UNICEF_Polska_WT_LP.jpg

Raport z badań

Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce

Każde dziecko ma prawo do edukacji, rozwoju swoich talentów i zdolności, uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych i życiu kulturalnym oraz prawo do wypoczynku i czasu wolnego. Gwarantuje to ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku Konwencja o prawach dziecka.  

Realizacja praw dziecka nie powinna być uzależniona od czynników zewnętrznych – w tym np. dostępności transportu publicznego. Jednak dane płynące z pierwszego raportu dot. wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży w Polsce wskazują, że prawa wielu młodych ludzi są zagrożone właśnie przez problemy związane z dostępnością transportu zbiorowego. 

Raport UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” pokazuje, w jaki sposób wykluczenie transportowe wpływa na jakość życia dzieci w naszym kraju. Na ile warunkuje dostęp do usług medycznych, wybory edukacyjne młodych ludzi, możliwości korzystania z dodatkowych zajęć sportowych czy rekreacyjnych oraz budowanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych? 

Jaka jest skala problemu wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży w Polsce? Na czym polega wykluczenie transportowe? Których grup dzieci i młodzieży dotyka najmocniej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w pierwszym raporcie UNICEF Polska poświęconym tej kwestii. 

raport-mockup.jpg
Pobierz raport (PDF)

Czym jest wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży?  

Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży to sytuacja, w której ze względu na brak możliwości lub trudności w korzystaniu z transportu dzieci i młodzież mają ograniczony przestrzennie i/lub czasowo dostęp do edukacji, usług publicznych oraz relacji społecznych.

Główne wnioski z badania: 

  • co 6 młoda osoba w wieku 12-19 lat jest zagrożona wykluczeniem transportowym
  • 30% badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem
  • 44% uczniów szkół średnich wybierając swoją szkołę kierowało się dostępnością dogodnych połączeń transportowych
  • 21% młodzieży deklaruje, że wybrałoby inną szkołę, gdyby nie problemy transportowe
  • 30% ankietowanych ma poczucie, że gdyby nie kwestia dojazdów, ich relacje ze znajomymi byłyby lepsze

Wypełnij formularz. Na podany adres e-mail otrzymasz link do pobrania raportu (PDF).

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Więcej
Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej