Apel o ratunek dla dzieci w Strefie Gazy!

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć
20 000 podpisów.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.

* pole obowiązkowe

Jak przetwarzamy Państwa dane osobowe?

Dołącz do naszego apelu i pomóż zatrzymać cierpienie dzieci w Strefie Gazy!

Dzieci w Strefie Gazy od miesięcy przeżywają piekło. Wycieńczone, niedożywione, w ciągłym zagrożeniu i skrajnie trudnych warunkach, każdego dnia walczą o przetrwanie. Wiele z nich straciło swoje domy, rodziców i bliskich. Brakuje im wody, żywności, lekarstw, a dostawy pomocy humanitarnej – ich jedyna deska ratunku – są teraz krytycznie zagrożone. Na oczach świata, naszych oczach, palestyńskie dzieci cierpią i umierają… każdego dnia.

W Strefie Gazy dzieci nie mają już dokąd uciekać

W poszukiwaniu bezpieczeństwa setki tysięcy palestyńskich dzieci – ponad połowa z całej Strefy Gazy – schroniły się w Rafah – nazwanym przez to miastem dzieci. Jednak wraz z eskalacją działań wojennych w Strefie Gazy już nigdzie nie jest bezpiecznie. Gdzie mają uciekać teraz, kiedy bomby spadają nawet na miasto dzieci? Gdzie się ukryć, kiedy nawet szkoły, szpitale i schronienia dla kobiet i dzieci nie są bezpieczne?

Rodziny, pozbawione zdolności przetrwania, trzymają się ostatkiem sił – fizycznych i psychicznych. Nie przypominam sobie, bym spotkał w Rafah kogoś, kto nie stracił bliskiej osoby lub kogo dom nie został zniszczony; najczęściej doświadczyli jednego i drugiego. Ludzie są wyczerpani, niedożywieni. Dzieci chorują.

W Rafah widziałem dzieci po amputacjach, które mieszkały w namiotach, ponieważ szpitale są przepełnione. Tym dzieciom – i wielu, wielu innym – mówi się teraz, by udały się do stref takich jak Al Mawasi. UNICEF już wcześniej informował o małym chłopcu, Mustafie, który w tej tzw. „bezpiecznej strefie” poszedł po natkę na rodzinny obiad. Mustafa został postrzelony w głowę i zabity... w „bezpiecznej strefie” Al Mawasi... w strefie, do której mają teraz uciekać dzieci i rodziny z Rafah.

James Elder
Rzecznik prasowy UNICEF

Działaj z nami! Podpisz apel i pomóż ratować dzieci w Strefie Gazy!

Sytuacja dzieci w Strefie Gazy NIE MOŻE być traktowana jako nieunikniona konsekwencja wojny. Nawet wojny mają swoje zasady! Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym szpitale i szkoły muszą być chronione, a żadne dziecko nie powinno być pozbawiane dostępu do pomocy humanitarnej. Musimy zrobić co w naszej mocy, by prawa dzieci były przestrzegane. Musimy ratować dzieci w Strefie Gazy!

UNICEF nieustająco naciska na światowych przywódców w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do całej Strefy Gazy. Reagując na krytyczną sytuację dzieci, apelujemy o:

  1. Natychmiastowe i długotrwałe zawieszenie broni
  2. Bezpieczny i nieograniczony dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy
  3. Zaprzestanie poważnych naruszeń wobec najmłodszych – zabijania, okaleczania – oraz uwolnienie uprowadzonych dzieci
  4. Ochronę infrastruktury cywilnej, w tym schronień, szkół i szpitali, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym
  5. Zapewnienie pilnym przypadkom medycznym dostępu do krytycznych usług lub ewakuacji ze Strefy Gazy
  6. Umożliwienie swobodnego przemieszczania się oraz ochronę dzieci i ich rodzin, które nie są w stanie lub nie chcą się przemieszczać.

Eskalacja działań wojennych w kolejnych regionach Strefy Gazy pogłębia cierpienie setek tysięcy dzieci, które w ostatnich miesiącach znosiły nieustający koszmar. Nie godzimy się na to, by trudna sytuacja najmłodszych była traktowana jako nieunikniony skutek uboczny konfliktu, do którego nigdy się nie przyczyniły.
Wyczerpani, niedożywieni, borykający się z licznymi traumami cywile stoją w obliczu nieustającego zagrożenia śmiercią, obrażeniami i wysiedleniami. 

Prowadzenie operacji humanitarnych – jedynej deski ratunku dla ludności w Strefie Gazy – jest krytycznie zagrożone. 

Po ponad siedmiu miesiącach konfliktu, po dziesiątkach tysięcy ofiar śmiertelnych i po niezliczonych apelach o zawieszenie broni, przemoc nadal trwa. 

Kluczowe jest, aby walki wreszcie ucichły i aby prawa dzieci były przestrzegane. Najmłodsi ze Strefy Gazy, którzy doświadczyli niewyobrażalnych okropności, zasługują na natychmiastowe zawieszenie broni i szansę na spokojną przyszłość.

UNICEF nieustająco naciska na światowych przywódców w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do całej Strefy Gazy. Reagując na sytuację dzieci w Izraelu i Palestynie, wzywamy do:

  • Natychmiastowego i długotrwałego humanitarnego zawieszenia broni.
  • Bezpiecznego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, aby dotrzeć do potrzebujących, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, także na północy. Wszystkie przejścia graniczne muszą zostać otwarte, aby możliwe były dostawy wystarczającej ilości paliwa i materiałów potrzebnych do uruchomienia i odbudowy niezbędnej infrastruktury. Należy zagwarantować bezpieczne przemieszczanie się pracowników organizacji humanitarnych i dostaw wewnątrz Strefy oraz udostępnić niezawodne sieci telekomunikacyjne w celu koordynowania działań pomocowych.
  • Natychmiastowego, bezpiecznego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uprowadzonych dzieci oraz zaprzestania wszelkich poważnych naruszeń wobec wszystkich najmłodszych, w tym zabijania i okaleczania.
  • Poszanowania i ochrony infrastruktury cywilnej, takiej jak schronienia i szkoły, a także placówek medycznych, instalacji elektrycznych, wodnych, sanitarnych i telekomunikacyjnych, aby zapobiec utracie życia przez cywilów i dzieci, wybuchom chorób oraz zapewnić opiekę chorym i rannym. Wszystkie strony konfliktu muszą przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego.
  • Zapewnienia pilnym przypadkom medycznym bezpiecznego dostępu do krytycznych usług zdrowotnych lub umożliwienia im opuszczenia Strefy Gazy. Ewakuowanym rannym lub chorym dzieciom muszą towarzyszyć członkowie rodziny.
  • Zadbania o ciągłą ochronę dzieci i ich rodzin, jeśli nie są w stanie lub nie chcą przemieszczać się zgodnie z nakazem ewakuacji – wszyscy powinni mieć możliwość swobodnego przemieszczania się do bezpieczniejszych obszarów, ale nigdy nie powinni być do tego zmuszani.

Wykorzystujemy każdą możliwość, każde, nawet chwilowe otwarcie przejść granicznych, aby zapewniać dzieciom najpilniejszą pomoc. Przekazując darowiznę, pomożesz nam przygotować produkty humanitarne, które ratują życie. Więcej informacji o naszych działaniach w Strefie Gazy znajdziesz TUTAJ.

Zobacz również

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej