Nie pozwól, aby dzieci w Rogu Afryki umierały z głodu!

Nie pozwól, aby dzieci w Rogu Afryki umierały z głodu!

© UNICEF/Fazel

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć 10 000 podpisów i zapewnić dzieciom niezbędne wsparcie.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.

* pole obowiązkowe

Jak przetwarzamy Państwa dane osobowe?

Dziś głód na świecie staje się coraz większym wyzwaniem i patrzy na nas oczami dziecka z Rogu Afryki.

W Somalii co minutę do ośrodka leczenia niedożywienia przyjmowane jest skrajnie niedożywione dziecko. Zmiany klimatu, konflikty i niepokoje gospodarcze pogłębiają nierówności i kryzys żywnościowy na świecie, najsilniej uderzając w najmłodszych. Potrzeby wciąż rosną, a mnogość kryzysów rozprasza naszą uwagę. Tragedia, jaką jest głód, który dotyczy co najmniej 2 milionów dzieci w Rogu Afryki, jest ledwo zauważalna. Dzieci umierają z głodu, a my odwracamy wzrok.

Bez dodatkowych działań i inwestycji w krajach Rogu Afryki będziemy świadkami śmierci dzieci na skalę, której nie widzieliśmy od pół wieku! 

Gwałtowny wzrost cen żywności na świecie oraz cztery kolejne nieudane pory deszczowe w Rogu Afryki doprowadziły do jednej z największych katastrof humanitarnych ostatnich 40 lat. Susza niszczy uprawy, zabija zwierzęta hodowlane, zmusza rodziny z Somalii, Etiopii i Kenii do porzucenia domów w poszukiwaniu wody, żywności i ratunku dla swoich dzieci. Już teraz ponad 2 mln skrajnie niedożywionych dzieci, wymaga pilnego leczenia, aby przeżyć. Jeśli natychmiast nie podejmiemy zdecydowanych działań, życie mogą stracić miliony dzieci.

NIE ODWRACAJ WZROKU! Dołącz do naszego apelu! Spraw, aby głos w obronie dzieci z Rogu Afryki wybrzmiał głośniej. Pomóż uratować ich życie!

Tylko szybkie zwiększenie środków na pomoc humanitarną i zaspokojenie najpilniejszych potrzeb może zapewnić dzieciom ratujące życie wsparcie i zapobiec najbardziej katastrofalnym konsekwencjom. Konieczne są też długoterminowe inwestycje m.in. w infrastrukturę wodną odporną na zmiany klimatu, które zapobiegną przyszłym tragediom. Dlatego apelujemy do społeczności międzynarodowej, światowych przywódców oraz każdego, kto nie godzi się, aby dzieci umierały z głodu.

Apelujemy o:

- Pilne przeznaczenie dodatkowych funduszy na ratowanie życia dzieci w Rogu Afryki
- Inwestowanie w rozwiązania długoterminowe, przygotowujące rodziny do radzenia sobie z przyszłymi kryzysami

Nie odwracajmy wzroku od dzieci, które najbardziej potrzebują naszej pomocy!

Do społeczności międzynarodowej i każdego, komu nie jest obojętny los dzieci w Rogu Afryki

Zwracamy się z apelem o pilne podjęcie zdecydowanych działań w celu ratowania życia głodujących dzieci w Rogu Afryki.

Choć w ciągu ostatnich dwóch dekad poczyniliśmy postępy w walce z niedożywieniem dzieci – jak zmniejszenie liczby zahamowań wzrostu dzieci o jedną trzecią – to do osiągnięcia celu wyeliminowania głodu na świecie, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Niestety, wyzwanie to staje się coraz większe. Dziś patrzy na nas oczami dziecka z Rogu Afryki. W Somalii co minutę do ośrodka leczenia niedożywienia przyjmowane jest skrajnie niedożywione dziecko. Jeśli pilnie nie podejmiemy wzmożonych wysiłków, nie tylko nie posuniemy się dalej w walce o wyeliminowanie głodu, ale zaprzepaścimy dotychczasowe osiągnięcia. Jeśli świat nie stanie dziś na wysokości zadania, jeśli będziemy dalej odwracać wzrok od dramatu rodzin w Rogu Afryki, dzieci, które cierpią, chorują i umierają z głodu, będzie coraz więcej.

Pandemia COVID-19 uwidoczniła i pogłębiła nierówności między krajami oraz wewnątrz nich, co w 2021 r. doprowadziło  do wzrostu głodu na świecie. W kolejnym roku wojna w Ukrainie zakłóciła łańcuchy dostaw, wpłynęła na ceny zbóż, energii oraz dalszy wzrost cen żywności. Jednocześnie ekstremalne zjawiska związane ze zmianami klimatu uderzają coraz silniej, zwłaszcza w mieszkańców najuboższych krajów. Dzisiaj, z powodu tego kryzysu, dzieci w Rogu Afryki umierają z głodu.

Gwałtowny wzrost cen żywności na świecie oraz cztery kolejne nieudane pory deszczowe w Rogu Afryki doprowadziły do jednej z największych katastrof humanitarnych ostatnich 40 lat. Susza niszczy uprawy, zabija zwierzęta hodowlane, zmusza rodziny z Somalii, Etiopii i Kenii do porzucenia domów w poszukiwaniu wody i żywności. Dzieci cierpią przez głód i chorują przez brak czystej wody.

UNICEF leczy niedożywione dzieci w Rogu Afryki, zapewnia kompleksową opiekę medyczną i bezpieczną do picia wodę. Dostarcza dzieciom żywność terapeutyczną. Jednak skala tego kryzysu jest ogromna, a dostępne fundusze nie pozwalają dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci.

Już teraz ponad 2 mln skrajnie niedożywionych dzieci, aby przeżyć, wymaga pilnego leczenia. Programy pomocowe jeszcze nigdy nie były aż tak niedofinansowane w stosunku do skali kryzysu. Jeśli natychmiast nie podejmiemy zdecydowanych działań, dojdzie do niewyobrażalnej tragedii – życie mogą stracić miliony dzieci.

Społeczność międzynarodowa musi pilnie przeznaczyć dodatkowe fundusze na ratowanie życia dzieci w Rogu Afryki. Tylko zaspokojenie najpilniejszych potrzeb może zapewnić dzieciom ratujące życie wsparcie i zapobiec katastrofalnym konsekwencjom.

Co więcej, wahania temperatur i wzorców opadów, zgodnie z przewidywaniami, będą się zwiększać. Susze w Rogu Afryki będą się powtarzać, dlatego dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa wodnego i żywnościowego potrzebne są długotrwałe rozwiązania. Konieczne są również  długoterminowe inwestycje m.in. w gospodarkę wodną oraz infrastrukturę odporną na zmiany klimatu.

Apelujemy również, aby przywódcy zobowiązali się do działania na wczesnym etapie przyszłych sytuacji kryzysowych i inwestowania w długoterminową pracę związaną z wzmacnianiem odporności mieszkańców Rogu Afryki. Musimy odpowiednio przygotować rodziny, aby mogły radzić sobie z przyszłymi wstrząsami klimatycznymi.

Przede wszystkim zaś apelujemy do każdego, kto nie godzi się, aby dzieci umierały z głodu, o wsparcie i oddawanie swojego głosu najmłodszym mieszkańcom Rogu Afryki. Nie odwracajmy wzroku od dzieci, które najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że nasz głos solidarności i sprzeciwu wobec cierpień rodzin w Rogu Afryki przyczyni się do zmobilizowania pomocy niezbędnej dla ratowania życia tamtejszych dzieci oraz zapewnienia im szansy na bezpieczną przyszłość.

UNICEF leczy niedożywione dzieci w Rogu Afryki, zapewnia kompleksową opiekę medyczną i bezpieczną do picia wodę. Dostarcza dzieciom żywność terapeutyczną. Jednak programy pomocowe jeszcze nigdy nie były aż tak niedofinansowane w stosunku do skali kryzysu. Jeśli chcesz pomóc nam zapewnić środki niezbędne do ratowania dzieci z Rogu Afryki, kliknij TUTAJ

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej