Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki

Akcje edukacyjne

Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki

Czy wiesz, że w regionie Rogu Afryki trwa jedna z największych od 40 lat katastrof humanitarnych? Jak wygląda sytuacja dzieci mieszkających w krajach dotkniętych suszą? Co możemy zrobić, aby zmienić ich los? 

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjno-pomocowym „Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki”. Dzięki niemu przybliżycie społeczności szkolnej sytuację dzieci i ich rodzin w krajach borykających się z kryzysem humanitarnym. 

Akcja skierowana jest do przedszkoli oraz szkół

Cele projektu:

  • rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów należących do Rogu Afryki,
  • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,
  • wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

W ramach projektu „Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki” zapraszamy do zapoznania się z działaniami UNICEF w krajach leżących na Półwyspie Somalijskim – Etiopii, Somalii oraz Kenii. Kraje te borykają się z jednym z największych kryzysów humanitarnych. Ponad 2 miliony dzieci cierpi z powodu głodu.  

Chcemy przedstawić Wam, w jaki sposób UNICEF ratuje życie dzieci i jak możecie włączyć się do pomocy.

Jak wziąć udział w projekcie? 

  1. Do 30 listopada zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF Polska, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.men.gov.pl/
  2. Zaplanuj zajęcia z uczniami na temat działań UNICEF i pomocy humanitarnej. W oparciu o udostępnione materiały zorganizuj zajęcia, podczas których uczniowie dowiedzą się, z jakim kryzysem boryka się region Rogu Afryki. W materiałach znajdziesz scenariusze zajęć oraz filmowy reportaż o sytuacji dzieci w Rogu Afryki. 
  3. Zorganizujcie zbiórkę charytatywną w placówce – zachęcamy Was do włączenia się w działania pomocowe i zorganizowanie zbiórki charytatywnej na rzecz akcji „Pomoc dla dzieci w Rogu Afryki”. Wykorzystajcie do tego inspiracje, które dla Was przygotowaliśmy, a także grafiki, które możecie umieścić na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych placówki. Do Waszej dyspozycji są też plakaty, które możecie wydrukować. 
  4. Podzielcie się dobrocią! Jeśli Wasza placówka prowadzi bloga lub gazetkę szkolną (także internetową) koniecznie wspomnijcie tam o Waszej solidarności z potrzebującymi dziećmi w Rogu Afryki. Pomyślcie wspólnie z uczniami, jak jeszcze możecie przybliżyć społeczności szkolnej problem kryzysu humanitarnego w tym regionie.  
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie do 12 marca raport z przeprowadzonych działań na stronie unicef.pl (Raport będzie dostępny na Koncie Koordynatora od stycznia). Po złożeniu raportu otrzymacie dostęp do dokumentów potwierdzających udział w akcji - dyplomu dla placówki i zaświadczenia dla Koordynatora. Dokumenty będziecie mogli samodzielnie pobrać i wydrukować po złożeniu raportu na koncie Koordynatora. 

Harmonogram projektu zawarty jest w Regulaminie Akcji, z którym należy się zapoznać przed przystąpieniem do akcji.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są wyłącznie on-line, w formie plików PDF do pobrania na koncie Koordynatora po rejestracji do projektu

Zapraszamy! 

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej