
Pomagam
Wojna nie oszczędza nikogo, nawet dzieci
Od początku wojny kilkaset z nich zginęło. Wiele zostało rannych. Czasem okaleczonych na całe życie. Ale nawet u tych, które uniknęły obrażeń fizycznych, wojenna przemoc pozostawiła głębokie rany w psychice. Poczucie straty i ciągłego zagrożenia towarzyszy im każdego dnia. Wiele z nich przeżyło strach ucieczki i musi odnaleźć się w nowym środowisku – w obcym kraju. Te które pozostały w Ukrainie żyją w ciągłej niepewności. Narażone na śmierć, głód, zimno, przemoc.
Jesteśmy z nimi od pierwszych dni wojny. Chronimy, leczymy, wspieramy, dajemy nadzieję na przyszłość. Wojna trwa i nasza pomoc jest im wciąż bardzo potrzebna.
Jak UNICEF pomaga dzieciom z Ukrainy?
Nasza pomoc w liczbach

Dlaczego prosimy Cię o pomoc?
Wojenna rzeczywistość w Ukrainie i w krajach przyjmujących uchodźców jest złożona i nieprzewidywalna - wymaga trwałej, sprawnej i skutecznej reakcji na ogromne potrzeby. UNICEF będzie nadal zwiększał skalę pomocy humanitarnej, ulepszał krajowe systemy i usługi oraz wspierał rządy: Ukrainy oraz krajów goszczących, aby dotrzeć do 9,4 miliona ludzi, w tym 4 milionów dzieci.
UNICEF zapewnia kluczowe wsparcie dzieciom i rodzinom w 2023 r. Szacuje się ich potrzeby na 1,1 mld USD. Kwota uwzględnia dostawy produktów najpilniejszej potrzeby, usługi i wsparcie w obszarach ochrony dzieci, opieki zdrowotnej i żywienia, edukacji, zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody, godnych warunków sanitarnych i higieny oraz środków pieniężnych na cele humanitarne; oraz działać na rzecz wzmocnienia ochrony socjalnej oraz krajowych i lokalnych możliwości zaspokajania potrzeb. Całkowita wnioskowana kwota obejmuje 829 mln USD na wsparcie na Ukrainie i 229,5 mln USD na pomoc uchodźcom.
Wojna to dla dzieci z Ukrainy:
Wojna jest wtedy kiedy przychodzą obcy ludzie i zaczynają strzelać bez ostrzeżenia. Teraz cały czas się czegoś boimy. Najgorsze są ataki z powietrza, szczególnie jeśli pocisk trafia w Twój dom. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy kończy się jedzenie i musisz o nie prosić.
Bohdan, 10 lat
Przemoc i strach
Oleksandr i jego żona mieszkają w północnej Saltivce, w obwodzie charkowskim. Podczas gdy przemoc wciąż szaleje, robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić swoją dwuletnią córeczkę, Michelle.
- Ona boi się wszystkiego – mówi ze smutkiem Oleksandr - Hałas, fajerwerki, alarmy powietrzne, ale najbardziej wybuchy. Zaczyna płakać i drżeć. Bierzemy ją w ramiona i przytulamy.
Wojna budzi traumy, które przez długie lata będą dawały o sobie znać. Od roku dzieci takie jak mała Michelle żyją w ciągłym lęku. Szacuje się, że 1,5 mln a nich zagrożonych jest depresją, zaburzeniami lękowymi, zespołem stresu pourazowego i innymi zaburzeniami psychicznymi. Robimy wszystko, by zminimalizować destrukcyjny wpływ wojny na życie najmłodszych, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stworzyć im warunki do zdrowego rozwoju.
Cierpienie i strata
UTRATA ZDROWIA
43-letnia Natalia i jej 11-letnie dzieci Yana i Yaroslav są jednymi z wielu ofiar tragedii na dworcu w Kramatorsku. Yana straciła obydwie nogi, jej mama lewą. Yaroslav, który w trakcie bombardowania pilnował bagaży, miał ogromne szczęście i nie odniósł obrażeń.
Do tej pory w Ukrainie życie straciło ponad 400 dzieci, 2 razy tyle odniosło poważne obrażenia. Zapotrzebowanie na dostęp do personelu medycznego i leków jest wciąż wysokie.
W 2022 roku UNICEF pomógł w zapewnieniu opieki zdrowotnej ponad 5 milionom ludzi. Pomoc objęła doposażenie szpitali w niezbędny sprzęt, leki i materiały medyczne, szczepienia i wiele innych.
UTRATA RODZINY
Mama 18-letniego Wiaczesława zginęła na jego oczach, podczas ostrzału budynków mieszkalnych w Doniecku. Chłopiec jest teraz jedynym opiekunem czwórki młodszego rodzeństwa.
Tysiące dzieci takich jak on potrzebują wsparcia dorosłych. Pozostawieni bez opiekunów znajdują się w grupie największego ryzyka.
UNICEF dba o bezpieczeństwo dzieci i kobiet, przeciwdziałając zagrożeniom takim jak handel ludźmi, wyzysk i nadużycia. W 2022 roku zapewniliśmy pomoc psychologiczną niemal 3 milionom dzieci i opiekunów, ponad 350 000 kobiet i dzieci objętych zostało programami przeciwdziałającymi przemocy i wyzyskowi.
UTRATA DOMU
Dom ośmioletniej Evy został całkowicie zniszczony. Dziewczynka mieszka teraz z mamą i siostrą w budynku, w którym żyją rodziny w podobnej do nich sytuacji. W jednym pokoju - na 10m2 nie ma miejsca na prywatność. Nie ma też ciepłej wody i ogrzewania. Są za to 8-godzinne przerwy w dostawie prądu. 8-letnia Eva przed snem zakłada 3 swetry, żeby chronić się przed zimnem, boryka się z nawracającym zapaleniem oskrzeli. Nie chodzi do szkoły, nie ma dostępu do Internetu.
Ciągłe ataki na krytyczną infrastrukturę energetyczną w Ukrainie sprawiły, że prawie każde dziecko w Ukrainie (prawie 7 mln) nie ma stałego dostępu do elektryczności, ogrzewania i wody.
UTRATA SZKOŁY
Czernihów, 27 września 2022 r. 14-letnia Daria Nikołajenko siedzi na ławce obok dziedzińca szkoły zniszczonej przez bombardowanie szkoły.
- Moja szkoła była moim drugim domem - mówi dziewczynka - Nie wiem jaką będę miała przyszłość. Trudno mi ją sobie wyobrazić.
Wojna ma druzgocący wpływ na życie i przyszłość 5,7 miliona dzieci w wieku szkolnym w kraju. Wg danych UNESCO z września 2022 od 24 lutego w Ukrainie uszkodzone zostały 2 243 instytucje edukacyjne, a 285 zostało zniszczonych przez działania wojenne. Mniej niż 60% uznanych przez rząd za bezpieczne i kwalifikujących się do ponownego otwarcia.
Od początku eskalacji wojny UNICEF zapewnił już dostęp do edukacji niemal 1,5 mln dzieci. W tm roku planujemy pomóc kolejnemu milionowi.
UTRATA DZIECIŃSTWA
Tysiące dzieci nie znają innej rzeczywistości niż wojna. Malutka Hanna urodziła się w szpitalu położniczym w Szostce, w obwodzie sumskim. Kilka godzin po urodzeniu doświadczyła bliskości swojej mamy, ale też paniki ewakuacji. Szostka, miasto w regionie Sumska, położone około 40 kilometrów od granicy, jest często atakowane. Syreny alarmowe wyją tu często.
W Ukrainie nowonarodzone dzieci spędzają pierwsze dni swojego życia w schronach i piwnicach. Niestety, wiele szpitali na Ukrainie nie było przygotowanych do działań wojennych – niektóre nie miały nawet schronów.
Dlatego UNICEF dostarcza szpitalowi niezbędne materiały, w tym przenośne inkubatory dla wcześniaków, pomaga dostosować piwnice i schrony. Program naprawy schronów UNICEF działa w 50 szpitalach dziecięcych i ośrodkach okołoporodowych w dziesięciu regionach kraju, gdzie poprawi warunki i bezpieczeństwo setek tysięcy dzieci.
Ucieczka i rozłąka
20 kwietnia 2022 r. w Charkowie dziewczynka wsiada z mamą i bratem do specjalnego pociągu ewakuacyjnego. Płacze przy rozstaniu z tatą.
Wojna zmusiła do ucieczki z kraju miliony ludzi. Od lutego 2022 przed wojną uciekło 7,7 mln ludzi z czego 90% stanowią kobiety i dzieci. Wojenni uchodźcy z Ukrainy szukali schronienia w krajach sąsiednich, takich jak Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Mołdawia, Rumunia. Często wyjeżdżali w panice, zabierając z sobą tylko to, co było pod ręką, pozostawiając za sobą dom, dobytek, przyjaciół, bliskich... To tragedie całych rodzin.
UNICEF pomaga dzieciom i rodzinom uciekającym przed wojną od pierwszych dni jej trwania. Tworzyliśmy punkty pomocy na granicach z Ukrainą, a potem w miastach przyjmujących wojennych uchodźców. Wspieraliśmy i nadal wspieramy rządy i samorządy krajów goszczących i pomagaliśmy odpowiadać na najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin. Nasza pomoc obejmowała: wsparcie psychologiczne, materialne i edukacyjne.