UNICEF Polska - Wszystkie Kolory Świata

Akcje edukacyjne

Wszystkie Kolory Świata

W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Ile kolorów ma świat? Jak wiele radości doświadczamy pomagając najbardziej potrzebującym?


Zapraszamy do udziału w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF - akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. To już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. Zapraszamy do niesamowitej przygody, zarówno najmłodszych przedszkolaków, uczniów w wieku szkolnym, jak ich starszych kolegów, a także nauczycieli i całe środowisko pedagogiczne. Zachęcamy również do włączenia w działania rodziców, dziadków i opiekunów, których wsparcie w tym projekcie będzie nieocenione. 

Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska

Kto może wziąć udział w akcji?
  • przedszkola, szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży.
Celem projektu jest:
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, 
  • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najuboższych krajach świata.
Dlaczego warto wziąć udział w kampanii? 

Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu szmacianych laleczek, uczestnicy projektu przyczyniają się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności w dotychczasowe edycje projektu „Wszystkie Kolory Świata” udało się pozyskać blisko 3,4 miliona złotych na ratowanie życia dzieci! 

Etapy projektu:
  1. Edukacja o problemie szczepień dzieci na świecie – w oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF, nauczyciele przybliżą uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata.
  2. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć, bądź w formie pracy domowej, wybiorą kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka. Zbiorą jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach, zwyczajach, kulturze itp. Informacje te nie tylko wzbogacą ich wiedzę, ale posłużą im do przygotowania swojej laleczki.
  3. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki jest niezwykle proste! W oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
  4. Dzień Wszystkich Kolorów Świata - podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego na terenie placówki odbędzie się prezentacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka, przekazując na ten cel darowiznę.
  5. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”- każda realizująca projekt placówka, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej – Ambasador Dobrej Woli UNICEF dla zwycięskiej placówki.
Każda placówka, która przystąpi do projektu, otrzyma dostęp do:
  • Przewodnika online po projekcie – zawierającego propozycje scenariuszy zajęć, ciekawe materiały dydaktyczne dla nauczycieli oraz wskazówki dotyczące realizacji każdego etapu projektu. Przewodnik dostępny jest do pobrania na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”, po zarejestrowaniu placówki do akcji.
  • Plakatów promujących projekt, wykrojników do przygotowania laleczek oraz kartoników – tzw. „aktów urodzenia laleczki". Zostaną one wysłane drogą pocztową po zakończeniu rejestracji do projektu.

Wersja elektroniczna materiałów dostępna jest również na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”.

Po zakończeniu akcji i złożeniu raportu z jej przebiegu, placówki otrzymają dostęp do: zaświadczenia dla Koordynatora oraz Certyfikatu Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2021/2022. 
Ile trwa projekt? 

Projekt zaplanowany jest w okresie od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. O terminie organizacji wydarzenia decyduje placówka. Szczegółowy harmonogram dostępny jest w Regulaminie projektu.

Raport podsumowujący działania należy złożyć do końca marca 2022 r. na koncie Koordynatora. 

Rejestracja do projektu została zakończona. Wszystkim placówkom zarejestrowanym dziękujemy.


W dotychczasowych edycjach projektu w Polsce wzięło udział ponad 3 tysiące szkół! Serdecznie zachęcamy do akcji wszystkie szkoły i przedszkola, które już ją znają, a także nowe placówki, które chciałby przyłączyć się do tej niezapomnianej przygody. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: szkoly@unicef.pl  

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej