkim potrzebują jednak pokoju. To jedyne trwałe rozwiązanie, które pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej