Apel o ratunek dla dzieci w Strefie Gazy!

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć
20 000 podpisów.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.

* pole obowiązkowe

Jak przetwarzamy Państwa dane osobowe?

Wzywamy do natychmiastowego przywrócenia i utrzymania zawieszenia broni. To jedyny sposób, by ocalić życie dzieci!

Od października 2023 roku w Strefie Gazy zginęło ponad 14 tysięcy dzieci. Kolejne tysiące zostały ranne lub trwale okaleczone, straciły bliskich lub zostały oddzielone od rodziców. Prawie milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Skala potrzeb humanitarnych jest ogromna.

19 stycznia 2025 r. po 15 miesiącach konfliktu oficjalnie rozpoczęło się zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. To  długo oczekiwane rozwiązanie przyniosło ulgę i nadzieję na lepszą przyszłość dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok doświadczały przerażających skutków tej wojny.

Jednak w nocy z 17 na 18 marca, po niespełna dwóch miesiącach zawieszenia broni, bomby znów spadły na namioty i schronienia rodzin. Zginęły setki osób, w tym dzieci i wielu zostało rannych. Nakazy ewakuacji zmusiły rodziny do ponownej ucieczki. Życie dzieci znów jest zagrożone!

W odpowiedzi na aktualną sytuację, apelujemy:

  1. Wzywamy strony do natychmiastowego przywrócenia zawieszenia broni, a kraje mające wpływ, aby wykorzystały swoje możliwości w celu zapewnienia, że sytuacja nie ulegnie dalszemu pogorszeniu.
  2. Międzynarodowe prawo humanitarne musi być przestrzegane, umożliwiając natychmiastowe dostarczanie pomocy humanitarnej, ochronę ludności cywilnej i uwolnienie wszystkich zakładników.

„Doniesienia i obrazy napływające ze Strefy Gazy po ostatnich atakach są więcej niż przerażające. Według szacunków zginęły setki osób, w tym ponad 130 dzieci, co stanowi największą dzienną liczbę ofiar śmiertelnych wśród najmłodszych w ciągu ostatniego roku – napisała w specjalnym oświadczeniu Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.

„Niektóre z ataków podobno uderzyły w prowizoryczne schronienia z śpiącymi dziećmi i rodzinami, co jest kolejnym śmiertelnym przypomnieniem, że w Gazie nie ma bezpiecznego miejsca.

Ostatnie ataki mają miejsce w czasie, gdy pomoc ratująca życie jest blokowana przed wjazdem do Gazy, co potęguje zagrożenia dla dzieci. Minęło szesnaście dni od czasu, gdy ostatnia ciężarówka z pomocą humanitarną wjechała do Gazy. Ponadto odcięto prąd do głównej odsalarni, co znacznie zmniejszyło ilość wody pitnej.

Dziś milion dzieci w Gazie – które przetrwały ponad 15 miesięcy wojny – zostało z powrotem pogrążonych w świecie strachu i śmierci. Ataki i przemoc muszą się skończyć – teraz.

Nalegamy, aby wszystkie strony natychmiast przywróciły zawieszenie broni. Wzywamy kraje mające wpływ, aby wykorzystały swoje możliwości w celu zapewnienia, że sytuacja nie ulegnie dalszemu pogorszeniu. Międzynarodowe prawo humanitarne musi być przestrzegane przez wszystkie strony, umożliwiając natychmiastowe dostarczenie pomocy humanitarnej, ochronę ludności cywilnej i uwolnienie wszystkich zakładników.”

Podpisz apel i działaj razem z nami!

Od początku konfliktu UNICEF nieustająco wywiera presję na światowych przywódców w sprawie o ochrony dzieci i dostępu pomocy humanitarnej do całej Strefy Gazy.

Apelujemy do stron konfliktu o przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewniać dzieciom najpilniejszą pomoc. Dzięki zaangażowaniu osób takich jak Ty, które nie godzą się na krzywdę najmłodszych, nasza misja staje się realna! 

Wojna przyniosła przerażające skutki dla dzieci w Gazie – według doniesień co najmniej 14,5 tys. z nich zginęło, kolejne tysiące zostały ranne, a według szacunków 17 tys. zostało pozbawionych opieki rodziców lub oddzielonych od nich. Prawie milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Skala potrzeb humanitarnych jest ogromna, a UNICEF i nasi partnerzy są gotowi zwiększyć zakres naszej pomocy. Zawieszenie broni musi wreszcie umożliwić pracownikom humanitarnym bezpieczne wdrożenie tak pilnie potrzebnej masowej pomocy na terenie Strefy Gazy. Obejmuje to nieograniczony dostęp do wszystkich dzieci i rodzin z podstawowym wyżywieniem i wsparciem żywieniowym, opieką zdrowotną i psychospołeczną, czystą wodą i usługami sanitarnymi, edukacją oraz wsparciem finansowym, a także wznowienie transportów komercyjnych.

W obliczu załamania się podstawowych usług w całej Gazie musimy działać szybko, aby ratować życie i pomagać dzieciom w powrocie do normalności.

Mniej niż połowa z 36 szpitali w Gazie jest sprawna, co zwiększa ryzyko wybuchu chorób zakaźnych i zagraża życiu dzieci. Wydajność produkcji wody sięga niespełna 25 proc. Niemal wszyscy z 2,1 mln mieszkańców tego terytorium borykają się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 95 proc. budynków szkolnych w Gazie.

Niezwykle istotne jest, aby strony w pełni przestrzegały zawieszenia broni i pozwoliły na dostarczenie odpowiedniego poziomu pomocy do Strefy Gazy przez wszystkie sprawdzone punkty wjazdowe. Pilnie musi być zapewnione bezpieczeństwo. To umożliwi UNICEF zwiększenie liczby badań przesiewowych oraz leczenie dzieci cierpiących na niedożywienie, przeprowadzenie szczepień dla 420 tys. dzieci poniżej 5. r. ż. oraz wsparcie w zapobieganiu wybuchom chorób, takich jak polio, odra czy cholera.

Ponadto UNICEF stanowczo apeluje do stron o pilne wypracowanie trwałego politycznego rozwiązania, które priorytetowo potraktuje prawa i dobro dzieci – obecnego i przyszłych pokoleń.

Wojna w Gazie już kosztowała dzieci zbyt wiele. Musimy działać teraz i współpracować na rzecz lepszej przyszłości dla wszystkich dzieci.

Eskalacja działań wojennych w kolejnych regionach Strefy Gazy pogłębia cierpienie setek tysięcy dzieci, które w ostatnich miesiącach znosiły nieustający koszmar. Nie godzimy się na to, by trudna sytuacja najmłodszych była traktowana jako nieunikniony skutek uboczny konfliktu, do którego nigdy się nie przyczyniły.
Wyczerpani, niedożywieni, borykający się z licznymi traumami cywile stoją w obliczu nieustającego zagrożenia śmiercią, obrażeniami i wysiedleniami. 

Prowadzenie operacji humanitarnych – jedynej deski ratunku dla ludności w Strefie Gazy – jest krytycznie zagrożone. 

Po ponad siedmiu miesiącach konfliktu, po dziesiątkach tysięcy ofiar śmiertelnych i po niezliczonych apelach o zawieszenie broni, przemoc nadal trwa. 

Kluczowe jest, aby walki wreszcie ucichły i aby prawa dzieci były przestrzegane. Najmłodsi ze Strefy Gazy, którzy doświadczyli niewyobrażalnych okropności, zasługują na natychmiastowe zawieszenie broni i szansę na spokojną przyszłość.

UNICEF nieustająco naciska na światowych przywódców w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do całej Strefy Gazy. Reagując na sytuację dzieci w Izraelu i Palestynie, wzywamy do:

  • Natychmiastowego i długotrwałego humanitarnego zawieszenia broni.
  • Bezpiecznego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, aby dotrzeć do potrzebujących, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, także na północy. Wszystkie przejścia graniczne muszą zostać otwarte, aby możliwe były dostawy wystarczającej ilości paliwa i materiałów potrzebnych do uruchomienia i odbudowy niezbędnej infrastruktury. Należy zagwarantować bezpieczne przemieszczanie się pracowników organizacji humanitarnych i dostaw wewnątrz Strefy oraz udostępnić niezawodne sieci telekomunikacyjne w celu koordynowania działań pomocowych.
  • Natychmiastowego, bezpiecznego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uprowadzonych dzieci oraz zaprzestania wszelkich poważnych naruszeń wobec wszystkich najmłodszych, w tym zabijania i okaleczania.
  • Poszanowania i ochrony infrastruktury cywilnej, takiej jak schronienia i szkoły, a także placówek medycznych, instalacji elektrycznych, wodnych, sanitarnych i telekomunikacyjnych, aby zapobiec utracie życia przez cywilów i dzieci, wybuchom chorób oraz zapewnić opiekę chorym i rannym. Wszystkie strony konfliktu muszą przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego.
  • Zapewnienia pilnym przypadkom medycznym bezpiecznego dostępu do krytycznych usług zdrowotnych lub umożliwienia im opuszczenia Strefy Gazy. Ewakuowanym rannym lub chorym dzieciom muszą towarzyszyć członkowie rodziny.
  • Zadbania o ciągłą ochronę dzieci i ich rodzin, jeśli nie są w stanie lub nie chcą przemieszczać się zgodnie z nakazem ewakuacji – wszyscy powinni mieć możliwość swobodnego przemieszczania się do bezpieczniejszych obszarów, ale nigdy nie powinni być do tego zmuszani.

Dołącz do nas! Pomóż zapewnić dzieciom w Strefie Gazy niezbędną pomoc i szansę na pokojową przyszłość!

UNICEF wykorzystuje każdą możliwość, aby nieść pomoc najmłodszym w Strefie Gazy. Dzięki pomocy naszych Darczyńców, jesteśmy na miejscu i robimy wszystko, aby dotrzeć z pomocą do jak największej liczby dzieci. Przekazując darowiznę, pomożesz nam przygotować produkty humanitarne, które ratują życie. Więcej informacji o naszych działaniach w Strefie Gazy znajdziesz TUTAJ.

Zobacz również

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej
Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Tworzymy Radę Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska

Grupa Robocza ds. Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska to inicjatywa powołana przez projekt ParTYcypacja oraz UNICEF Polska. Jej celem jest wypracowanie fundamentów do stworzenia Rady Dzieci i Młodzieży przy UNICEF Polska, która będzie autentycznym głosem młodego pokolenia w działaniach organizacji dotyczących praw dzieci. 

Więcej
Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej