UNICEF: 5 lat po trzęsieniu ziemi na Haiti sytuacja jest wciąż dramatyczna

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI79195 (2)

Haiti, 12 stycznia 2015 roku – 5 lat po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, UNICEF wciąż mobilizuje siły, aby odpowiedzieć na ogromne potrzeby lokalnej społeczności. Ponad 50 000 osób nadal mieszka w obozach dla uchodźców, a około 200 000 dzieci pozostaje poza systemem edukacji. Średnio połowa dzieci w wieku od 5 do 14 lat jest zmuszanych do podjęcia pracy, a liczba ta stale rośnie w północno-wschodniej i środkowej części kraju.

Haiti to jedno z najbiedniejszych państw na świecie, gdzie dostęp do podstawowych świadczeń jest bardzo ograniczony. Przemoc, wyzysk, porwania i nielegalne adopcje są na porządku dziennym i najbardziej uderzają w najmłodszych. Haiti jest często nawiedzane przez katastrofy naturalne, a kataklizm z roku 2010 tylko spotęgował już wcześniej istniejące problemy tego kraju.

Mimo bardzo złych warunków UNICEF był na miejscu od samego początku i będzie niósł tam pomoc, tak długo, jak będzie to konieczne. Przez ostatnie 5 lat pozyskaliśmy łącznie ponad 453 mln dolarów na pomoc dla Haiti. Dzięki temu wsparciu, skala działań humanitarnych UNICEF znacznie się zwiększyła. 3 miliony dzieci zostało zaszczepionych przeciw najgroźniejszym chorobom, a 80 000 umożliwiono kontynuowanie nauki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat niemal 300 000 osób zostało zaszczepionych na cholerę, której epidemia rozprzestrzeniała się w całym kraju.

UNICEF pomógł w odbudowie 15 szkół w technologii odpornej na ruchy sejsmiczne, zbudował sanitariaty, świadczył opiekę medyczną, a 200 000 osób umożliwił dostęp do wody pitnej każdego dnia. Przeprowadziliśmy także akcję łączenia rodzin, dzięki której odnaleziono krewnych prawie 3000 dzieci.

Do tych działań włączył się również UNICEF Polska i jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce tuż po katastrofie rozpoczął zbiórkę środków pieniężnych.

Następnie przeprowadził kampanię „Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci”. Pomoc udzielona przez UNICEF Polska koncentrowała się przede wszystkim na ochronie dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej i zapewnieniu im godnych warunków do życia i rozwoju, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Aby uchronić dzieci przed życiem na ulicy, UNICEF zwiększył liczbę specjalistycznych ośrodków opiekuńczych, rozbudował system rejestracji nowonarodzonych i osieroconych dzieci oraz zapewnił opiekę dzieciom, które były zmuszane do niewolniczej pracy. Dzięki wielkiej hojności Darczyńców otrzymaliśmy łącznie ponad 3 miliony złotych i pomogliśmy tysiącom dzieci, które najbardziej ucierpiały w wyniku tej katastrofy, dodaje Marek Krupiński.

Niestety sytuacja na Haiti jest wciąż niezwykle trudna. Wiele kobiet i dzieci każdego dnia musi walczyć o zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak żywność, czysta woda, edukacja i ochrona przed przemocą. Ostatnie badania Banku Światowego wskazują, że 70% populacji Haiti żyje w ubóstwie, a ponad milion osób jest zagrożonych ubóstwem. Dotyka to szczególnie dzieci, których prawa nie są wystarczająco respektowane. Ponadto tylko niewielki procent społeczeństwa ma dostęp do czystej wody, sanitariatów i opieki zdrowotnej, a liczba nowych przypadków cholery, choć spada, pozostaje jedną z najwyższych na świecie.

UNICEF jest na miejscu i wciąż mobilizuje siły, aby nieść pomoc w tym kraju.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej