UNICEF dostarcza do Kamerunu szczepionki przeciwko malarii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Na świecie co minutę na malarię umiera dziecko poniżej 5. roku życia. W Afryce notowanych jest aż 95% wszystkich światowych przypadków zachorowań. Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. To historyczny krok na drodze do rozszerzenia dostępu do szczepionek, które ratują życie.

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Damilola Onafuwa

W 2021 r. na całym świecie odnotowano 247 mln przypadków malarii, które doprowadziły do śmierci 619 tys. osób. 77%. z nich stanowiły dzieci poniżej 5. r. ż.

Od 2019 r., w ramach programu pilotażowego Malaria Vaccine Implementation Programme (MVIP), w trzech afrykańskich krajach – Ghanie, Kenii i Malawi – zaszczepionych zostało ponad 2 mln dzieci. W efekcie ogólna śmiertelność wśród najmłodszych, kwalifikujących się do otrzymania szczepionki, spadła o 13%. Znacznie zmniejszyła się również liczba ciężkich zachorowań i hospitalizacji. Program MVIP jest koordynowany przez WHO we współpracy z UNICEF i innymi partnerami oraz finansowany przez GAVI, Global Fund i UNITAID. Szczepionki przekazał ich producent – GSK. Kamerun, do którego właśnie trafiło ponad 320 tys. dawek szczepionki, to pierwszy odbiorca, który nie brał udziału w programie pilotażowym.

W 2021 r. aż 95% osób, które zmarły z powodu malarii zamieszkiwały Afrykę.

To może być prawdziwy przełom w naszej walce z malarią. Obecne wielkości dostaw pokazują, że szczepienia przeciwko tej chorobie wychodzą z fazy pilotażowej. Rozpoczął się proces wprowadzania tej szczepionki do rutynowych programów szczepień. To długo oczekiwany moment. Wkraczamy w nową erę szczepień i zwiększamy naszą zdolność do kontrolowania malarii. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się co roku uratować setki tysięcy dzieci.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Tiécoura N’Daou

Do wprowadzenia każdej nowej szczepionki do podstawowych programów szczepień potrzebne są kompleksowe przygotowania:  

  • szkolenie pracowników służby zdrowia;
  • inwestycje w infrastrukturę i możliwości techniczne oraz łańcuchy chłodnicze;
  • skuteczne dopasowanie do innych elementów i mechanizmów istniejących systemów opieki zdrowotnej.

Dodatkowym wyzwaniem jest wymagający starannego planowania harmonogram obejmujący dostarczenie czterech dawek szczepionki.

Ostatnie zalecenia dotyczące zatwierdzenia przez WHO drugiej szczepionki przeciwko malarii oznaczają, że znacząca luka między podażą a popytam na ten preparat, szczególnie w krajach, gdzie występuje ona endemicznie, może zostać skutecznie zlikwidowana.

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

© UNICEF/Frank Dejongh

W najbliższym czasie skala szczepień przeciwko malarii na obszarach najwyższego ryzyka na kontynencie afrykańskim będzie się zwiększać. Plany wdrożenia szczepionki finalizowane są w Burkina Faso, Liberii, Nigrze i Sierra Leone, gdzie ma zostać dostarczonych dodatkowe 1,7 mln dawek. Kolejne kraje otrzymają ją w nadchodzących miesiącach. Kilka państw znajduje się obecnie na końcowym etapie przygotowań do jej wprowadzenia do rutynowych programów szczepień, w których pierwsze dawki powinny zostać podane w pierwszym kwartale 2024 r.

Każdego dnia na całym świecie, z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać, umiera 16 tys. dzieci. Wpłać darowiznę teraz, a my dostarczymy pomoc tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebują. 

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej