UNICEF dostarcza do Kamerunu szczepionki przeciwko malarii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Na świecie co minutę na malarię umiera dziecko poniżej 5. roku życia. W Afryce notowanych jest aż 95% wszystkich światowych przypadków zachorowań. Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. To historyczny krok na drodze do rozszerzenia dostępu do szczepionek, które ratują życie.

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Damilola Onafuwa

W 2021 r. na całym świecie odnotowano 247 mln przypadków malarii, które doprowadziły do śmierci 619 tys. osób. 77%. z nich stanowiły dzieci poniżej 5. r. ż.

Od 2019 r., w ramach programu pilotażowego Malaria Vaccine Implementation Programme (MVIP), w trzech afrykańskich krajach – Ghanie, Kenii i Malawi – zaszczepionych zostało ponad 2 mln dzieci. W efekcie ogólna śmiertelność wśród najmłodszych, kwalifikujących się do otrzymania szczepionki, spadła o 13%. Znacznie zmniejszyła się również liczba ciężkich zachorowań i hospitalizacji. Program MVIP jest koordynowany przez WHO we współpracy z UNICEF i innymi partnerami oraz finansowany przez GAVI, Global Fund i UNITAID. Szczepionki przekazał ich producent – GSK. Kamerun, do którego właśnie trafiło ponad 320 tys. dawek szczepionki, to pierwszy odbiorca, który nie brał udziału w programie pilotażowym.

W 2021 r. aż 95% osób, które zmarły z powodu malarii zamieszkiwały Afrykę.

To może być prawdziwy przełom w naszej walce z malarią. Obecne wielkości dostaw pokazują, że szczepienia przeciwko tej chorobie wychodzą z fazy pilotażowej. Rozpoczął się proces wprowadzania tej szczepionki do rutynowych programów szczepień. To długo oczekiwany moment. Wkraczamy w nową erę szczepień i zwiększamy naszą zdolność do kontrolowania malarii. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się co roku uratować setki tysięcy dzieci.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Tiécoura N’Daou

Do wprowadzenia każdej nowej szczepionki do podstawowych programów szczepień potrzebne są kompleksowe przygotowania:  

  • szkolenie pracowników służby zdrowia;
  • inwestycje w infrastrukturę i możliwości techniczne oraz łańcuchy chłodnicze;
  • skuteczne dopasowanie do innych elementów i mechanizmów istniejących systemów opieki zdrowotnej.

Dodatkowym wyzwaniem jest wymagający starannego planowania harmonogram obejmujący dostarczenie czterech dawek szczepionki.

Ostatnie zalecenia dotyczące zatwierdzenia przez WHO drugiej szczepionki przeciwko malarii oznaczają, że znacząca luka między podażą a popytam na ten preparat, szczególnie w krajach, gdzie występuje ona endemicznie, może zostać skutecznie zlikwidowana.

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Frank Dejongh

W najbliższym czasie skala szczepień przeciwko malarii na obszarach najwyższego ryzyka na kontynencie afrykańskim będzie się zwiększać. Plany wdrożenia szczepionki finalizowane są w Burkina Faso, Liberii, Nigrze i Sierra Leone, gdzie ma zostać dostarczonych dodatkowe 1,7 mln dawek. Kolejne kraje otrzymają ją w nadchodzących miesiącach. Kilka państw znajduje się obecnie na końcowym etapie przygotowań do jej wprowadzenia do rutynowych programów szczepień, w których pierwsze dawki powinny zostać podane w pierwszym kwartale 2024 r.

Każdego dnia na całym świecie, z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać, umiera 16 tys. dzieci. Wpłać darowiznę teraz, a my dostarczymy pomoc tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebują. 

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej