Do jakich środków transportu mają dostęp dzieci w Polsce?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. 

Dzięki badaniu, które przeprowadziliśmy i raportowi pt. „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” poznaliśmy opinię młodych osób na temat dostępu do różnych środków transportu i jego wpływu na ich życie. Sytuacja transportowa jest powiązana z ich edukacją, rozwojem, ale także życiem towarzyskim i kulturalnym. Ważną rolę w ich codzienności odgrywa transport zbiorowy. Korzystają z niego blisko dwie na trzy ankietowane osoby (przynajmniej raz w tygodniu).

Obejrzyj spot na temat wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży 

Dostęp do transportu publicznego

Badanie pokazało, że co czwarte  ankietowane dziecko mieszka w znacznej odległości od przystanku autobusowego czy stacji kolejowej i aby się tam znaleźć musi iść ponad 15 minut. Z kolei co dziesiąte musi pokonać odległość, która zajmuje ponad 15 minut jazdy samochodem. 

Dzieci i młodzież szkolna w swoim miejscu zamieszkania mają najczęściej dostęp do autobusów lokalnych, gminnych, PKS-ów itp. Analiza danych wykazała, że 3% badanych nie ma dostępu do żadnego środka transportu publicznego w swojej miejscowości zamieszkania.

30% dzieci uważa, że ma problem z dostępem do komunikacji publicznej

Częstotliwość kursów i bezpieczeństwo

Chociaż lokalne autobusy, PKS-y i busy dojeżdżają do wielu miejscowości, to częstotliwość ich kursowania nie jest wystarczająca w odniesieniu do potrzeb młodych osób. Co piąte dziecko twierdzi, że autobusy w jego miejscowości kursują rzadziej niż raz na godzinę. To sprawia, że korzystanie z komunikacji publicznej jest utrudnione - zwłaszcza popołudniami i w weekendy, gdy kursy odbywają się jeszcze rzadziej. Dla młodych problemem jest także komfort oraz cena biletów. Problemy związane z rozkładami jazdy i bezpieczeństwem są jeszcze bardziej widoczne w grupie badanych z powiatów peryferyjnych.

Wśród głównych powodów niekorzystania przez dzieci z transportu zbiorowego dominują: brak potrzeby oraz wygoda korzystania z samochodu. Zaznaczyć należy, że w tej grupie istotnym powodem rezygnacji z transportu zbiorowego wśród dziewcząt jest brak poczucia bezpieczeństwa.     

Polskie dzieci są zagrożone wykluczeniem transportowym

Według danych z badania 14% młodych osób w wieku 12-19 lat w Polsce jest zagrożonych   wykluczeniem transportowym. Oznacza to brak jakiegokolwiek transportu publicznego w miejscowości zamieszkania lub zbyt niską częstotliwość kursowania (rzadziej niż raz na godzinę).

W najgorszej sytuacji są dzieci z wieloosobowych rodzin, gdzie brak samochodu oraz miejsce zamieszkania z dala od sieci transportu zbiorowego oznacza mniejsze szanse rozwoju i kontaktu z przyjaciółmi z innych miejscowości.

Co 6. młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Raport UNICEF Polska

Pierwszy raport w Polsce dotyczący wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży porusza m.in. kwestię dostępu młodych osób do środków transportu. Badania ankietowe, na podstawie których przygotowano raport, zostały przeprowadzone we wrześniu 2024 r. wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (dzieci i młodzież szkolna w wieku 12-19 lat) w całym kraju. 

Link do pobrania raportu: unicef.pl/transportdlamlodych.

Aby dogłębniej zrozumieć problem wykluczenia transportowego wśród dzieci i młodzieży w Polsce, przeprowadzono badanie porównawcze na próbie ogólnopolskiej oraz w pięciu wybranych powiatach peryferyjnych: wągrowieckim, bartoszyckim, hrubieszowskim, nowotarskim i jasielskim. Te powiaty zostały dobrane metodą ekspercką, a przy ich wyborze brano pod uwagę oddalenie powiatu od dużych aglomeracji i mniejszą gęstość sieci osadniczej. Wyniki uzyskane dla tych powiatów dostarczają cennych informacji o specyficznych problemach transportowych występujących w takich regionach.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej