Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki

Akcje edukacyjne

Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki

Czy wiesz, że w regionie Rogu Afryki trwa jedna z największych od 40 lat katastrof humanitarnych? Jak wygląda sytuacja dzieci mieszkających w krajach dotkniętych suszą? Co możemy zrobić, aby zmienić ich los? 

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjno-pomocowym „Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki”. Dzięki niemu przybliżycie społeczności szkolnej sytuację dzieci i ich rodzin w krajach borykających się z kryzysem humanitarnym. 

Akcja skierowana jest do przedszkoli oraz szkół

Cele projektu:

  • rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów należących do Rogu Afryki,
  • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,
  • wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

W ramach projektu „Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki” zapraszamy do zapoznania się z działaniami UNICEF w krajach leżących na Półwyspie Somalijskim – Etiopii, Somalii oraz Kenii. Kraje te borykają się z jednym z największych kryzysów humanitarnych. Ponad 2 miliony dzieci cierpi z powodu głodu.  

Chcemy przedstawić Wam, w jaki sposób UNICEF ratuje życie dzieci i jak możecie włączyć się do pomocy.

Jak wziąć udział w projekcie? 

  1. Do 30 listopada zgłoś placówkę do akcji. Jeśli nie współpracowałeś wcześniej z UNICEF Polska, załóż osobiste konto, wykorzystując do tego adres email, z którego najczęściej korzystasz. Następnie w zakładce „Szkoły” dołącz swoją placówkę do akcji. Pamiętaj, że do rejestracji będziesz potrzebować numeru RSPO i numeru REGON placówki. Numery te sprawdzisz w dokumentach szkoły lub na stronie: https://rspo.men.gov.pl/
  2. Zaplanuj zajęcia z uczniami na temat działań UNICEF i pomocy humanitarnej. W oparciu o udostępnione materiały zorganizuj zajęcia, podczas których uczniowie dowiedzą się, z jakim kryzysem boryka się region Rogu Afryki. W materiałach znajdziesz scenariusze zajęć oraz filmowy reportaż o sytuacji dzieci w Rogu Afryki. 
  3. Zorganizujcie zbiórkę charytatywną w placówce – zachęcamy Was do włączenia się w działania pomocowe i zorganizowanie zbiórki charytatywnej na rzecz akcji „Pomoc dla dzieci w Rogu Afryki”. Wykorzystajcie do tego inspiracje, które dla Was przygotowaliśmy, a także grafiki, które możecie umieścić na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych placówki. Do Waszej dyspozycji są też plakaty, które możecie wydrukować. 
  4. Podzielcie się dobrocią! Jeśli Wasza placówka prowadzi bloga lub gazetkę szkolną (także internetową) koniecznie wspomnijcie tam o Waszej solidarności z potrzebującymi dziećmi w Rogu Afryki. Pomyślcie wspólnie z uczniami, jak jeszcze możecie przybliżyć społeczności szkolnej problem kryzysu humanitarnego w tym regionie.  
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie do 12 marca raport z przeprowadzonych działań na stronie unicef.pl (Raport będzie dostępny na Koncie Koordynatora od stycznia). Po złożeniu raportu otrzymacie dostęp do dokumentów potwierdzających udział w akcji - dyplomu dla placówki i zaświadczenia dla Koordynatora. Dokumenty będziecie mogli samodzielnie pobrać i wydrukować po złożeniu raportu na koncie Koordynatora. 

Harmonogram projektu zawarty jest w Regulaminie Akcji, z którym należy się zapoznać przed przystąpieniem do akcji.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są wyłącznie on-line, w formie plików PDF do pobrania na koncie Koordynatora po rejestracji do projektu

Zapraszamy! 

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej