Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju!

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć
20 000 podpisów.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.

* pole obowiązkowe

Jak przetwarzamy Państwa dane osobowe?

Wojna zagraża życiu i zdrowiu aż 7,5 mln dzieci z Ukrainy. 

Sytuacja najmłodszych jest dramatyczna i pogarsza się z każdą minutą. Niszczone są domy, szpitale, szkoły, miejsca schronienia i drogi ewakuacji, jak dworzec w Kramatorsku. Rodziny nie mają dostępu do wody, elektryczności, opieki medycznej i nauki. Z Buczy i innych miejscowości docierają drastyczne doniesienia o masowych zabójstwach i przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt.

To nie może być wojna przeciwko dzieciom!

Dzieci giną. Dzieci zostają ranne. Dzieci muszą opuszczać swoje domy i miejsca, w których czuły się bezpieczne. Dzieci są rozdzielane z najbliższymi, a przez to narażone na wykorzystanie. Dzieci doświadczają głębokiej traumy. Dzieci z Ukrainy rozpaczliwie potrzebują pokoju!

STOP zabijaniu i krzywdzeniu dzieci!

UNICEF wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni, które umożliwiłoby dotarcie z pomocą humanitarną do wszystkich potrzebujących dzieci. Apeluje także o przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań do ochrony dzieci przed przemocą.

Musimy jasno powiedzieć: pomimo niestrudzonych wysiłków, zaczynając od bohaterskich babć po rządy, harcerzy czy agencje ONZ, tak długo, jak ta wojna będzie trwać, sytuacja ukraińskich dzieci będzie się tylko pogarszać – powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF.

Dołącz do nas! Podpisz i udostępnij apel o ochronę ukraińskich dzieci!

Apelujemy o:

  • przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci,
  • powstrzymanie się od atakowania infrastruktury cywilnej, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół,
  • zapewnianie organizacjom humanitarnym możliwości bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci.

Sytuacja dzieci na Ukrainie pogarsza się z minuty na minutę.

Otrzymujemy doniesienia o zniszczonych szpitalach, szkołach, wodociągach, sierocińcach i infrastrukturze sanitarnej. Materiały wybuchowe znajdujące się na terenach zaludnionych stanowią realne i aktualne zagrożenie dla dzieci w tym kraju.

Dzieci są zabijane. Dzieci są ranne. Dzieci doznają głębokiej traumy z powodu otaczającej je przemocy.

Apelujemy o zawieszenie trwających działań zbrojnych na Ukrainie. Pozwoliłoby ono na dotarcie ze wsparciem humanitarnym do ludzi odciętych od pomocy na skutek intensywnych nalotów i walk. Zawieszenie działań zbrojnych umożliwiłoby również rodzinom z najbardziej dotkniętych obszarów wyruszenie po żywność, wodę, pomoc medyczną lub znalezienie bezpiecznego miejsca.

Ponawiamy nasz apel do wszystkich stron o ochronę ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej oraz o przestrzeganie wszystkich prawnych i moralnych zobowiązań dotyczących trzymania dzieci z dala od linii ognia.

Musimy chronić wszystkie dzieci na Ukrainie. Teraz. One potrzebują pokoju.

Catherine Russell,
Dyrektor Generalna UNICEF

Trwający osiem lat konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wyrządził głębokie szkody, które dotknęły 3,4 mln osób, w tym 510 tys. dzieci mieszkających w regionach Doniecka i Ługańska. UNICEF, wraz z partnerami, od początku konfliktu stoi na pierwszej linii działań humanitarnych w Ukrainie. Pomimo trudności spowodowanych pogarszającą się sytuacją w zakresie bezpieczeństwa biuro UNICEF we Lwowie kontynuuje swoje działania operacyjne, a nasi pracownicy docierają z pomocą do poszkodowanych dzieci i rodzin. Nasza pomoc obejmuje m.in. transport czystej wody, wsparcie medyczne, higieniczne i edukacyjne oraz opiekę psychologiczną. W odpowiedzi na dramatycznie rosnące potrzeby zwiększamy skalę naszych działań. Dostarczamy sprzęt ratujący życie dzieci i kobiet w ciąży do szpitali i ośrodków medycznych m.in. w Czernichowie, Kijowie, Charkowie, Doniecku i Połtawie. Do 47 zwiększyliśmy liczbę naszych mobilnych zespołów ds. ochrony dzieci, które niosą pomoc na obszarze całej Ukrainy. Przygotowujemy kolejne transporty z pomocą oraz zespoły i punkty pomocowe na terenie Ukrainy i krajów sąsiednich.

Jeśli chcesz pomóc nam zapewnić środki niezbędne do ratowania dzieci z Ukrainy, kliknij TUTAJ.

Zobacz również

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot oficjalnie otrzymał przyznawany przez UNICEF tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Więcej
Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Firma Dalpo Poland została nowym uczestnikiem programu „Przyjaciel UNICEF”, przekazując środki na pomoc dzieciom zmagającym się ze skutkami kryzysów humanitarnych. 

Więcej
Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie.

Więcej